Když heslo přeroste v klišé

Recenze alba : Punk´s Not Dead

Interpret: Exploited
Celkový čas: 00:37:38
Vydavatel: Secret
Rok vydání: 1981
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP

Neuměli moc hrát ani zpívat, ale byla v nich ohromná potřeba vyřvat do světa svou nasranost na kecy, že punk už to má za sebou. Tak Exploited vydali v dubnu 1981 svůj debut Punk´s Not Dead. Nejen, že proklouzl do oficiální britské hitparády a stal se nejprodávanějším nezávislým albem roku, ale záhy povýšil na novou punkovou bibli a z autorů udělal nové punkové mesiáše. Proč deska patří mezi základní stavební kameny punkrocku dodnes?

Hudebně totiž není příliš objevná, kytarové sólo abyste pohledali, a s takovými perlami jako London Calling od Clash se v podstatě nemůže ani srovnávat. Stačí se zaposlouchat do titulní skladby: obyčejné, uřvané vypalovačky s jednoduchoučkou melodickou linkou. Zároveň však svou agresivitou a nasazením demonstruje, v čem čtyřka z Edinburghu punk posunula o pořádnou porci poga dál. A paradoxně vrátila zpátky na zem, protože právě další příklady Clash (Sandinista) ukázaly, jak dalece se některé skupiny odchýlily od původního základního punkového hesla – jednoduchá hudba pro obyčejný lidi.

Neandrtálské hity v metalovém balení

Exploited, symbolicky dokazující v úvodu desky skandováním fanoušků na koncertě, se postavil proti komercionalizaci punku, odmítl jeho módní formy (new wave, post-punk) a opět ho zjednodušil. Základní tříakrodový „ramonovský" vzorec zahustil tvrdostí a rychlostí, přidal trochu metalu (který tenkrát nabíral díky Iron Maiden či Motorhead opět na popularitě) a dostal se tak na rozhraní oi-punku a hardcore, což se ostatně stalo typickým poznávacím znakem kapel druhé punkové vlny. Ve spojení s prvoúčelovou brutalitou a společensko-politicky nevybíravými texty to nešlo nazvat jinak, než právě Punk´s Not Dead. Nový manifest („Don´t like it, I´ll hit you to the ground") navazující na sexpistolácké No Future byl na světě a zrodil se nový kult.

Ostatní písničky pokračují ve stejném duchu, jsou krátké (předělávka Mucky Pup), často až primitivní (Cop Cars). Někdy narušené zbytečně dlouhým úvodem jako vojenským pochodem v Army Life (tenhle úvodní singl to mimochodem dotáhl na šesté místo v nezávislé britské hitparádě a v top 20 vydržel 18 měsíců), opakovaným začátkem v Blown to Bits, vykřikováním písmen v Exploited Barmy Army (další singl, v nezávislé hitparádě dokonce čtvrtý). Ale pořád jsou podobné jako číro číru, tu kritizující armádu, onde plivající na fízly (S.P.G.). A když jsme u těch singlů, nejúspěšnějším se stal Dogs of Wars, nezávislá dvojka a v národní hitpošce dokonce číslo 63.

S láskou k milování a násilí

Nad všemi kousky ční (délkou i koncepcí) druhá klasika tohoto alba – Sex And Violence. Opět se jedná o nenáročné heslo pochopitelné i tomu nejposlednějšímu outsiderovi. Po celou pětiminutovou stopáž ho Wattie Buchan vykřikuje na pozadí přihlouplé hudební linky, kterou nelze ani nazvat melodií – a funguje to, skladba se stala koncertním hitem.

Samozřejmě, že na desce najdeme i zpěvnější songy (I Believe in Anarchy), ale to není až tolik důležité. Hlavní je celkový dojem, pocit sounáležitosti v něčem mimořádném, zároveň prostém a dostupném. Exploited se tohle v době, kdy se punkrock ocital tak trochu na scestí, povedlo dokonale. Proto zabodoval a zařadil se mezi nejzásadnější kapely punkové historie. Což ostatně potvrdil i následujícími alby, ale to už je jiná historie.ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


Black Holes si v novém singlu troufají létat
12.06.

Black Holes si v novém singlu troufají létat

Pod názvem Dare to Fly vydává pražské duo Black Holes svůj letošní první singl. Nahrán byl opět v ústeckém...


Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album
12.06.

Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album

Zoufalci je název nového singlu kapely Čáry života. Jedná se o první píseň z připravovaného druhého...


Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním
12.06.

Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním

Dali si krátkou pauzu, porodili pár dětí, vydali pár singlů a zanedlouho se vrací zpět na stage i před české...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru