Norští Mayhem proměnily Křižíkův pavilon B v rituál temnoty

Křižíkův pavilon B se 21. února začal plnit už s předstihem. Ve vzduchu bylo cítit očekávání a směs napětí s nedočkavostí. Bylo jasné, že tenhle večer nebude patřit kompromisům, ale extrémním podobám metalu.   

Jako první vstoupila na podium česká formace Malephyr. Jejich syrový, přímočarý black metal otevřel večer bez zbytečných okolků. Publikum se postupně dostávalo do tempa a s každým dalším riffem bylo znát, že se atmosféra v sále začíná zahušťovat. Po nich následovalo Inferno, kteří vsadili na výraznou vizuální stránku. Zahalení v kápích působili téměř anonymně, o to víc však vynikla samotná hudba. Jejich set byl temný, rituální a vtahující. Světla byla minimální a důraz byl kladen na ponurou atmosféru, která pohlcovala celý prostor.   

Následoval prudký zlom směrem k death metalu. Američtí veteráni Immolation nastoupili s energií, která okamžitě rozhýbala první řady. Jejich set byl technicky přesný, tvrdý a nekompromisní. Křižíkův pavilon B se otřásal pod náporem hutných riffů a rychlých bicích. Publikum reagovalo živě a bylo znát, že večer nabírá na obrátkách.   



Po deathmetalové smršti přišla další vlna temnoty, švédští Marduk. Podium zahalila mlha, světla se stáhla do chladných odstínů a kapela nastoupila s typickým corpsepaintem. Jejich vystoupení bylo intenzivní, místy až válečně chladné. Rychlost, tlak a neúprosná energie hnaly publikum dál. Atmosféra v sále byla hustá a očekávání vrcholu večera rostlo. Fanoušci už netrpělivě vyhlíželi hlavní hvězdu.   

Když se na podiu objevili norští Mayhem, sál se ponořil do temnoty. Show odstartovala výrazná projekce, která běžela po celý set a dotvářela vizuální koncept vystoupení. Hudba byla syrová, chladná a nekompromisní, přesně taková, jakou od Mayhem publikum očekává.   

Zpěvák Attila Csihar byl ústřední postavou celé show. Na začátku přišel v hábitu s korunou na hlavě a působil jako temný kazatel vlastního obřadu. Během koncertu pracoval s rekvizitami lidskou - lebkou, oprátkou či kostmi a postupně měnil své role. V jednu chvíli připomínal vojáka, vzápětí kardinála. Jeho teatrální projev dodával koncertu silný rituální rozměr. Zazněly skladby jako Realm of Endless Misery, Psywar, Freezing Moon, Chimera, Deathcrush a závěrečná Pure Fucking Armageddon. Celkem sedmnáct skladeb tvořilo kompaktní celek plný temnoty, energie a nekompromisního black metalu. Publikum reagovalo nadšeně a závěr večera doprovázely hlasité ovace.   



Když dozněly poslední tóny, bylo jasné, že tenhle večer nebyl jen další zastávkou turné. Byla to demonstrace síly, víry a temnoty, která se valila sálem bez slitování. Od prvního tónu až po poslední dozvuk šlo o rituál, který nepřipouštěl slabost. Pot, krev, dým a ostré riffy, všechno do sebe zapadalo jako dokonale sehraný válečný stroj. Publikum nebylo jen divákem, bylo součástí toho náporu. A když se světla konečně rozsvítila, v Křižíkově pavilonu B nezůstalo nic nedočteno. Jen vyčerpané, ale spokojené tváře a pocit, že jsme byli svědky něčeho, co se nehraje - to se prožívá.   

A právě takové večery připomínají, proč extrémní metal stále dokáže přitáhnout plný sál lidí, kteří vědí, že nepřicházejí jen na koncert, ale na skutečný zážitek.

Autor textu a fotografií: Petr Klepetko
GALERIE

Související obsah:

» Extrémní temnota metalu bude znovu vypuštěna v Praze   (Redakce, 23. 01. 2026)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Queenie míří do Prahy a rozezní Křižíkovu fontánu
07.08.

Queenie míří do Prahy a rozezní Křižíkovu fontánu

Další zastávkou výročního turné kapely Queenie bude Praha. V úterý 11. srpna se v rámci 20 let Tour představí...


Kurt Vile přiveze do Prahy svou dosud nejosobnější nahrávku
07.08.

Kurt Vile přiveze do Prahy svou dosud nejosobnější nahrávku

Americký hudebník Kurt Vile se po čase vrací do Prahy společně se svou kapelou The Violators. V rámci koncertní šňůry...


Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela
06.08.

Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o tomto víkendu na Veveří. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x2 volné...


Slavící Kandráčovci přivezou do pražského Gauče největší hity i výroční album
05.08.

Slavící Kandráčovci přivezou do pražského Gauče největší hity i výroční album

Oblíbená slovenská kapela Kandráčovci se letos v srpnu představí také českému publiku. Ve středu...


Mezi melancholií a syrovou energií – h3nce míří do Prahy
05.08.

Mezi melancholií a syrovou energií – h3nce míří do Prahy

Německý alternativní hudebník h3nce vystoupí 21. září v pražském klubu Bike Jesus, kde fanouškům nabídne...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Montáž 1996–2014
02.08.

Montáž 1996–2014

» Traband

Nová retrospektiva v dvaceti jedna písních přináší průřez proměnlivou...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta