Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová

Divnosti představují jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších tuzemských labelů, u něhož si můžete být jistí, že nevydají špatnou nahrávkou. Za labelem stojí partnerská dvojice Tomáš Tkáč a Alžběta Trusinová. Oba navíc tvoří elektro weird popové duo něco něco a Alžběta působí i v česko-slovenské kapele Neřvi mi do ucha. O všech těchto aktivitách je následující rozhovor.  

Hudební knihovna: Nedávno vaše duo něco něco natočilo singl Vlny, který předznamenává nové album. V jakém stádiu nahrávka je?
Alžběta Trusinová:Zatím bezejmenné album chceme vydat na přelomu srpna a září. Začátkem července by měl jít ven druhý singl s názvem Mezery, který teď doděláváme. Ke všem songům máme nahrané vokály, se kterými nám pomáhal Ondra Ježek, bicí a kytary, které jsme nahráli pro změnu ve studiu Aluna v Hobitíně.
Během června písničky doladíme a začátkem července je Tomáš smíchá. Pak se budeme chvíli dohadovat, jestli album posílat na master Joe Lambertovi, který masteroval i Vlny, nebo je to rozmařilost, jak by řekly naše maminky, no a až to vyřešíme, bude hotovo."  HK: Ovlivnila nějak pandemie práci na nových písničkách? A vůbec na činnosti labelu Divnosti?
AT: „Práci na nových písničkách v zásadě nijak ne. Už loni v létě jsme věděli, že chceme další desku za rok.
Činnost labelu pandemie ovlivnila paradoxně pozitivně. Tomáš, který se na většině alb, co u nás vyjdou, podílí jako producent, přišel kvůli covidu o veškeré zvučení, což ho do té doby živilo. Ohlásil do světa, že má spoustu času na produkci a míchání desek a dopadlo to tak, že jsme loni vydali sedm alb, která všechna produkoval a míchal, a činnost labelu byla oceněna Vinylou v kategorii Počin roku."

Osová souměrnost názvu něco něco

HK: Název něco něco se mi moc líbí. Můžete prozradit, jak vznikl a co pro vás symbolizuje?
AT: „Název vznikl tak, že jsme ukládali naše rozdělané písničky do složky s názvem „něco něco" a mě napadlo, že by to vlastně byl výstižný název pro kapelu. Líbí se mi ta osová souměrnost. V kapele jsme přece také dva. Ale těch rovin je tam víc – trochu hravosti, trochu prostoru pro to, aby si každý mohl dosadit to svoje."  

HK: Kromě něco něco působíte také v kapele Neřvi mi do ucha. Liší se nějak přístup k tvorbě v případě obou kapel? Míříte na stejné posluchače?
AT: „Ani v jedné kapele neuvažujeme nad tím, na koho míříme. Ani když se nad tím zamyslím, vůbec nedokážu odpovědět. Ale v něčem je ta hudba podobná, jsou to prostě pěkné a přístupné písničky, které pořád mají nějakou naši tvář. My na Divnostech říkáme, že písničky jsou nejlepší žánr."HK: Bude možné obě kapely v létě či na podzim někde slyšet live?
AT: „Ano, obě! A za to jsme hrozně vděční. S Neřvi mi do ucha hrajeme na festivalech Utopije, Praha žije hudbou a Bez ambicí a na konci června v Bratislavě, kam se konečně zase po třech letech podíváme.
S něco něco je toho ještě víc, je tam jeden větší festival ještě v červnu, který zatím nemáme dovoleno ohlašovat, potom parádní Jinčí čin v Jičíně, pražská Habrovka, Fraj na Slovensku, také Bez ambicí (tam mě čeká dvoják). No a snad už to můžu takhle zveřejnit: 30. září budeme mít křest v pražském Bike_Jesusu, na ten se strašně těšíme, protože s námi začíná hrát bubeník Vašek Šafka a strašně nás to s ním baví. Pro mě osobně je to asi po devíti letech v kapele úplně nový zážitek, v Neřvi mi bubeníka nemáme. Dost jsem se toho bála, ale jsem unešená."  

HK. Ještě na chvíli k Divnostem. Podle jakých kritérií vybíráte interprety pro váš label? Co musí splňovat a odmítáte hodně?
AT: „Přiznám se, že odmítáme hrozně moc. Tomáš má jen dvě kritéria – musí to být česky a musí ho to bavit. A to byste neřekli, jak je těžké jim vyhovět. Ale chodí nám také hodně copy/paste zpráv od kapel, u kterých bych se vsadila, že neznají ani jednu písničku, natož pak kapelu, co u nás vyšla. Používají k oslovování vydavatelství metodu „Spray and pray". A u takových poptávek mě to odmítání ani nemrzí."  Vinyly musím v kuchyni překračovat

HK: Když jsme u nahrávek. Má v dnešní době smysl vydávat CD a LP nosiče? Vy osobně jste jejich příznivkyní?
AT: "S fyzickými nosiči se to má tak, že je tu velmi úzký výsek jejich milovníků, a pak obrovská masa lidí, kteří si je nikdy nekoupí, protože si možná hudbu nekoupí nikdy – pokud nepočítám předplatné Spotify. Nijak to nehodnotím, tahle to prostě je.
Já samozřejmě chápu to čaro, které vinyly obklopuje, mám v podstatě dvě vzpomínky z dětství, jak sedím na nejvyšší větvi třešně a jak se prohrabuju tátovými vinyly, takže rozumím, že je nic nenahradí. Ale abych byla upřímná, doma s Tomášem gramofon ani nemáme. Ale každý rok si slibujeme, že si ho pořídíme k Vánocům.
A momentálně je můj vztah k vinylům takový, že je musím v kuchyni překračovat, protože právě tam se nachází neustále se rozrůstající sklad Divností. A tak jsme se dohodli, že je s něco něco dělat nebudeme. Kdyby o ně byl fakt obří zájem, vždycky je můžeme udělat zpětně."
Foto: Radek Herold, Jana Plavec, Vanda Kašnerová
GALERIE

Související obsah:

» něco něco avizují singlem Vlny nové album   (Karel Souček, 16. 03. 2021)
» Neřvi mi do ucha vydávají první singl k druhé desce   (Ondra Kocáb, 06. 01. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména
27.01.

Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména

Letošní Beseda u Bigbítu, která se uskuteční 5. a 6. srpna v moravském Tasově u Veselí nad Moravou, bude...


Podle Migů bude JARO 22 ve znamení radostného setkávání lidí
25.01.

Podle Migů bude JARO 22 ve znamení radostného setkávání lidí

Roztančená kapela Mig 21, jejíž koncerty jsou zážitkem pro uši, oči i duši, se nezastaví ani na jaře. Chlapci právě...


Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru