Jako jízda v arkádovkách: Perturbator a Carpenter Brut spojili síly v Karlíně

V neděli večer byl zřejmě každý, komu něco říká pojem synthwave, plný očekávaní v pražském Forum Karlín. Zavítali sem totiž dva nejžádanější mistři žánru: Perturbator a Carpenter Brut.

Post předkapely k jejich turné Leather sacraments tour obsadili HO99O9. Kapela je známá svým nekonvenčním zvukem a spojením různých žánrů, včetně punku, hip-hopu, elektronické hudby a noise rocku. Fanoušci byli spočátku rozděleni na dva tábory: ti, co kapelu znají a spiklenecky se usmívají a ti, co se rozhodli pro moment překvapení. Již od prvních tóúvodního songu se ale potkali v masu lidí, tetelících se nadšením. Originální kostýmy, skvělý zvuk a nepopsatelná kombinace žánrů - to vše dokázali předvést v průběhu jednoho setu.

Tuto neděli ale bylo jasné, pro co fanoušci přišli, respektive na koho se přijeli podívat především. John Carpenter nastoupil v plné síle a jeho vystoupení v klubu se bohatě vyrovnávalo poslednímu tuzemskému vystoupení na festivalu Brutal Assault. Party odstartoval songem Straight Outta Hell, ale měli jsme možnost poslechnout si průřez celou tvorbou -  zazněli legendární Day Stalker, i Turbo Killer. John nenechal dav ani na chvíli vydechnout, mezi songy vybíhal od pultu a burcoval fanoušky k větším tanečním výkonům. Hudba inspirována béčkovými horory z 80. let byla doplněna kytarovými riffy a synthwavovými melodiemi. Setlist se žánrovým zaměřením ve velkém blížil staré tvorbě Perturbator, který Carpenter Brut na společném turné následoval.

Perturbator, ikona dark synthwavu, předvedl v podstatě po několikáté podobný setlist. Ničím neohromil, ale ani neurazil. Mnoho fanoušků má pocit, že s publikem dostatečně nekomunikuje, pro rodáka z Francie je ale ono tajemno to, co ho drží na výsluní. Kromě toho bylo vidět, že si umělec i jeho doprovod za bicími show vyloženě užívají. V synthwavem nabitém zvuku jsme mohli slyšet dystopické Neon Tokyo, Diabolus Ex Machina, nebo Humans Are Such Easy Prey. Plastický zvuk doplňovali občasné jemné kytarové melodie a nenápadné vokály. Svítící pentagram, připomínající nám black metalové kořeny Pertubator, je již ikonickým doplňkem celého setu, bylo by ale příjemné časem vidět a slyšet menší obměnu.

Pro každého, kdo onoho večera čekal neonový návrat do světa arkádových her, osmdesátkových sci-fi a temné dystopie, tento večer určitě nebyl zklamáním. Výrazné ikony syntwavu nás v průběhu své klubové show na chvíli převezli do jiných světů a jistě se shodneme na tom, že jim komornější atmosféra svědčí.

Klaudia Ligačová

 

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru