„Není nic lepšího než spokojený lidi pod stagí,“ tvrdí kapela The Valentines.

Měsíc únor protíná svátek zamilovaných. Do začátku měsíce vstoupila skupina The Valentines novinkou This Thing Called Love. Nejde ale o nasládlý love song, jak by se mohlo zdát, ale o indie-popovou hitovku hovící si ve zvuku osmdesátek. Trojice hudebníků z Hradce Králové má za sebou nejeden úspěch včetně finále národního kola soutěže Eurovision Song Contest 2021, jejíž letošní ročník v posledních dnech opět rezonuje veřejným prostorem. O boji s depresí či retro zvuku jsme si povídali s frontmanem kapely Honzou Doležalem.

Hudební knihovna: V klipu This Thing Called Love si tančíte na zamlžených pastvinách spolu s kravami. Je v těch výjevech nějaká hlubší skrytá zpráva nebo se vám líbila ta estetika a nezvyklé spojení?
Honza Doležal: „Abych byl upřímný, původně jsme si to malovali tak, že bude hezky a svítit sluníčko. Ale zrovna v ten konkrétní den byla hustá mlha, která nakonec klipu dodala atmosféru. Takže zaplaťpánbu za ni. Co se samotné pastvy týče, několik let jsem kolem ní každé ráno jezdil na základní školu, protože nedaleko od ní bydlí rodiče. A krávy jsme v klipu chtěli, protože to jsou prostě krásná zvířata.”HK: Máte nějakého vysněného české a zahraničního umělce, s kým byste chtěli zahrát společný koncert?
HD: „Těch je spousta, protože posloucháme všechno od popu po metal. Žánry jsou nám jedno. Ale máme samozřejmě moc rádi The 1975, Paramore, Foals nebo Wallows a to by i žánrově dávalo největší smysl.”

HK: Nový singl zní víc retro než některé z vašich předešlých skladeb. Je to teď váš nový sound nebo jen aranž k této dané skladbě?
HD: „Já myslím, že žijeme v době, kdy se pořád jen k něčemu vracíme, ať už ve filmech, v hudbě nebo v módě tak moc, že už snad ani nic retro není. Weeknd zní taky jako z osmdesátek, ale je to naprosto současná věc. Prostě děláme, co nás napadne. Až nás napadne udělat punkový song, uděláme punk. V tomhle jsou nám ty žánry fakt jedno. Milujeme hudbu jako celek.”

HK: Písně vydáváte po vlastní ose, tedy bez vydavatelství. Pravidelně spolupracujete s producentem Filipem Vlčkem, baskytaristou skupiny John Wolfhooker. Jak jste se dali dohromady? Jak spolupráce na nahrávkách probíhá?
HD: „Filip nás někde viděl hrát už když jsme začínali, zrovna začínal produkovat a nabídl nám, jestli s ním něco nechceme udělat. Asi po dvou letech jsme se mu ozvali a zjistili, že je to láska. Prostě si rozumíme, jak lidsky, tak hudebně. A Filip dává songům ten potřebnej final touch a modernější sound. Shodli jsme se, že u posledních tří až čtyř singlů kombinujeme to, co máme nejradši na 80s, a to, co máme nejradši na současným popu. Aspoň my to tak vnímáme a děláme, co umíme.” (smích)

HK: Hrajete převážně indie pop (independent = nezávislý). V čem jste v osobních životech nezávislí? A v čem naopak závislí?
HD: „Ty jo. To je těžká otázka. Nezávislí jsme třeba na drogách. (smích) A závislí určitě jeden na druhym a na lidech, který milujem.”HK: K novince This Thing Called Love jste zmínili, že pojednává o boji s depresí a existenční krizí. Jak konkrétně probíhá ten boj? A tím nemyslím jen v textech, ale i v osobním životě. Nebo je to jedno a totéž?
HD: „V textech vždycky reflektuju svoje pocity a zážitky, takže se dá říct, že je to to samé. Ten boj vlastně zcela jednoduše spočívá v tom, že se těm pocitům člověk nesmí poddat a musí nad nima vyhrát. A dokud se to daří, tak je to dobrý.”

HK: Máte za sebou několik úspěchů v celostátních soutěžích - v roce 2019 jste obsadili první místo ve Startéru, hitparádě neobjevených Českého rozhlasu Radio Wave, a o dva roky později jste zvířili české vody coby finalisté národního výběrového kola do mezinárodní soutěže Eurosonic Song Contest. Co se u vás od té doby vše událo? Jak moc vás posunuly tyto úspěchy v kariéře?
HD: „Určitě nás to oboje posunulo. V roce 2022 jsme hráli asi nejvíc koncertů za kariéru, včetně Rock for People, na čemž má určitě nějaká vizibilita v Eurovizi podíl, takže jsme za tu zkušenost rádi. Taky jsme připravovali dema a shromažďovali nápady na desky, měli covid a tak.”

HK: Minulost bychom měli, co budoucnost? Co chystáte v tomto roce?
HD: „Letos chceme hlavně skládat, nahrávat, skládat a nahrávat, protože možná chystáme něco většího, mrk, mrk. Taky chceme vydat nějaké singly a hrát koncerty! Protože to nás stejně baví nejvíc. Není nic lepšího než spokojený lidi pod stagí.”
Foto: Helena Herzánová
GALERIE

Související obsah:

» The Valentines přinášejí veselou písničku o neveselých věcech   (Karel Souček, 07. 02. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru