Light Grenades a zakončení nejsilnější albové trilogie Incubus

Recenze alba : Light Grenades

Interpret: Incubus
Celkový čas: 00:48:02
Vydavatel: Epic Records
Rok vydání: 2006
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Populární kalifornští rockeří Incubus vydali začátkem srpna nové CD/DVD HQ Live a proto si připomeňme jejich předposlední album Light Grenades, které považuji za úspěšné završení nejsilnější albové trilogie kapely, obzvlášť v kontrastu s neslaným nemastným posledním počinem If Not Now, When?.

Album Light Grenades po svém vydání sklízelo ve světě i u nás co se kritik týče spíše chladné reakce. Psalo se o sázce na jistotu, odklonu od zajímavých experimentů, komerčním zvuku... Po opravdu mnohonásobném poslechu tohoto alba a živé prezentaci téměř poloviny písní z něj na excelentním koncertu v pražské Lucerně v březnu 2007 musím většinu těchto názorů, i díky časovému odstupu, konfrontovat. Sázku na jistotu a odklon od experimentů totiž vyvrací hned úvodní duo skladeb.

Kvalita ruku v ruce s pestrostí

Quicksand je totiž surealisticky-atmosferická mantra s výraznými psychedelickými klávesami a vynikajícím zpěvem, něco mezi intrem a regulérní písní (a teď řekněte, která opravdu komerční kapela by něčím podobným otevřela desku místo "velkého singlového hitu"), zatímco druhou A Kiss To Send Us Off sice ve slokách táhne zvonivá a vzdušná new wave kytarová vyhrávka, ale úderný a téměř punkový refrén vše dostává do jiných dimenzí.

Stejným kombem navíc tehdy zahájili již zmíněný pražský koncert, takže kolonku "sázka na jistotu" si můžeme směle přeškrtnout. Najdeme tu nádherné balady Dig a Love Hurts, energickou singlovku Anna Molly, stejně jako titulní punkový dvouminutový nářez, ve kterém kapela zní jak Faith No More urvaní ze řetězů a v refrénu Boyd zpívá velmi podobně Miku Pattonovi, svému velkému vzoru.

Zrání jako kvalitní víno

Předposlední deska jasně pokračovala tam, kde A Crow Left Of The Murder skončilo a zřetelně potvrdila, že Incubus už dávno nejsou jen kapelou pár (byť chytlavých) hitů, ale že zrají jako víno, i když už asi výše zmíněné album nikdy nepřekonají. Na Light Grenades tedy sice trochu ubylo experimentů a naopak přibylo "normálních" rockových písniček, což ale, jak dokazují už léta Red Hot Chili Peppers, vůbec nemusí znamenat něco špatného, pokud je vše podloženo kvalitními nápady.

Light Grenades je tedy přístupnější a o trošku slabší než předchůdce a Morning View, ale díky své nepopiratelné kvalitě se v pohodě umístí na bronzové příčce v diskografii této talentované formace. Kéž by se v televizi a rádiu objevovalo více takto skutečně kvalitních kapel...

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994
16.06.

Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994

Kapela Prouza se ohlíží do své minulosti a vydává pětipísňové EP s prozaickým názvem "demo 1994”....


Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku
16.06.

Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku

Multiplatinový rapper Russ šel vždy vlastní cestou a vlastním tempem. Průlomové album na hraně klasického...


Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru