Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová

Divnosti představují jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších tuzemských labelů, u něhož si můžete být jistí, že nevydají špatnou nahrávkou. Za labelem stojí partnerská dvojice Tomáš Tkáč a Alžběta Trusinová. Oba navíc tvoří elektro weird popové duo něco něco a Alžběta působí i v česko-slovenské kapele Neřvi mi do ucha. O všech těchto aktivitách je následující rozhovor.  

Hudební knihovna: Nedávno vaše duo něco něco natočilo singl Vlny, který předznamenává nové album. V jakém stádiu nahrávka je?
Alžběta Trusinová:Zatím bezejmenné album chceme vydat na přelomu srpna a září. Začátkem července by měl jít ven druhý singl s názvem Mezery, který teď doděláváme. Ke všem songům máme nahrané vokály, se kterými nám pomáhal Ondra Ježek, bicí a kytary, které jsme nahráli pro změnu ve studiu Aluna v Hobitíně.
Během června písničky doladíme a začátkem července je Tomáš smíchá. Pak se budeme chvíli dohadovat, jestli album posílat na master Joe Lambertovi, který masteroval i Vlny, nebo je to rozmařilost, jak by řekly naše maminky, no a až to vyřešíme, bude hotovo."  HK: Ovlivnila nějak pandemie práci na nových písničkách? A vůbec na činnosti labelu Divnosti?
AT: „Práci na nových písničkách v zásadě nijak ne. Už loni v létě jsme věděli, že chceme další desku za rok.
Činnost labelu pandemie ovlivnila paradoxně pozitivně. Tomáš, který se na většině alb, co u nás vyjdou, podílí jako producent, přišel kvůli covidu o veškeré zvučení, což ho do té doby živilo. Ohlásil do světa, že má spoustu času na produkci a míchání desek a dopadlo to tak, že jsme loni vydali sedm alb, která všechna produkoval a míchal, a činnost labelu byla oceněna Vinylou v kategorii Počin roku."

Osová souměrnost názvu něco něco

HK: Název něco něco se mi moc líbí. Můžete prozradit, jak vznikl a co pro vás symbolizuje?
AT: „Název vznikl tak, že jsme ukládali naše rozdělané písničky do složky s názvem „něco něco" a mě napadlo, že by to vlastně byl výstižný název pro kapelu. Líbí se mi ta osová souměrnost. V kapele jsme přece také dva. Ale těch rovin je tam víc – trochu hravosti, trochu prostoru pro to, aby si každý mohl dosadit to svoje."  

HK: Kromě něco něco působíte také v kapele Neřvi mi do ucha. Liší se nějak přístup k tvorbě v případě obou kapel? Míříte na stejné posluchače?
AT: „Ani v jedné kapele neuvažujeme nad tím, na koho míříme. Ani když se nad tím zamyslím, vůbec nedokážu odpovědět. Ale v něčem je ta hudba podobná, jsou to prostě pěkné a přístupné písničky, které pořád mají nějakou naši tvář. My na Divnostech říkáme, že písničky jsou nejlepší žánr."HK: Bude možné obě kapely v létě či na podzim někde slyšet live?
AT: „Ano, obě! A za to jsme hrozně vděční. S Neřvi mi do ucha hrajeme na festivalech Utopije, Praha žije hudbou a Bez ambicí a na konci června v Bratislavě, kam se konečně zase po třech letech podíváme.
S něco něco je toho ještě víc, je tam jeden větší festival ještě v červnu, který zatím nemáme dovoleno ohlašovat, potom parádní Jinčí čin v Jičíně, pražská Habrovka, Fraj na Slovensku, také Bez ambicí (tam mě čeká dvoják). No a snad už to můžu takhle zveřejnit: 30. září budeme mít křest v pražském Bike_Jesusu, na ten se strašně těšíme, protože s námi začíná hrát bubeník Vašek Šafka a strašně nás to s ním baví. Pro mě osobně je to asi po devíti letech v kapele úplně nový zážitek, v Neřvi mi bubeníka nemáme. Dost jsem se toho bála, ale jsem unešená."  

HK. Ještě na chvíli k Divnostem. Podle jakých kritérií vybíráte interprety pro váš label? Co musí splňovat a odmítáte hodně?
AT: „Přiznám se, že odmítáme hrozně moc. Tomáš má jen dvě kritéria – musí to být česky a musí ho to bavit. A to byste neřekli, jak je těžké jim vyhovět. Ale chodí nám také hodně copy/paste zpráv od kapel, u kterých bych se vsadila, že neznají ani jednu písničku, natož pak kapelu, co u nás vyšla. Používají k oslovování vydavatelství metodu „Spray and pray". A u takových poptávek mě to odmítání ani nemrzí."  Vinyly musím v kuchyni překračovat

HK: Když jsme u nahrávek. Má v dnešní době smysl vydávat CD a LP nosiče? Vy osobně jste jejich příznivkyní?
AT: "S fyzickými nosiči se to má tak, že je tu velmi úzký výsek jejich milovníků, a pak obrovská masa lidí, kteří si je nikdy nekoupí, protože si možná hudbu nekoupí nikdy – pokud nepočítám předplatné Spotify. Nijak to nehodnotím, tahle to prostě je.
Já samozřejmě chápu to čaro, které vinyly obklopuje, mám v podstatě dvě vzpomínky z dětství, jak sedím na nejvyšší větvi třešně a jak se prohrabuju tátovými vinyly, takže rozumím, že je nic nenahradí. Ale abych byla upřímná, doma s Tomášem gramofon ani nemáme. Ale každý rok si slibujeme, že si ho pořídíme k Vánocům.
A momentálně je můj vztah k vinylům takový, že je musím v kuchyni překračovat, protože právě tam se nachází neustále se rozrůstající sklad Divností. A tak jsme se dohodli, že je s něco něco dělat nebudeme. Kdyby o ně byl fakt obří zájem, vždycky je můžeme udělat zpětně."
Foto: Radek Herold, Jana Plavec, Vanda Kašnerová
GALERIE

Související obsah:

» něco něco avizují singlem Vlny nové album   (Karel Souček, 16. 03. 2021)
» Neřvi mi do ucha vydávají první singl k druhé desce   (Ondra Kocáb, 06. 01. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


Zítra nové album, za 14 dnů na turné
23.09.

Zítra nové album, za 14 dnů na turné

Dlouhých sedm let si fanoušci chlapecké, taneční, pěvecké a striptérské skupiny z Prahy 5-Smíchova,...


Na Zelené Hoře u Nepomuka se představil Arakain se svým Respiratour 2021
22.09.

Na Zelené Hoře u Nepomuka se představil Arakain se svým Respiratour 2021

Výživný večírek těsně pod zámkem Zelená Hora měl v sobotu 18.9.2021 nabitý line up. Ve velice dobrém...


Bratři debutují albem Two Minds
22.09.

Bratři debutují albem Two Minds

Two Minds je název debutového alba dua Bratři. Jejich taneční jízda hypnotických beatů spolu s melodickou linkou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
HUH!
23.09.

HUH!

» Wohnout

Kapela Wohnout slaví čtvrtstoletí své existence a vydává svou desátou...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru