Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět

Zdá se, že koronavirová pandemie přináší více a více studiové produkce od kapel, které většinou sezónně opanují živá pódia a po zbytek roku pečlivě skládají.
To je i případ rockového kvarteta z Bělé pod Bezdězem a okolí, kapely Joker Beat, která se už loni prezentovala potají singlem Navzdory mrazům, ale přitom dávala dohromady celé nové album. Třetí deska s názvem Tóny v nás se na FCB skupiny objevila zkraje letošního roku, a to již v několika ukázkách, které slibují opět příjemnou kombinaci rocku a nefalšovaného big beatu. Na albu se podílela řada hostů, mj. zpěvačka Monika Štěpánková Karglová, frontman Pytlák Rock z kapely Ty Krávo anebo Ondra Marek z hard´n´heavy bandy Roxor. V neposlední řadě i vokalistka Adéla Řezáčová, dcera frontmana Pavla Řezáče. Její zpěv i příjemné ukulele vyniknou především v závěrečné pohodovce Prší

Z klubové rockovky vypluly Vzkazy v láhvi
Joker Beat vznikl v roce 2014 pod taktovkou kytaristy a zpěváka Pavla Řezáče a sólového kytaristy Vráťy „Hepy" Šťastného. S rytmikou Lukáš Kugler (dnes kapela RAiN) – bicí, Ranec – baskytara, o dva roky později skupina vydala debut Jeden den. Motto kvarteta bylo jednoduché: Jsme klubová kapela, která nesnáší násilí, děláme to pro radost. Naší i vaší. Už na debutu zaujala pestrobarevná rozpoloženost rockových nálad, táhlá balada Až se probudím, našlapaný big beat Alzheimer, který má samozřejmě výmluvný text, hard rocková pecka Casius Clay, nebo recesistická Telata.

Když došlo v roce 2017 k obměně bubeníka – novým se stal Luboš Sobotka -, Joker Beat se pořádně opřel do skladeb a na druhém albu Vzkazy v láhvi přidali na rychlosti i energii. Především skladby Jizera nebo titulní píseň jsou našláplé rockovky, které uhánějí svižně dopředu s pořádnou energií i šťavnatými melodiemi. Je tady navíc i klasická motorkářská pecka Jawa 550; kapela však potvrdila hudební rozmanitost, v pomalejších písních Šeptej a Křídla opět zahostovala vokalistka Adéla. Album končí poetickým songem Good bye, ke kterému vznikl povedený videoklip.Jak se rodily Tóny v nás, první dojmy

Jelikož k novému albu Tóny v nás zatím není žádný oficiální videoklip, Joker Beat se rozhodli písně vypouštět i do komunitních skupin na facebooku. Např. zde https://www.facebook.com/pavel.rezac.37/videos/3641157409286202 titulní skladba Tóny v nás nebo zde https://www.facebook.com/pavel.rezac.37/videos/3667228616679081 výrazná balada Férovej svět, která se dotýká současné situace. Zazní v ní i malebný saxofon.

Frontman Pavel Řezáč k tomu dodává: „Klip máme určitě v plánu, dokonce jsme na něj sehnali peníze, ale brzdí nás lockdown. Mám v hlavě scénář ke skladbě Ámos Boogie, ke které mne inspirovala má studentská léta, jenž je problém sehnat 20 důchodců na celý den natáčení. Všude vládne strach."

Kapela si na novince dovolila zařadit spoustu nových prvků, je tady (snad) poprvé v historii skupiny použitá španělka, a to ihned na začátku úvodní písně, v Ámos boogie, která je právě největším adeptem na klip, zazní legendární průpovídky z kultovní české komedie Marečku, podejte mi pero, množství výše zmíněných hostů vokalistů rozhodně překvapí. Tvoření nových písní Pavel ještě komentuje takto „Na albu jsou dvě staré skladby, ostatní jsem poskládal v průběhu první poloviny loňského roku. To ten lockdown byl ještě k něčemu dobrý. Na skládání byl klid a celé se to tak nějak potkalo, že jsem se až divil. Ač se to nezdá, většina písní je o vztazích, např. Jekyll a Hyyde je skladba, kterou jsem udělal už před 20 lety. Je to to tom, že si každý neseme dvě tváře, a ne vždy se to může na obou stranách potkat. Píseň Prší byl navíc počin mé dcery, ze kterého jsem udělal textově bigbeat a podílel se na hudbě. Pozorný posluchač může v písni Mosty zaslechnout i špičkovou (neo)soulovou zpěvačku Anetu Hollandrovou, která v současnosti energizuje online posluchače projektem Aneta and The Soul Uncles nebo hostováním ve Vanua 2.

Hudební knihovnu zaujal i song Penicilin s kulometným seznamem léků. K tomu Pavel dodal: „Ten jsem udělal po vojně, v roce 1990, trošku jsem ji zaktualizoval, co se týče celé myšlenky. Předtím to byla čistá ptákovina a teď jsem ji dotextoval s novou myšlenkou. Je to o vztahu dvou lidí, kde ta dáma potřebuje pomoci sama se sebou a "já doktor na všechno" ji s tím pomůžu."(smích). O vztazích je i Zloděj cizích snů: „To je příběh, kde se do existujícího vztahu vždy někdo snaží strčit hlavu a rozvrtat jej. Vždy to jsou lidi, kteří měli svoje sny, představy, a hlavně velká ega. No a já se svým drzým čelem, jsem jim ty sny a představy kradl a ničil."

Vztahová témata jsou nevyčerpatelnou studnicí tvorby, o tom samozřejmě žádná řeč. Když se k tomu přidají rozmanité náladotvorné pasáže, může vzniknout vskutku velmi zajímavá deska. Podle prvních dojmů z celého alba Tóny v nás, které zvukově vyšperkovalo nymburské studiu Hollysound, jde opravdu o velmi pestrou nahrávku!

Ještě, než vyjde nové CD v podobě fyzického nosiče, mohou si nedočkaví fandové kromě facebooku vyslechnout nové písně i na portálu Bandzone, konkrétně zde https://bandzone.cz/jokerbeat. Jestli se jich letos dočkáme v živé podobě, je ale ve hvězdách, i když aktuální počátek rozvolňování by mohl být první vlaštovkou třeba i pro živou kulturu. Joker Beat je totiž hlavně živá kapela, která zaujme skvělou sehraností a autentickou energií, což předvedla na řadě výjimečných koncertů, např. i jako našlapaní předskokani na koncertu Aleše Brichty v Zákupech v roce 2019. Zde alespoň jeden raritní živý záznam písně Alzheimer:

 

Aktuální složení skupiny Joker Beat: Pavel Řezáč – kytara, zpěv, Rosťa Ptáček – baskytara, Luboš Sobotka – bicí, Hepy – kytara.
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru