Ohnivá energie, která vybízí k tanci

Recenze alba : Oheň

Album: Oheň
Celkový čas:
Vydavatel:
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium:

Neutuchající zájem posluchačů o Lucii Vondráčkovou dokazují pravidelné úspěchy v anketách popularity a prodeje alb dosahující počtů, oceněných titulem „Zlatá deska", který se objevuje u většiny Lucčiných titulů. Nejinak tomu bylo i u poslední desky Dárek. Od té doby se však Lucka musela věnovat, více než svým fanouškům, mateřským povinnostem. Synovi Matyášovi je už rok a tak si od kojení zpěvačka odběhla do studia natočit další desku, podle svých slov: „tanečně - popfolkovou smršť" Oheň.

Lucka chtěla natočit album plné energie, které nelítostně svádí k tanci. Jakoby role matky zůstala jen rolí na doma a z desky uslyšíme tu rozvernou tanečnici, jejíž hříva vlaje divoce vzduchem ze strany na stranu. Jakoby vydání alba k zpěvaččiným třiatřicátým narozeninám patřilo spíše k těm slaveným už před pár lety. Předesílám, že tomu tak skutečně je. Už od prvních tónů z desky rozhodně energie sálá a to doslova, typicky pro Lucku, mladistvá.


Poradí si Lucie s touhou s větrem ve vlasech?

Filmová trilogie do alba vložená

Z celkových šestnácti skladeb jich je úplně nových deset. Ostatních šest pouze ještě nikde nevyšlo. Z nich jsou to např. tři filmové písně. Kdy vzlétnu já se váže k filmu Rebelka, S láskou nám je líp jistě každý pozná v Babovřeskách a pak je zde ještě titulní k filmu Labyrint. Všechny tři jsou vhodně zařazeny mezi diskotékové vypalovačky, zvláště ta první uklidňuje atmosféru po úvodních dvou kusech Co s tou touhou a Oheň. Tancechtivý posluchač se tak nadechne před hitovkou Zombie. Jaksi navíc, neboli páté kolo u vozu, tady straší vánoční duet s Petrem Kolářem Vánoce bílý. Jednak se do disco dramaturgie vůbec nehodí a působí až rušivě a též mimo působí vydávat ho krátce po Vánocích, kdy se už každý těší na jaro. Proč si ho Lucka nenechala na některý pozdější výběr? Jistě by se tam ujmul líp. A ještě ke všemu je vložen před výbornou, jedinou na albu anglicky zpívanou, Bring It On Home. Tato píseň zní asi nejvíc světově a ne jen díky angličtině. Pomalu by v ní člověk Lucku nepoznal.


Rebelkou i v čerstvých třiatřiceti

Kaňka z let osmdesátých naštěstí celek pokazit nestačí

Jako úlet a to ne zrovna v pozitivním smyslu, se jeví píseň Byla to láska. Již první zvuky jsou dost podezřelé. Na mysli vyvstanou naondulované účesy a pestrobarevné oblečení. Po chvíli vás hostující zpěvák nenechá na pochybách. Vítejte v Discopříběhu s příchutí Modern Talking! Přítomnost Michala Davida vhání mráz po zádech a nezbývá než si povzdechnout. Někdo si zavzdychá a s nostalgií zavzpomíná, jiný zavzdychá hrůzou. Michal David prostě vždy rozdělí společnost na oddané fanoušky a nesmiřitelné kritiky. Ti by jistě Lucce ledacos odpustili, Davidovi však ne.

Z hororového snu se naštěstí probudíme do Spam a pěkně pozvolně. Tato píseň za pozornost jistě stojí, i když nebude patřit k těm často hraným v rádiích. Nevybočuje z taneční nálady, dobře se poslouchá a je to jedna z těch odpočinkovějších. Jestliže byla řeč o popfolku, vpravdě se ho dočkáme v Jedou vozy prérií, kde se foukací harmonika vyjímá z disko rytmů ostatních písní. Těžko si dát dohromady, jak do konceptu alba patří, nicméně fanoušky Lucky určitě nezklame. Je melodická, romantická a přesto ne utahaná.

Rocková babička nepřekonaná

Pak je tu ještě jeden velekus. Ty jsi ten nej můžeme s klidem přeložit, jako Simply The Best. Samozřejmě, že se jedná o hit Tiny Turner. Proč ne? Opět neurazí, jen jestli si však Lucka nevzala zbytečně trochu velké sousto. Energie rockové babičky je totiž dosti nedostižná a tak jak je to tady prezentováno, by to zazpívala kdejaká průměrná česká zpěvačka. Nebylo by lepší šáhnout do jiné hitové škatule, jako v případě hitu Vítr?


Tina Turner jistě už předělávky Simply The Best nepočítá

Album Oheň je skutečně takové, jak Lucka avizovala. Je do značné míry taneční, přitom snadno a příjemně poslouchatelné, jasně čitelné, prostě takové šťavnaté. Má slušně nakročeno k získání titulu desky ze vzácného kovu. Zpěvačka vsadila své další směřování diskotékově popovým směrem a jakoby jí snad nikdo nemohl ani hádat čerstvých třiatřicet. Jen trochu svádí zamyslet se nad tím, jestli to omlazování nejde zbytečně proti proudu. Písně svou atmosférou dosti navozují náladu let předešlých, především těch devadesátých. Stříbrná slavice by mohla přece jen znít trochu světověji a ztratit ten nádech retra a obraz mládežnické popové hvězdičky. Cestu ukazuje song Bring It On Home S dospělostí osobní by neškodila dospělost tvůrčí. Neškodilo by též odpoutání se od vyčpělých hvězd typu Michala Davida a spojení se soudobými popovými kvalitami typu Vojty Dyka. Kdo ví? Byl tu Vítr, je tu Oheň, možná se dočkáme někdy příště v živlu Voda, do kterého si už jednou Lucie Vondráčková skočila.

DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Turné Davida s Luckou vyvrcholí v O2 aréně   (Joe Stramr, 17. 02. 2013)
» Koncert Heleny Vondráčkové v Opeře právě vychází na DVD   (Petr Škrabánek, 28. 10. 2012)
» Lucie Bílá jako vyvolená vypravěčka příběhu slavného malíře   (Petr Škrabánek, 18. 12. 2012)
» Návrat do zakletého království   (Petr Škrabánek, 22. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru