Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však odehraje 2. a 3. října a přestože se rozsahem trochu uskromní, určitě nic neutrpí na kvalitě. Svým vystoupením jej totiž podpoří umělci jako Michal Pavlíček Monikou Načevou, Sto zvířat, Prago Union, Tomáš Klus, Marta Jandová či Cocoman.  

Mezi ploty je událost, která klidné prostředí Psychiatrické nemocnice Bohnice pravidelně mění v rušný labyrint muziky, divadla, her, komunikace a radosti. Letos, stejně jako loni, však areál nemocnice zůstal v květnu zahalen melancholickým tichem, což je samozřejmě jen jeden z tisíců nemilých důsledků koronavirové polízanice. Festival tedy bojuje o přežití. V tom není mezi kulturními akcemi sám, ale jeho situace je ještě složitější, protože psychiatrická nemocnice, jako zdravotnické zařízení, musí klást nadstandardní důraz na bezpečnost.  Rok 2021 však přece jen není tak temný jako ten předchozí, a po loňském čistě onlinovém ročníku proto organizátoři na letošní říjen připravili „hybridní" verzi festivalu pod názvem „MEZI PLOTY před ploty". A i když na poslední chvíli dostali dobrou zprávu, že festival nemusí zůstat před ploty, ale ve skromnějším provedení se může konat přímo v nemocničním areálu, tenhle název akci už zůstal. Na tradičním místě před kostelem tedy vyroste pódium a plenérová scéna, které přivítají více než dvě desítky hudebních a divadelních souborů, a celé dění se bude současně přenášet online.  

Ploty si i v této podobě zachovají velkou žánrovou pestrost – nabídnou hiphop, reggae, rock, alternativní muziku, tanec, nový cirkus, divadlo a mnoho dalšího. Nezapomenou na děti ani na handicapované umělce. Kromě již zmíněných účinkujících přijedou například Please The Trees, Th!s, Sunflower Caravan, Sacra Circus, Bohnická divadelní společnost, Losers Cirque Company nebo Kašpárek v rohlíku.

Umělců, kteří chtějí událost podpořit, i když na ní třeba nemohou přímo vystoupit, je ovšem mnohem více. Z toho důvodu bude po skončení fyzické akce až do 8. října pokračovat festivalový stream, plný rozhovorů s těmi, kteří festivalu Mezi ploty přejí, aby se v příštím roce ve zdraví dožil svých třicátých narozenin. Osobnosti jako Arnošt Goldflam, Vilma Cibulková, Jan Potměšil či Martin Němec budou mluvit o umění, o festivalu, ale i tak vůbec o životě.

Pokud máte pocit, že už Vám koronavirus nebo rostoucí předvolební horečka lezou na mozek, vězte, že Mezi ploty myslí i na Vás. Festival je od svých dřevních dob spojen s tématy duševního zdraví a nabízí pomoc, jak může. Po letošním ročníku proto bude následovat série online přednášek a diskuzí s odborníky z Národního ústavu duševního zdraví, Psychiatrické nemocnice Bohnice a dalších slovutných institucí.„Festival Mezi ploty si prochází těžkým obdobím," říká jeho ředitel Robert Kozler, ale vždycky se stane něco, co nás povzbudí, abychom neházeli flintu do žita. Letos to byl třeba fakt, že jsme už podruhé získali prestižní označení EFFE Label od Evropské asociace festivalů, nebo to, že se tolik umělců, kteří na tom sami nejsou finančně dobře, rozhodlo na akci vystoupit za snížený honorář. Patří jim obrovský dík – stejně jako hlavnímu městu Praze a sponzorům, kteří nám zůstali i v dnešní době věrní. Akce MEZI PLOTY před ploty nás důstojným způsobem přenese do roku 2022. Napřesrok se totiž odehraje jubilejní 30. ročník festivalu Mezi ploty, který, jak všichni pevně věříme, proběhne již v plné nádheře v rozkvetlém májovém parku Psychiatrické nemocnice Bohnice."

Osobnosti podporují Mezi ploty

Jan Potměšil
Myslím si, že festival MEZI PLOTY, kterého jsem měl tu čest se mnohokrát aktivně zúčastnit, s Divadlem v Celetné (Spolek Kašpar) např. s inscenací „Růže pro Algernon", je ojedinělá událost! Naprosto mimořádná… nejen bohatostí nabídky, ale především svojí atmosférou! Atmosférou otevřenosti, vzájemné důvěry, přirozené inspirace, radosti z tvorby…  

Pavel Anděl
Festival Mezi ploty považuji již mnoho let za důležitou a originální součást české a vlastně i mezinárodní kulturní scény. Ohledně dramaturgie, organizace a samotného festivalu, lze jen těžko něco vytknout. Jeho šíře a originalita je potvrzována každým ročníkem a dokladem toho jsou i tisíce spokojených návštěvníků celého věkového spektra.  

Arnošt Goldflam
Pokud jde o oblast divadelní tvorby, domnívám se, že šíře záběru festivalu a jeho divadelní části je tak široká a nabídka je taková, že se najde jen málokdo, kdo by nenašel svou oblast zájmu a vkusu…  

Josef Abrhám
Festival Mezi ploty léta sleduji a myslím si, že má cenu se zúčastňovat a podporovat podobné akce.  

Tomáš Hanák
Podporoval jsem Mezi ploty vždycky kvůli jedinečné a navíc důležité myšlence. Ale dělám to i z vypočítavosti: z dnešní superrychlé senzační moderní doby mi už taky začíná v hlavě harašit, takže se možná brzy ocitnu mezi těmi, kterým Mezi ploty pomáhají.  

Pokáč
Skvělej fesťák, skvělá atmoška na parádním místě.  

Jan Kalina (Sto zvířat)
Festival, na kterém už patříme k inventáři, festival na kterém vyrostly naše děti, zestárli naši rodiče, a festival, na kterém se my vždycky královsky pobavili. Setkání spřátelených muzikantů, divadelníků a známých vůbec. A taky pozorování velkých hodin na věži bohnického kostela při koncertu na scéně Central parku, neb toužíme vždy alespoň o 3 hodiny přetáhnout náš program...  

Boleslav Polívka
Festival Mezi ploty je svátek. Je to jiné než hrát před běžným publikem. A uvědomují si to lidi v hledišti, stejně jako my na jevišti.
GALERIE

Související obsah:

» Ani sobotní déšť festival Mezi ploty nenarušil   (Karel Souček, 06. 06. 2016)
» Pražský festival Mezi ploty letos oslaví neuvěřitelných 25 let   (Jana Kleinbauerová, 11. 05. 2017)
» Mezi ploty představí 100 účinkujících na 14 scénách   (Hana Poláchová, 22. 09. 2015)
» 4. a 5. října se bude konat 22. ročník kulturního festivalu Mezi ploty   (Jana Lajčíková, 29. 09. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
fotoreport z Nouvelle Prague 2021
25.10.

fotoreport z Nouvelle Prague 2021

Letošní ročník Nouvelle Prague se nesl téměř v komorním, ale přátelském duchu.  Navštívili...


Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip
24.10.

Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip

Stejně jako na prvním albu si pozval do duetu známou zpěvačku, tentokrát Ivu Frühlingovou. Láska vydal nedávno svůj...


Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021
22.10.

Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021

Jedinečná příležitost jak prožít atmosféru Woodstocku je právě tento dvojkoncert V rámci CZ Tour se uskuteční...


Norah Jones vydává své první vánoční album
22.10.

Norah Jones vydává své první vánoční album

Norah Jones, americká zpěvačka a písničkářka s nezaměnitelným hlasem, která je známá svou kombinací jazzu...


Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha
22.10.

Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha

O osudech tří lidí, kteří se nacházejí v těžké životní situaci, ale najdou v sobě sílu bojovat s nepřízní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Bitter Truth
19.10.

The Bitter Truth

» Evanescence

Po dlouhých deseti letech přichází arkansaská skupina Evanescence s novým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru