Midi Lidi se omlouvají za tolik hudby, vydávají rovnou dvě desky

Hned dvaceti novými skladbami na celkové ploše dvou hodin potěší své fanoušky elektropopová kapela Midi Lidi. Na jedno album se všechno nevešlo, tak vydávají rovnou dvě. Pátá řadová deska Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád vyšlo na Mezinárodní den dětí, šesté album Heal The World, konečně! jen o den později.

„Omlouváme se, že vydáváme tolik hudby naráz. Přemýšlíme o tom, že to fanouškům budeme nějak kompenzovat," říká jeden z členů kapely Prokop Holoubek s tím, že Midi Lidi na nových albech přinášejí nezvyklý objem textů. V nich se prolínají témata osobní, existenciální, společenská i debilní, ale najde se i čtvrthodina, kde se mlčí. První z desek, na nichž vůbec poprvé zpívá celá kapela, včetně VJky Magdaleny Hrubé, se textově odehrává více „ve společnosti", druhá je o něco osobnější. Společným jmenovatelem obou nahrávek je pak apel: „Zkusme se domluvit!". Toto téma se texty Midi Lidí táhne už dlouho, naposledy ožilo v loňském videoklipu Hemenex.

 

„V textech se zamýšlíme nad tím, proč se nám všem vlastně děje, že se k sobě navzájem a k našemu okolí chováme pitomě, jak vznikají nedorozumění a jestli s tím může každý sám něco udělat, a tím pomoct sobě i druhým i vesmíru. Takže je tam pár návodů, které sám sobě kladu a horko těžko se snažím je dodržovat. Ale jako u každého manuálu: nikdy do něj nenapíšete všechno. A většinou v něm není to hlavní, co se popsat nedá. A to je dobře," vysvětluje frontman kapely Petr Marek. „Název Heal The World, konečně! byl neplánovaně dochucen koronavirem, existoval ale už před ním. Odkazuje rovným dílem ironicky i upřímně ke všem písním, které se snaží ‚měnit svět‘, samozřejmě v čele s onou písní Krále potu Michaela Jacksona," dodává.

Úplněk je Markův výrobní prostředek  

Na minulé desce Give Masterpiece a Chance! (2016) Midi Lidi zpívali o tom, aby si lidé prací nenechali kazit dovolenou, zrušili dedlajny a šli ven. „Kázal jsem vodu a pil jsem ji. Většinu nových textů jsem tedy napsal v přírodě, nejlépe za úplňku. On je můj výrobní prostředek. Takže kontinuita s výzvou Pojď ven! z konce minulé desky je přímá a dodržená!," říká Marek, který se nejpozději od doby textů pro kapelu Monikino Kino snaží daleko méně ukrývat před upřímnými slovy.

Pilotním singlem pátého alba je skladba Láska není švédský stůl. Videoklip k němu natočil Pavel Borovička, hlavní roli si zahrál básník a herec Jaroslav Pížl. Premiéru bude mít v průběhu června. Postavení hudebníků na českém trhu jako takovém jim umožňuje, že se jejich hudba dostane k fanouškům jejich hudby (přímo jim) k poslechu a to především v případech, kdy o to projeví zájem.

Gustáv Husák nechybí

Midi Lidi 2021 jsou Petr Marek, Prokop Holoubek, Tomáš Kelar, Markéta Lisá a Magdalena Hrubá. Písničky byly nahrány ve studiu u Jiřího Topola Novotného, mix a mastering zvládnul tradiční Ondřej Ježek. Mezi novinkami je také jedna píseň nazpívaná Tomášem Kelarem, dva náměty textů přinesla Magdalena Hrubá a jednu zcela sólovou autorskou písničku, poprvé i včetně textu, fortelně připravil Prokop Holoubek. Jako hosté se na albech Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World, konečně! mihnou mj. Petr Fiala, Luboš Malina, Ondřej Zámečník, Jiří Nezhyba, Ladislav Mirvis Mirvald, Gustáv Husák a další.



V období posledních pěti kapela pracovala na soundtracích filmů Trash on Mars (spolu s Ondřejem Ježkem a Tomášem Procházkou, režie Ben Tuček), Prezident Blaník (režie Marek Najbrt), Prokop Holoubek složil hudbu k večerníčku Mlsné medvědí příběhy, Markéta Lisá vydala sólové album KISKO. Petr Marek také režíroval úspěšné videoklipy Disco Science (Ventolin) a Mý technický já (Monika Načeva). V roce 2019 v jeho režii natočili Midi Lidi krátký film Hemenex, kde zazněla i stejnojmenná píseň.

Alba u Bumbum Satori v digitální podobě vyšly 1. a 2. června 2021, záhy poté se objeví na CD a během letních prázdnin budou k dostání také na vinylu. Obě alba skupina pokřtí na podzim, až bude umět ty písničky zahrát. Mezitím se budou moci fanoušci těšit na letní koncerty, kde jim to ještě moc nepůjde.
foto: Grolich & Grolichova

Aktuální koncerty Midi Lidí:

2. 7. Liberec – Přehrada
3. 7. Rakovník – Špejchar
7. 7. Trenčín – Pohoda
9. 7. Boskovice – festival
10. 7. Veselí nad Moravou – Zámecký park
23. 3. Brno – Pop Messe
30. 7. Hlinsko – Studnice festival
31. 7. Znojmo – Šraml fest
2. 8. Teplice – Česko jde SPOLU na piknik
7. 8. Bratislava – Grape pod mostom
GALERIE

Související obsah:

» MIDI LIDI vydávají soundtrack k filmu Prezident Blaník   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Druhý den Colours: tenisový zápas Berta, západ slunce s LP a elektronická smršť TOMORA
25.07.

Druhý den Colours: tenisový zápas Berta, západ slunce s LP a elektronická smršť TOMORA

Druhý den Colours of Ostrava už nebyl tak soustředěný kolem jediného velkého jména. Tentokrát se návštěvníci...


Panicbaby míří do Prahy se svým dosud největším headline turné
24.07.

Panicbaby míří do Prahy se svým dosud největším headline turné

Jedna z nejvýraznějších nových tváří evropského alternativního popu, panicbaby, vystoupí 13. října 2026 v pražském...


Letošní Colours of Ostrava odstartovaly sprintem k Pilotům
22.07.

Letošní Colours of Ostrava odstartovaly sprintem k Pilotům

První den letošních Colours of Ostrava se nesl především ve znamení Twenty One Pilots. Přestože se brány festivalového...


Culture Wars proměnili Bike Jesus v jeden velký kotel emocí
21.07.

Culture Wars proměnili Bike Jesus v jeden velký kotel emocí

Pražský klub Bike Jesus se 17. července zaplnil fanoušky, kteří dorazili na vyprodaný koncert americké kapely...


Michal Hrůza zachycuje v novém klipu sílu fantazie
25.07.

Michal Hrůza zachycuje v novém klipu sílu fantazie

K nejmelodičtějším písním alba Michala Hrůzy Kouzlo samoty, které vyšlo v listopadu loňského roku, patří skladba...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Wow! Signal
08.07.

The Wow! Signal

» Muse

Britská rocková trojice Muse vydává své jubilejní desáté studiové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta