Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít!

Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod na pozadí masivních kytarových riffů, neutěšené, šedivé obrazy z přírody, které střídají živé obrazy energického projevu kapely zavřené v prázdné budově. Když si poslechnete čerstvý singl Nesmíš neogrungeové party Nanday, která se již potřetí hlásí s ochutnávkou z debutového alba, zůstane v mysli velká otázka. Ve které době to vlastně nyní žijeme? Neoddáváme se slepé manipulaci?

 

Nový sugestivní klip pro ambiciózní rockovou skupinu opět zpracoval zkušený režisér Tomáš Moravec, který podle námětu kytaristy Juraje Sonlajtnera vytvořil scénář a stále i za kamerou a zvukovou produkcí. Klip sice vznikl v únoru letošního roku ve zvukovém studiu na Svárově v Praze, ale základní koncept i text už měl Juraj hotov před více než rokem. „Sice to nebyla první věc, kterou jsem pro Nanday napsal, avšak, když jsme vstoupili do lock-downu,  byla to právě tahle energie, která nás dost štvala. Zpěvák Tomáš „Pospy" Pospíšil k tomu dodává: „Dá se říci, že kapela se i díky vzniklé co-vidové situaci v nejlepším slova smyslu opravdu zformovala loni v dubnu. Jednou z nejtvrdších písní byla právě Nesmíš".  

Vymývání mozků

Ve srovnání s předchozími klipy Brány nebo Letím však Tomáš Moravec vtiskl úderné písni nečekaný ráz. Dokumentární obrazy kombinuje ze studiovými záběry, autentičnost a uvěřitelnost celé skladby samozřejmě zvýrazňuje nesmlouvavý text. K němu samotný autor říká: „Štve nás, že se lidé chovají jak ovce. Nechávají se manipulovat a ovlivňovat ze všech stran. Zblbnou je hesla a různé ideologie. Věří všemu, co si přečtou na internetu ve zprávách a nepoužívají zdravý rozum. Ze všeho nejhorší je, jak se dobrovolně vzdávají svobody. „Nesmíš" je nejen o manipulaci, ale taky o tom, jak jdeme svorně společně do průšvihu. Jak si necháváme vymývat mozky!"

Nanday-ská poetika jde rozhodně ruku v ruce s rčením, že „cesta do pekel je často dlážděna dobrými úmysly" a v lecčems moderně připomíná legendu českého filmu Jana Wericha, který ještě více než půlstoletím pronesl tyto slova: „Já si myslím že doba a hesla jinak docela slušnýho a prostýho člověka dovedou mnohdy velice zblbnout". Juraj si sám ještě pokládá provokativní otázku: „Je přehnaná slušnost a ohleduplnost ke všem opravdu důležitější než zdravý rozum? Když nechceš jiné dráždit svými názory a chceš brát na všechny ohled a mít od všech „palec nahoru", pak se nesmíš divit, že si mocipáni dělají, co se jim zachce a všechno jim projde ..."

Nanday svou tématikou trefně navazují na nedávné rebelující klipy kapel Motorband Nechte mě bejt, Trilobit-Rock Tahle zem anebo post-covidovou zpověď skupiny Booters Utíkám.  Zařvat do mísy

Vážnější textové tématiky se kapela už dotkla v prvním oficiálním singlu Brány, který se v éteru objevil už na začátku dubna. Barevný song, který se dočkal uměleckého zpracování opět v režii Tomáše Moravce, měl přívětivější vizuální zpracování, velmi zajímavou lyrickou stránku, ale rozhodně zaujal hendrixovskými prvky, a i celkovou dramaturgií. Nanday tak nechtějí být pouze další rockovou kapelou s líbivým kukučem. Baskytarista Pláša ještě k tématu aktuálního klipu doplňuje: „Jsme otroky vlastního statusu a pohodlí nás uzavřelo do vlastních sociálních skupin. Bojíme se vykročit z řady, a říkáme si, že je to tím, že je kolem nás naše společenská bublina a že všichni přemýšlíme stejně. Nechceme třeba nasrat vlastního kámoše jen z toho důvodu, abychom nepřišli o lajk. Smířili jsme se s životem ve stádu a nechceme jít proti proudu. Děláme všechno tak korektně, aby nás okolí přijímalo, že se místy chováme jak idioti. Z principu si občas zanadáváme, ale jen na to, co chce slyšet naše okolí." A své přemítání nekompromisně uzavírá slovy: „Občas musíš zařvat do mísy od hajzlu, aby tě slyšely sousedi i o tři patra pod tebou!"  Nanday se v proudu nových českých kapel rozhodně neztratí, a to nejen kvůli současném provokativnímu klipu. Jejich osobitý grunge kombinovaný s alternativním rockem nejen překvapil chytlavým songem Brány, ale dokázal už silně zaujmout ve skladbě Lítám, kterou již loni skupina nahrála živě v pražském klubu Meetfactory. Obě skladby mají silný potenciál a budí nemalé očekávání z celého dlouhohrajícího alba.

Všechny tři zde uvedené písně už skupina živě prezentovala na několika uskutečněných koncertech v loňské co-vidové pauze. Zda je budou moci představit i v průběhu letošního léta, není ještě potvrzené, ale vzhledem ke stavu současného rozvolňování už ne nemožné. Nanday ve složení Tomáš Pospíšil – zpěv, Juraj Sonlajtner – kytary, Honza Plášil – baskytara a Tomáš Piala – bicí, už mají přislíbené vystoupení s libereckou legendou Krucipüsk na konci července.  

Zbývá dodat to nejdůležitější: debutové album Rovně! vychází u vydavatelství Supraphon již 28.5.a Hudební knihovna samozřejmě přinese zevrubnou recenzi.
GALERIE

Související obsah:

» Ambiciózní Nanday reinkarnují grungeového ducha 90. let   (David Frei, 17. 08. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Barka Fabiánová vystaví své koncertní fotografie v Hradci Králové
14.06.

Barka Fabiánová vystaví své koncertní fotografie v Hradci Králové

Milovníci koncertních fotografií by si neměli nechat ujít výstavu přední české fotografky Barky Fabiánové....


Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová
14.06.

Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová

Divnosti představují jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších tuzemských labelů, u něhož si můžete...


Novou desku vydalo Prago Union v rekordním  čase
13.06.

Novou desku vydalo Prago Union v rekordním čase

Pod názvem Made in Strašnice vydává Prago Union nové, v pořadí již 7. album. 19 tracků má tématicky...


Tata Bojs a Dekkadancers uvedou již 15. června Velký třesk
11.06.

Tata Bojs a Dekkadancers uvedou již 15. června Velký třesk

V představení Tata Bojs odvypráví příběh skladbami z nejnovějšího alba Jedna nula, ale i jejich nadčasového...


Vůbec první kniha české rapové scény vzniká až nyní
10.06.

Vůbec první kniha české rapové scény vzniká až nyní

Knih o hudbě vychází v Čechách poměrně dost, ale je paradoxní, že nejoblíbenější žánr současnosti, tedy...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Černá a bílá
11.06.

Černá a bílá

» Motorband

Kapela Motorband slaví 35 let existence. K tomuto výročí vydala zbrusu nové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru