Midi Lidi se omlouvají za tolik hudby, vydávají rovnou dvě desky

Hned dvaceti novými skladbami na celkové ploše dvou hodin potěší své fanoušky elektropopová kapela Midi Lidi. Na jedno album se všechno nevešlo, tak vydávají rovnou dvě. Pátá řadová deska Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád vyšlo na Mezinárodní den dětí, šesté album Heal The World, konečně! jen o den později.

„Omlouváme se, že vydáváme tolik hudby naráz. Přemýšlíme o tom, že to fanouškům budeme nějak kompenzovat," říká jeden z členů kapely Prokop Holoubek s tím, že Midi Lidi na nových albech přinášejí nezvyklý objem textů. V nich se prolínají témata osobní, existenciální, společenská i debilní, ale najde se i čtvrthodina, kde se mlčí. První z desek, na nichž vůbec poprvé zpívá celá kapela, včetně VJky Magdaleny Hrubé, se textově odehrává více „ve společnosti", druhá je o něco osobnější. Společným jmenovatelem obou nahrávek je pak apel: „Zkusme se domluvit!". Toto téma se texty Midi Lidí táhne už dlouho, naposledy ožilo v loňském videoklipu Hemenex.

 

„V textech se zamýšlíme nad tím, proč se nám všem vlastně děje, že se k sobě navzájem a k našemu okolí chováme pitomě, jak vznikají nedorozumění a jestli s tím může každý sám něco udělat, a tím pomoct sobě i druhým i vesmíru. Takže je tam pár návodů, které sám sobě kladu a horko těžko se snažím je dodržovat. Ale jako u každého manuálu: nikdy do něj nenapíšete všechno. A většinou v něm není to hlavní, co se popsat nedá. A to je dobře," vysvětluje frontman kapely Petr Marek. „Název Heal The World, konečně! byl neplánovaně dochucen koronavirem, existoval ale už před ním. Odkazuje rovným dílem ironicky i upřímně ke všem písním, které se snaží ‚měnit svět‘, samozřejmě v čele s onou písní Krále potu Michaela Jacksona," dodává.

Úplněk je Markův výrobní prostředek  

Na minulé desce Give Masterpiece a Chance! (2016) Midi Lidi zpívali o tom, aby si lidé prací nenechali kazit dovolenou, zrušili dedlajny a šli ven. „Kázal jsem vodu a pil jsem ji. Většinu nových textů jsem tedy napsal v přírodě, nejlépe za úplňku. On je můj výrobní prostředek. Takže kontinuita s výzvou Pojď ven! z konce minulé desky je přímá a dodržená!," říká Marek, který se nejpozději od doby textů pro kapelu Monikino Kino snaží daleko méně ukrývat před upřímnými slovy.

Pilotním singlem pátého alba je skladba Láska není švédský stůl. Videoklip k němu natočil Pavel Borovička, hlavní roli si zahrál básník a herec Jaroslav Pížl. Premiéru bude mít v průběhu června. Postavení hudebníků na českém trhu jako takovém jim umožňuje, že se jejich hudba dostane k fanouškům jejich hudby (přímo jim) k poslechu a to především v případech, kdy o to projeví zájem.

Gustáv Husák nechybí

Midi Lidi 2021 jsou Petr Marek, Prokop Holoubek, Tomáš Kelar, Markéta Lisá a Magdalena Hrubá. Písničky byly nahrány ve studiu u Jiřího Topola Novotného, mix a mastering zvládnul tradiční Ondřej Ježek. Mezi novinkami je také jedna píseň nazpívaná Tomášem Kelarem, dva náměty textů přinesla Magdalena Hrubá a jednu zcela sólovou autorskou písničku, poprvé i včetně textu, fortelně připravil Prokop Holoubek. Jako hosté se na albech Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World, konečně! mihnou mj. Petr Fiala, Luboš Malina, Ondřej Zámečník, Jiří Nezhyba, Ladislav Mirvis Mirvald, Gustáv Husák a další.V období posledních pěti kapela pracovala na soundtracích filmů Trash on Mars (spolu s Ondřejem Ježkem a Tomášem Procházkou, režie Ben Tuček), Prezident Blaník (režie Marek Najbrt), Prokop Holoubek složil hudbu k večerníčku Mlsné medvědí příběhy, Markéta Lisá vydala sólové album KISKO. Petr Marek také režíroval úspěšné videoklipy Disco Science (Ventolin) a Mý technický já (Monika Načeva). V roce 2019 v jeho režii natočili Midi Lidi krátký film Hemenex, kde zazněla i stejnojmenná píseň.

Alba u Bumbum Satori v digitální podobě vyšly 1. a 2. června 2021, záhy poté se objeví na CD a během letních prázdnin budou k dostání také na vinylu. Obě alba skupina pokřtí na podzim, až bude umět ty písničky zahrát. Mezitím se budou moci fanoušci těšit na letní koncerty, kde jim to ještě moc nepůjde.
foto: Grolich & Grolichova

Aktuální koncerty Midi Lidí:

2. 7. Liberec – Přehrada
3. 7. Rakovník – Špejchar
7. 7. Trenčín – Pohoda
9. 7. Boskovice – festival
10. 7. Veselí nad Moravou – Zámecký park
23. 3. Brno – Pop Messe
30. 7. Hlinsko – Studnice festival
31. 7. Znojmo – Šraml fest
2. 8. Teplice – Česko jde SPOLU na piknik
7. 8. Bratislava – Grape pod mostom
GALERIE

Související obsah:

» MIDI LIDI vydávají soundtrack k filmu Prezident Blaník   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
LP rozezněla O2 universum
02.03.

LP rozezněla O2 universum

Zpěvačka LP se do České republiky vrátila již poněkolikáté, vystoupila například v roce 2022 ve Foru Karlín...


Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru