Mig 21 namíchali výživný a lahodný Džus noci

Recenze alba : Džus noci

Album: Džus noci
Interpret: Mig 21
Celkový čas: 00:43:12
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
„Chtělo to proniknout do hloubky, a přitom zůstat na povrchu a pak potvrdit a přetvořit mělkost hudebního díla v působivý diadem kaskády not. Takové to tušení opravdovosti, které ve skutečnosti mělo jediný cíl, nezbláznit se z volného času, který se v lednu 2020 objevil," řekl o nové desce kapely Mig 21 s názvem Džus noci autor hudby, kytarista a klávesák Tomáš Polák. Jasně, že je v tom hodně nadsázky a pro skupinu typického humoru, ale především první souvětí stojí rozhodně za podrobnější prozkoumání, zda na něm není něco pravdivého.

Mig 21 zdánlivě zůstávají na povrchu. Prezentací „chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova”, samozřejmou pódiovou show, lehkou, vzdušnou a vstřícnou hudbou a texty plnými lehce zapamatovatelných refrénů a sloganů. Jakoby chlapci dělali vše levou zadní a jejich jediným cílem je bavit své fanoušky. Pak je tu ale ještě jeden pohled, který ukazuje, že Migové tak trochu klamou tělem.Samozřejmě, na koncertech veselí, živelní, bezstarostní až rozverní, ale při poslechu nového alba je jasné, že si muzikanti dávají na svých skladbách hodně záležet a dost se s nimi piplají. Hudebně, aranžérky i textově. Tomáš Polák dokáže napsat nejen chytlavé hitovky na první dobrou, ale i složitější, propracovanější a pestřejší skladby se silnou atmosférou, v nichž se díky skvělým instrumentálním výkonům a nápaditým aranžmá pořád něco zajímavého děje.

Jednotlivé nástroje, včetně celé řady hostujících, jsou funkčně zabudovány do celku, nikam se necpou a vždy slouží výhradně vyznění písničky. Po hudební stránce tak vyznívají lehce, samozřejmě, ale nabízejí celou řadu lahůdek, pohlazení a překvapení. Poslouchat dechy, klavír či smyčce přináší čistou radost. Mimo jiné je také zajímavé sledovat, jak si u každé písně muzikanti pohrají s jejím začátkem a zakončením, což nebývá zrovna obvyklé.

Oslavu nevázaného nočního života přináší Džus noci, houpavá skladba s výraznou melodií a zpěvným refrénem. Muzikanti nikam nespěchají, líně se převalují a své party si náramně užívají. Výraznější rytmus zdobí energičtější, vygradovaný hit Hádej, co žena žádá, spojující nadsázku s jemnou ironií. Příběh desperáta a jeho hrdinného mezka zachycuje Hyjé!, nástrojově bohatá, pestrá píseň s téměř orchestrálním aranžmá.

Po jemnějším začátku skladba TěsněVedleSebe nabírá na obrátkách, rozkvétá a směřuje do rockových vod. Syrověji, temněji vyznívá písnička Svádíš, kterou pěvecky rozsvítí hostující Erika Stárková a Martha Issová. O klavír se opírá srdceryvná, nikoli však utahaná balada s temperamentnějším refrénem Nechej se, hitovku na první dobrou představuje vtipná, vzdušná a roztančená písnička Hej kámo!. Že lze i vážné téma zpracovat s nadhledem a hravostí dokazuje Svoboda není levná věc. „Vono by chtělo, aby nás zase ňákej Karel kryl, aby se zase nějakej Václav objevil."Prvky funku dodávají do rockové pecky Tykej mi výteční zpěváci Matěj Ruppert a Radek Škarohlíd, baladu se silnou atmosférou přináší jemně sentimentální a melancholická skladba Hurá. Ve středním tempu se ubírá Ptáček s originální rytmikou a výborně zvolenou akustickou kytarou, pojednání o lásce nabízí najazzlá Jedině láska. „Jedině láska vás vynese výš."

Vztahové texty vycházejí ze životních zkušeností a pozorovacího talentu Jiřího Macháčka, jsou svobodné, hravé, plné slovních hříček a originálních obratů, ale i přesahů do vážnějších témat. Navíc právě Macháčkův zpěv je jedním z poznávacích znamení kapely, působí velice charismaticky, přirozeně a navíc jej zdobí dokonalá výslovnost. Džus noci rozhodně stojí za objednání a to nejen v dnešních sychravých dnech.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Proč nám Migové vyjasnili den

Proč nám Migové vyjasnili den

Mig 21 patří k základním stavebním kamenům současné tuzemské koncertní...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Legenda electro-alternativního undergroundu Jiříkovo Vidění vydává nové album.
01.10.

Legenda electro-alternativního undergroundu Jiříkovo Vidění vydává nové album.

Jiříkovo Vidění je další z kapel, která zcela rezignuje na to, co se dnes na hudební scéně děje a jaké...


Kapela Kryštof oslaví 10 let od alba Inzerát koncertem v Karlíně!
30.09.

Kapela Kryštof oslaví 10 let od alba Inzerát koncertem v Karlíně!

Čas utíká jako voda, a v hudebním světě tomu není jinak. Někteří z nás byli ještě na základní škole,...


Pokáčova první O2 aréna předčila všechna očekávání!
30.09.

Pokáčova první O2 aréna předčila všechna očekávání!

V sobotu 24. září se konal koncert, na který diváci čekali nejméně dva roky. Tradovalo se, že český zpěvák Jan...


5 důvodů, proč zažít Sigur Rós naživo
30.09.

5 důvodů, proč zažít Sigur Rós naživo

Milovníci sféricky znějícího rocku plného melancholických melodií si jistě nenechají ujít koncert islandské...


Brněnský Kabinet Múz hostí konferenci ReConnect
30.09.

Brněnský Kabinet Múz hostí konferenci ReConnect

Společně s brněnskou klubovou nocí probíhá také konference ReConnect. Již zítra 1. října se v prostoru Kabinet...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Spass muss immer sein
23.09.

Spass muss immer sein

» Vltava

Spass muss immer sein hlásá názvem nového alba hudební skupina Vltava....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru