Jarda Svoboda má na Solu blíže ke kostelu než k hospodě

Recenze alba : Solo

Album: Solo
Interpret: Svoboda Jarda
Celkový čas: 00:37:14
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Solo je všeříkající název nového alba skladatele, textaře, zpěváka a multiinstrumentalisty Jardy Svobody, které vydal v den svých padesátých narozenin. Na stylově nezařaditelný Traband, jehož je Jarda frontmanem, zapomeňte. Tahle deska je jiná, jemnější, křehčí, poetičtější, intimnější, sevřenější. S Trabandem má společnou snad jenom pestrost, hudební nápaditost a vysokou kvalitu.  

Pestré možnosti harmonia

Jarda Svoboda po čase oprášil harmonium, klávesový nástroj, zvukem se pohybující někde mezi varhany a tahací harmonikou, takže dle muzikantových slov mezi kostelem a hospodou. Většina z deseti autorských skladeb má blíže ke kostelu, i když ani veselejší kousky nechybějí. Každopádně harmonium a Svobodův výrazově nesmírně pestrý zpěv určují atmosféru celého alba, přestože jsou zastoupeny i další nástroje typu autoharfy, banja, baskytary či klarinetu. Ty ale jen dotvářejí vyznění jednotlivých skladeb.  

Harmonium předvede všechny své možnosti již v úvodní pestré skladbě K horám, kde se výrazný refrén snoubí s magickou melodií a rytmem. O významu slov, která umí ranit i potěšit (holky prodejný i zrnka obilí) pojednává jemná píseň Slova. „Tak jenom najít to pravý slovo/Pravý slovo v pravej čas/Slovo který uzdraví/Naše duše bolavý." Ke kostelu směřuje citlivá, vroucí, emočně silná Svatební píseň, atmosférou evokující modlitbu (vyznání, slib).  Mystická záležitost, toť skladba Otče ohně!. Energický, ke kořenům směřující song s uhrančivým rytmem a šamanskou náladou. Rozvolněnost alternativnější skladby Královno noci! vyznívá působivě, mnohem uvolněněji pak Kristýno! Pokud bychom si nedali pokoj a hledali nějaké paralely s Trabandem, tak tahle píseň by klidně v jejich repertoáru mohla být. Podobá se hudbou, textem, atmosférou a úchvatným refrénem.  

Jako krajina přináší křehkou, intimní, až minimalistickou skladbu s krásnou instrumentální pasáží. Radost poslouchat. Také melodickou písničku Moje duše ví o té tvé bych si uměl v repertoáru Trabandu představit. V duchu folklóru se ubírá Moje volba, veselé, skočné, svobodné odlehčení celého alba. Kontrast k závěrečné tiché, až meditativní skladbě Jsi.  


Silné emoce ve Svobodově zpěvu

V jemných písních dostává velký prostor Svobodův zpěv, a může tak dokázat, jak výborným zpěvákem je. Technicky skvělým a navíc umí přenášet emoce. A je úplně jedno, zda zpívá naléhavě, konejšivě, uvolněně, melancholicky, vždy je přesvědčivý. Stejně silně vyznívají i převážně pocitové, osobní, místy básnické texty plné obrazů a odkazů ke vztahům, přírodě, živlům, víře, naději. Zachycují to podstatné, co dělá člověka člověkem.  

Nové písničky Jardy Svobody nepůsobí na první signální. Potřebují čas, ale pokud jim ho posluchač dá, o to silnější a trvalejší zážitky si z této osobní desky odnese.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Jarda Svoboda tentokrát nechal Traband v garáži   (Karel Souček, 25. 05. 2016)
» Traband na Vlnobeatu hlásá lásku a radost   (Karel Souček, 04. 01. 2015)
» Na novince chce Traband dokázat, že banjo není jen country   (Karel Souček, 20. 10. 2014)
» Traband bude novinku natáčet ve společnosti stromů, srnek, ptáků a veverek   (Karel Souček, 06. 07. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake
28.03.

Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake

Stejně jako loni, i letos čekají návštěvníky festivalu Rock for People čtyři plnohodnotné festivalové...


„Vzpomínáme spíš na ty drobné, tiché radosti, ke slavení toho teď moc nebylo,“ říká kapela Mrakoplaš k novému albu Tichá radost.
27.03.

„Vzpomínáme spíš na ty drobné, tiché radosti, ke slavení toho teď moc nebylo,“ říká kapela Mrakoplaš k novému albu Tichá radost.

Novým albem Tichá radost vstupuje hudební skupina Mrakoplaš do druhého čtvrtstoletí svého působení. V jedenácti...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru