Mig 21 namíchali výživný a lahodný Džus noci

Recenze alba : Džus noci

Album: Džus noci
Interpret: Mig 21
Celkový čas: 00:43:12
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
„Chtělo to proniknout do hloubky, a přitom zůstat na povrchu a pak potvrdit a přetvořit mělkost hudebního díla v působivý diadem kaskády not. Takové to tušení opravdovosti, které ve skutečnosti mělo jediný cíl, nezbláznit se z volného času, který se v lednu 2020 objevil," řekl o nové desce kapely Mig 21 s názvem Džus noci autor hudby, kytarista a klávesák Tomáš Polák. Jasně, že je v tom hodně nadsázky a pro skupinu typického humoru, ale především první souvětí stojí rozhodně za podrobnější prozkoumání, zda na něm není něco pravdivého.

Mig 21 zdánlivě zůstávají na povrchu. Prezentací „chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova”, samozřejmou pódiovou show, lehkou, vzdušnou a vstřícnou hudbou a texty plnými lehce zapamatovatelných refrénů a sloganů. Jakoby chlapci dělali vše levou zadní a jejich jediným cílem je bavit své fanoušky. Pak je tu ale ještě jeden pohled, který ukazuje, že Migové tak trochu klamou tělem.Samozřejmě, na koncertech veselí, živelní, bezstarostní až rozverní, ale při poslechu nového alba je jasné, že si muzikanti dávají na svých skladbách hodně záležet a dost se s nimi piplají. Hudebně, aranžérky i textově. Tomáš Polák dokáže napsat nejen chytlavé hitovky na první dobrou, ale i složitější, propracovanější a pestřejší skladby se silnou atmosférou, v nichž se díky skvělým instrumentálním výkonům a nápaditým aranžmá pořád něco zajímavého děje.

Jednotlivé nástroje, včetně celé řady hostujících, jsou funkčně zabudovány do celku, nikam se necpou a vždy slouží výhradně vyznění písničky. Po hudební stránce tak vyznívají lehce, samozřejmě, ale nabízejí celou řadu lahůdek, pohlazení a překvapení. Poslouchat dechy, klavír či smyčce přináší čistou radost. Mimo jiné je také zajímavé sledovat, jak si u každé písně muzikanti pohrají s jejím začátkem a zakončením, což nebývá zrovna obvyklé.

Oslavu nevázaného nočního života přináší Džus noci, houpavá skladba s výraznou melodií a zpěvným refrénem. Muzikanti nikam nespěchají, líně se převalují a své party si náramně užívají. Výraznější rytmus zdobí energičtější, vygradovaný hit Hádej, co žena žádá, spojující nadsázku s jemnou ironií. Příběh desperáta a jeho hrdinného mezka zachycuje Hyjé!, nástrojově bohatá, pestrá píseň s téměř orchestrálním aranžmá.

Po jemnějším začátku skladba TěsněVedleSebe nabírá na obrátkách, rozkvétá a směřuje do rockových vod. Syrověji, temněji vyznívá písnička Svádíš, kterou pěvecky rozsvítí hostující Erika Stárková a Martha Issová. O klavír se opírá srdceryvná, nikoli však utahaná balada s temperamentnějším refrénem Nechej se, hitovku na první dobrou představuje vtipná, vzdušná a roztančená písnička Hej kámo!. Že lze i vážné téma zpracovat s nadhledem a hravostí dokazuje Svoboda není levná věc. „Vono by chtělo, aby nás zase ňákej Karel kryl, aby se zase nějakej Václav objevil."Prvky funku dodávají do rockové pecky Tykej mi výteční zpěváci Matěj Ruppert a Radek Škarohlíd, baladu se silnou atmosférou přináší jemně sentimentální a melancholická skladba Hurá. Ve středním tempu se ubírá Ptáček s originální rytmikou a výborně zvolenou akustickou kytarou, pojednání o lásce nabízí najazzlá Jedině láska. „Jedině láska vás vynese výš."

Vztahové texty vycházejí ze životních zkušeností a pozorovacího talentu Jiřího Macháčka, jsou svobodné, hravé, plné slovních hříček a originálních obratů, ale i přesahů do vážnějších témat. Navíc právě Macháčkův zpěv je jedním z poznávacích znamení kapely, působí velice charismaticky, přirozeně a navíc jej zdobí dokonalá výslovnost. Džus noci rozhodně stojí za objednání a to nejen v dnešních sychravých dnech.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Proč nám Migové vyjasnili den

Proč nám Migové vyjasnili den

Mig 21 patří k základním stavebním kamenům současné tuzemské koncertní...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů
28.11.

Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů

Pro připomenutí alba Svět Hledačů z roku 1979 je letošní rok velmi významný Zásadní jubileum jsou pětasedmdesátiny...


Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek
28.11.

Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek

Společnosti Ameba Production se po letech působení v areálu královéhradeckého festivalparku se podařilo scelit...


Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost
26.11.

Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost

Magický, něžný, uhrančivý. Takový je nový singl zpěvačky a pianistky Barbory Mochowé s názvem Wait for Life....


Rock for People Concerts přivezou The Plot in You
25.11.

Rock for People Concerts přivezou The Plot in You

Svůj koncertní line up rozšířila série Rock for People Concerts o další zajímavé jméno. Pořádnou...


Trojice nových vánočních singlů a klipů
25.11.

Trojice nových vánočních singlů a klipů

Pavel Callta, Radek Banga, Cocotte Minute. Co mají tito značně rozdílní muzikanti společného? Natočili novou vánoční písničku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tokyo Jukebox 3
25.11.

Tokyo Jukebox 3

» Friedman Marty

Marty Freidman, bývalý kytarista slavné thrashmetalové formace Megadeth,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru