Kapela The 1975 dorazila do Prahy; fanoušky pozvala k sobě domů

Britská čtveřice The 1975 dorazila znovu do Prahy, kde 14. 3. vystoupila v holešovické Sportovní hale Fortuna v rámci jejich probíhající Still… At Their Very Best Tour.
Kapela byla založena v blízkosti anglického Manchesteru v roce 2002. Jejími členy jsou Matty Healy (hlavní zpěv, kytara), Adam Hann (kytara), Ross MacDonald (baskytara) a George Daniel (bicí). Jejich hudba si získala celosvětovou popularitu a oblíbenost u fanoušků svou kontroverzí, teatrálností, otevřeností v textech písní a jejich celkově typickým stylem hudby. Ten je hodně experimentální a progresivní. Žánrově by se kapela dala zařadit pod pop-rock. Po dobu svého působení získala několik ocenění a její písně se nadále umisťují v hudebních žebříčcích.
Předskokanem jim byla americká kapela Been Stellar. Tahle pětice pochází z New Yorku, což se i hodně podepisuje na jejich hudbě – jde o téma silně propletené jejich tvorbou. Šlo o jejich první pražskou návštěvu vůbec a čekajícím fanouškům předvedli mimo jiné např. Fear Of Heights nebo Manhattan Youth.
Po jejich vystoupení se před stage spustila plachta, která ji zakrývala. Ve 21:00 byla strhnuta a na stage byl odhalen plně vybavený retro rockerský byt. Nechyběly lampičky, které prostor zalily do zlata, křeslo, okna, dveře, poličky s knihami a ani staré televize. The 1975 postupně za vítajícího pokřiku fanoušků vstoupili do bytu spolu s dalšími čtyřmi muzikanty, kteří je během večera doprovázeli.
Energie celého večera byla hmatatelná už od začátku. Jejich experimentální a emotivní hudba rozhýbala opravdu každého a u mnohých došlo dokonce i na slzy. Kapely tvorba dokáže jejich fanoušky opravdu cloumat, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. The 1975 jsou známí svou kontroverzí – během předešlých tour na svých vystoupeních mohli lidé třeba zastihnout frontmana kapely Mattyho jak jí syrové maso – tentokrát ale došlo pouze na cigarety a občasné požití alkoholu. Celkově bylo jejich vystoupení o něco klidnější, více idylické, ale pořád i tak stejně nabité jejich hity a dobrou náladou.
Koncert nabídl fanouškům ochutnávku napříč celým kapely repertoárem. Celá show byla odstartována písní The 1975 z alba Being Funny In A Foreign Language z roku 2022. Z něj v průběhu večera pak zazněly i skladby Part Of The Band nebo Oh Caroline a About You. Z jejich třetího studiového alba A Brief Inquiry Into Online Relationships z roku 2018 zahráli TOOTIMETOOTIMETOOTIME nebo It’s Not Living (If It’s Not With You) a Love It If We Made It.
A stále ještě nekončíme. Kluci samozřejmě neopomněli ani I like it when you sleep, you are so beautiful yet so unaware of it z roku 2016 a hity jako The Sound a Somebody Else. Z alba Notes On A Conditional Form zazněla píseň Jesus Christ 2005 God Bless America, kterou odzpívala Polly Money, jedna z hostujících doprovodných muzikantů. Samozřejmě nebylo vynecháno ani jejich první studiové album z roku 2013 The 1975 a písně jako Robbers či Heart Out a Give Yourself A Try, kterou byl celý set kapely i zakončený.
Kluci ví, jak přitáhnout pozornost, ať už tu dobrou nebo špatnou. Jejich hudba hodně probírá témata mezilidských vztahů, lásky, emocí, osobních prožitků, sexu a drog. Nespoutanost z nich přímo čiší, a ačkoliv nikdy nevíte, s čím zrovna přijdou a s čím se na jejich koncertě setkáte, stojí vždy za poslech.
Celou Sportovní halu Fortuny dokázali zvednout ze židlí a publikum po celou dobu koncertu společně s Mattym zpívalo každé jedno slovo. Jejich společný hlas burácel celým prostorem a fanoušci tak kapele znovu dokázali, jakou sílu a vliv jejich hudba opravdu má. Jejich koncerty se dají považovat za čirý hudební zážitek a můžeme jen doufat, že se brzo vrátí zpět. Sám Healy avizoval, že to snad nebude trvat dlouho – pracují prý na nových věcech, na které se můžeme v blízké budoucnosti těšit.
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ceny Vinyla přidávají nová města i lokální promotéry
Do jubilejního XV. ročníku vstupují Hudební ceny Vinyla. S bohatým programem koncertů a workshopů po celé republice....
Turné k úspěšnému albu Anny K. Údolí včel završí devět koncertů
Ve Velkém Meziříčí odstartuje 4. listopadu Anna K., zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, charismatem a více než třemi dekádami na...
Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese
Britská kapela Pale Blue Eyes je indie-popová kapela z Velké Británie, která uchvátila fanoušky svým zasněným...
Kalifornský surf-rock v Praze: The Buttertones míří do Café V lese
The Buttertones jsou rocková kapela z Los Angeles, která se vůbec poprvé představí v Praze. Získali si fanouškovskou...
Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR
Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který v loňském roce nadchl fanoušky svým nezapomenutelným koncertem...
» zobrazit více...
RECENZE
» Čtvrtá italská „mše“ se mistrně...
» Everest: Halestorm (opět) šplhají na vrchol...
» Poklady Ztraceného ráje: Dračí časy...
» Jeviště snů aneb Donor-ští rytíři...
» Szidi Tobias se vrací po deseti letech....
» Tomadachi je album o přátelích, o lásce,...
» zobrazit více...
Tradiční vzpomínka Koncert pro Kaštánka v klubu Modrá Vopice
9. srpna 2025 uplynulo neskutečných jedenáct let od doby, kdy odešel do rockového...
Turné k úspěšnému albu Anny K. Údolí včel završí devět koncertů
Ve Velkém Meziříčí odstartuje 4. listopadu Anna K., zpěvačka s nezaměnitelným hlasem,...
Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese
Britská kapela Pale Blue Eyes je indie-popová kapela z Velké Británie,...
Ceny Vinyla přidávají nová města i lokální promotéry
Do jubilejního XV. ročníku vstupují Hudební ceny Vinyla. S bohatým programem koncertů...
ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák...
Moje srdeční záležitost se vrací do pražské O2 Arény se svými osvědčenými hity
Připravte se na fantasticky prožitý hudební večer, protože OneRepublic míří...
Lipo a Kuba Ryba natáčeli ve věznici Jiřice
Rapper Lipo a hostující Kuba Ryba ze skupiny Rybičky 48 přinášejí ve videoklipu...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Doctor Victor zazní živě v Lucerně
Česká rocková kapela Doctor Victor přepisuje historii. Frontman Vojtěch Bureš...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.