Light Grenades a zakončení nejsilnější albové trilogie Incubus

Recenze alba : Light Grenades

Interpret: Incubus
Celkový čas: 00:48:02
Vydavatel: Epic Records
Rok vydání: 2006
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Populární kalifornští rockeří Incubus vydali začátkem srpna nové CD/DVD HQ Live a proto si připomeňme jejich předposlední album Light Grenades, které považuji za úspěšné završení nejsilnější albové trilogie kapely, obzvlášť v kontrastu s neslaným nemastným posledním počinem If Not Now, When?.

Album Light Grenades po svém vydání sklízelo ve světě i u nás co se kritik týče spíše chladné reakce. Psalo se o sázce na jistotu, odklonu od zajímavých experimentů, komerčním zvuku... Po opravdu mnohonásobném poslechu tohoto alba a živé prezentaci téměř poloviny písní z něj na excelentním koncertu v pražské Lucerně v březnu 2007 musím většinu těchto názorů, i díky časovému odstupu, konfrontovat. Sázku na jistotu a odklon od experimentů totiž vyvrací hned úvodní duo skladeb.

Kvalita ruku v ruce s pestrostí

Quicksand je totiž surealisticky-atmosferická mantra s výraznými psychedelickými klávesami a vynikajícím zpěvem, něco mezi intrem a regulérní písní (a teď řekněte, která opravdu komerční kapela by něčím podobným otevřela desku místo "velkého singlového hitu"), zatímco druhou A Kiss To Send Us Off sice ve slokách táhne zvonivá a vzdušná new wave kytarová vyhrávka, ale úderný a téměř punkový refrén vše dostává do jiných dimenzí.

Stejným kombem navíc tehdy zahájili již zmíněný pražský koncert, takže kolonku "sázka na jistotu" si můžeme směle přeškrtnout. Najdeme tu nádherné balady Dig a Love Hurts, energickou singlovku Anna Molly, stejně jako titulní punkový dvouminutový nářez, ve kterém kapela zní jak Faith No More urvaní ze řetězů a v refrénu Boyd zpívá velmi podobně Miku Pattonovi, svému velkému vzoru.

Zrání jako kvalitní víno

Předposlední deska jasně pokračovala tam, kde A Crow Left Of The Murder skončilo a zřetelně potvrdila, že Incubus už dávno nejsou jen kapelou pár (byť chytlavých) hitů, ale že zrají jako víno, i když už asi výše zmíněné album nikdy nepřekonají. Na Light Grenades tedy sice trochu ubylo experimentů a naopak přibylo "normálních" rockových písniček, což ale, jak dokazují už léta Red Hot Chili Peppers, vůbec nemusí znamenat něco špatného, pokud je vše podloženo kvalitními nápady.

Light Grenades je tedy přístupnější a o trošku slabší než předchůdce a Morning View, ale díky své nepopiratelné kvalitě se v pohodě umístí na bronzové příčce v diskografii této talentované formace. Kéž by se v televizi a rádiu objevovalo více takto skutečně kvalitních kapel...

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu
28.03.

Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu

Oblíbený plzeňský klub Bílej Medvěd se v pátek 24.3.2023 stal centrem hudebních výjezdů fanoušků oblíbené...


Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru