Když zpíváte srdcem, nikdy se nemůžete splést (Glen Hansard)

Zrzavého Ira s děravou kytarou není třeba českému publiku představovat. 6.března se po několikaleté pauze vrátil do Brna, tentokrát do Sono centra, společně se spoluhráči z The Frames, smyčci, dechovou sekcí a svojí někdejší partnerkou Markétou Irglovou. Ta si v Sono centru zahrála před dvěma lety se svojí vlastní kapelou, tentokrát se představila v roli předskokana, zahrála směs starých i nových písní včetně „ if you want me" a „ The hill",  známých z filmu Once. Od té doby však vyzrála, dospěla, což se pozná na první poslech. Zaplněný sál ji ocenil potleskem, a pak už netrpělivě čekal na příchod charismatického Dubliňana.

Z šesti strun zůstaly jen tři

Netrvalo dlouho a Hansard vlétl na pódium i se svými spoluhráči a hned od začátku nenechal nikoho na pochybách, že ze své pověstné energie neztratil nic, že snad není ani o den starší než když v ČR začínal.  Písně z posledního alba jsou i podle jeho vlastních slov propracovanější, dal si na nich záležet a je to znát. Přítomní věděli, na koho přišli a chopili se každé příležitosti, kdy byli vyzvání ke společnému zpívání. Nesmělo chybět několikeré přetrhání strun, v jedné chvíli z šesti zůstaly jen tři, ale to zdaleka neubralo na energii večera, kterou si Hansard s publikem vzájemně předávali. Od temperamentních písní párkrát odbočil ke komornějším, např. "Bird of sorrow", které celý sál naslouchal se zatajeným dechem. Vrátil se i ke svým muzikantským začátkům, kdy jedna z prvních písní, které hrával jako pouliční muzikant, byla skladba Astral weeks od Van Morrisona a Hansard se na koncertě přiznal, že ji miluje dodnes.

Jeden z diváků si s ním chtěl zazpívat ( výměnou za láhev vína), zůstalo však pouze u návrhu. Každý, kdo Glenovu tvorbu zná, ví,že existuje mnoho výkladů,o čem jeho písně vlastně jsou a v tom je jejich kouzlo a síla,že si každý najde to své. Skladbu Paying my way věnoval památce svého otce a každému, kdo pracuje v noci. V případě McCormack´s wall si sedl za klavír a vysvětlil přítomným, že k napsání ho inspirovalo odpoledne strávené s kamarádkou v hospodě v Dublinu, po kterém si uvědomil, jak důležité je v životě být čestný. Instrumentální závěr skladby už snad ani víc irský být nemůže a pohladí ucho každého, komu je tenhle styl blízký. Kdysi někdo řekl, že údělem muzikanta je vyprávět příběhy a to se mnohdy neobejde bez reakce na dění kolem vás. Takhle vznikla i píseň Way back when, během které se publikum opět zapojilo  a Glen ji věnoval všem, co byli donuceni opustit svoji vlast, ať za komunismu nebo i za současné uprchlické krize. V rámci propagace druhého sólového alba Didn´t he ramble zazněla i stejnojmenná skladba, která však vyšla až nedávno na EP A season on the line. S dechovou sekcí získala plnější atmosféru a nenechala diváky jen nečinně stát.

Glen si zahrál i na balkóně

V rámci prvního přídavku Glen využil prostoru a píseň „Say it to me now" hrál na balkoně, kdy stál téměř na samém kraji. Přidali se k němu kytarista Rob Bochnik a bubeník Graham Hopkins a spustili „ Gold", píseň nedávno zesnulého Ferguse O´Farrella a jeho kapely Interference. Z pódia se k nim přidali smyčce a celkově vytvořili asi nejemotivnější okamžik celého večera. Následovala oscarová „ Falling slowly" s účastí Markéty Irglové,která si vzápětí půjčila Hansardovu kytaru a zahrála ještě jednu ze svých písní. Poté se pěvecky představil i kytarista Rob Bochnik, v Chicagu narozený Polák, s krásnou taneční písní v polštině,kterou si nepochybně získal i ty, co do téhle doby netančili. Na diváky čekalo i jedno překvapení v podobě Hansardovy kamarádky Zoe Hayter Mestan, která zahrála svoji skladbu „ Runaway" a doprovodili ji všichni muzikanti na pódiu. Na závěr nesmělo chybět trochu irské tradice v podobě „Parting glass" a na úplný konec „Her Mercy" s vokály Markéty Irglové. Ryšavý Ir opět nezklamal.      

Související obsah:

» Glen Hansard s Markétou Irglovou v České republice v rámci turné   (Jana Kleinbauerová, 16. 02. 2016)
» Držitel Oscara Glen Hansard se vrací do Valmezu   (Karel Souček, 06. 08. 2013)
» Muna   (Nikola Halmová, 05. 11. 2014)
» Markéta Irglová a její This Right Here   (Jan Vavřík, 11. 07. 2014)
» Markéta Irglová si přizvala 27 hudebníků   (Karel Souček, 30. 08. 2014)
» Jediný letošní koncert v Čechách odehraje Markéta Irglová v Plzni   (Karel Souček, 14. 03. 2015)
» Bono a Glen Hansard zpívali na charitativní akci v Dublinu přímo na ulici   (Jan Vavřík, 25. 12. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mirai se vrací do svých punkrockových začátků
29.03.

Mirai se vrací do svých punkrockových začátků

Že umí Mirai přitvrdit, dokazuje písnička Tenkrát z úspěšné desky Maneki Neko. Ta se nyní dočkala videoklipu,...


Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour
29.03.

Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour

Echo Promotion vám je přináší 12. 10. 2023 do Lucerna Music Baru v Praze. The Sisters of Mercy jsou britská...


Slovenský underground a balkánske beaty
28.03.

Slovenský underground a balkánske beaty

Tento týždeň sa bude brnenský klub Fléda otriasať v rytmoch slovenskej produkcie.   Vo...


Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu
28.03.

Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu

Oblíbený plzeňský klub Bílej Medvěd se v pátek 24.3.2023 stal centrem hudebních výjezdů fanoušků oblíbené...


Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru