Když zpíváte srdcem, nikdy se nemůžete splést (Glen Hansard)

Zrzavého Ira s děravou kytarou není třeba českému publiku představovat. 6.března se po několikaleté pauze vrátil do Brna, tentokrát do Sono centra, společně se spoluhráči z The Frames, smyčci, dechovou sekcí a svojí někdejší partnerkou Markétou Irglovou. Ta si v Sono centru zahrála před dvěma lety se svojí vlastní kapelou, tentokrát se představila v roli předskokana, zahrála směs starých i nových písní včetně „ if you want me" a „ The hill",  známých z filmu Once. Od té doby však vyzrála, dospěla, což se pozná na první poslech. Zaplněný sál ji ocenil potleskem, a pak už netrpělivě čekal na příchod charismatického Dubliňana.

Z šesti strun zůstaly jen tři

Netrvalo dlouho a Hansard vlétl na pódium i se svými spoluhráči a hned od začátku nenechal nikoho na pochybách, že ze své pověstné energie neztratil nic, že snad není ani o den starší než když v ČR začínal.  Písně z posledního alba jsou i podle jeho vlastních slov propracovanější, dal si na nich záležet a je to znát. Přítomní věděli, na koho přišli a chopili se každé příležitosti, kdy byli vyzvání ke společnému zpívání. Nesmělo chybět několikeré přetrhání strun, v jedné chvíli z šesti zůstaly jen tři, ale to zdaleka neubralo na energii večera, kterou si Hansard s publikem vzájemně předávali. Od temperamentních písní párkrát odbočil ke komornějším, např. "Bird of sorrow", které celý sál naslouchal se zatajeným dechem. Vrátil se i ke svým muzikantským začátkům, kdy jedna z prvních písní, které hrával jako pouliční muzikant, byla skladba Astral weeks od Van Morrisona a Hansard se na koncertě přiznal, že ji miluje dodnes.

Jeden z diváků si s ním chtěl zazpívat ( výměnou za láhev vína), zůstalo však pouze u návrhu. Každý, kdo Glenovu tvorbu zná, ví,že existuje mnoho výkladů,o čem jeho písně vlastně jsou a v tom je jejich kouzlo a síla,že si každý najde to své. Skladbu Paying my way věnoval památce svého otce a každému, kdo pracuje v noci. V případě McCormack´s wall si sedl za klavír a vysvětlil přítomným, že k napsání ho inspirovalo odpoledne strávené s kamarádkou v hospodě v Dublinu, po kterém si uvědomil, jak důležité je v životě být čestný. Instrumentální závěr skladby už snad ani víc irský být nemůže a pohladí ucho každého, komu je tenhle styl blízký. Kdysi někdo řekl, že údělem muzikanta je vyprávět příběhy a to se mnohdy neobejde bez reakce na dění kolem vás. Takhle vznikla i píseň Way back when, během které se publikum opět zapojilo  a Glen ji věnoval všem, co byli donuceni opustit svoji vlast, ať za komunismu nebo i za současné uprchlické krize. V rámci propagace druhého sólového alba Didn´t he ramble zazněla i stejnojmenná skladba, která však vyšla až nedávno na EP A season on the line. S dechovou sekcí získala plnější atmosféru a nenechala diváky jen nečinně stát.

Glen si zahrál i na balkóně

V rámci prvního přídavku Glen využil prostoru a píseň „Say it to me now" hrál na balkoně, kdy stál téměř na samém kraji. Přidali se k němu kytarista Rob Bochnik a bubeník Graham Hopkins a spustili „ Gold", píseň nedávno zesnulého Ferguse O´Farrella a jeho kapely Interference. Z pódia se k nim přidali smyčce a celkově vytvořili asi nejemotivnější okamžik celého večera. Následovala oscarová „ Falling slowly" s účastí Markéty Irglové,která si vzápětí půjčila Hansardovu kytaru a zahrála ještě jednu ze svých písní. Poté se pěvecky představil i kytarista Rob Bochnik, v Chicagu narozený Polák, s krásnou taneční písní v polštině,kterou si nepochybně získal i ty, co do téhle doby netančili. Na diváky čekalo i jedno překvapení v podobě Hansardovy kamarádky Zoe Hayter Mestan, která zahrála svoji skladbu „ Runaway" a doprovodili ji všichni muzikanti na pódiu. Na závěr nesmělo chybět trochu irské tradice v podobě „Parting glass" a na úplný konec „Her Mercy" s vokály Markéty Irglové. Ryšavý Ir opět nezklamal.      

Související obsah:

» Glen Hansard s Markétou Irglovou v České republice v rámci turné   (Jana Kleinbauerová, 16. 02. 2016)
» Držitel Oscara Glen Hansard se vrací do Valmezu   (Karel Souček, 06. 08. 2013)
» Muna   (Nikola Halmová, 05. 11. 2014)
» Markéta Irglová a její This Right Here   (Jan Vavřík, 11. 07. 2014)
» Markéta Irglová si přizvala 27 hudebníků   (Karel Souček, 30. 08. 2014)
» Jediný letošní koncert v Čechách odehraje Markéta Irglová v Plzni   (Karel Souček, 14. 03. 2015)
» Bono a Glen Hansard zpívali na charitativní akci v Dublinu přímo na ulici   (Jan Vavřík, 25. 12. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru