IAMX a jeho Machinate Tour 2022 představí Chrise Cornera jako hráče na soustavu modulárních syntezátorů na oslavu jeho stejnojmenného alba.

IAMX a jeho Machinate Tour 2022 představí Chrise Cornera jako hráče na soustavu modulárních syntezátorů na oslavu jeho stejnojmenného alba , které vyšlo koncem roku 2021. Vystoupení bude zahrnovat fascinující živé ztvárnění alba směřujícího k IDM i oblíbené skladby IAMX přepracované pro modulární syntezátory a hrané sólově. Základem představení bude Cornerův okouzlující zpěv.  Syrový, čistý a jasný, někdy zase chytře manipulovaný experimentálními loopy a fx, změněný k nepoznání, aby se spojil s beaty a sytým zvukem jeho nástrojů. Vystoupení doprovází světelná show navržená přímo pro IAMX. Toto vystoupení se bude konat pouze v omezeném počtu klubů a na vybraných severoamerických a evropských festivalech. Lucerna Music Bar celé turné otevírá a to konkrétně 2. Června a odtud bude pokračovat dále do Německa.

IAMX je sólový projekt hudebníka Chrise Cornera založený v roce 2003. Chris rozhodně nelení a na kontě jsou zatím osm studiových alb a z nichž Machinate je nejnovější počin. Vedle studiovek IAMX vypustili na svět nespočet EP, remixů nebo samostatných singlů-

Chris má v Česku silnou fanouškovskou základnu, která se po vydání alba The Alternative (V roce 2006) stále zvětšuje. IAMX v Čechách byli několikrát a tak to pro ně rozhodně nebude žádná premiéra. V roce 2007 měli premiéru v pražské Lucerně, následovala brněnská Fléda nebo na festival Hrachovka. V roce 2016 vystoupili v pražském Rock Café a teď se vrací zpátky do Lucerny.

Název IAMX ve spojení se jménem Chris Corner se poprvé objevil v létě 2003, kdy kapela Sneaker Pimps odehrála svůj poslední koncert roku, na Nuke Festivalu v Rakousku. Veřejnosti bylo oznámeno, že skupinu čekají v brzké době velké změny. Tou největší byl odchod frontmana Chrise Cornera k vlastnímu sólovému projektu. V repertoáru kapely byla totiž spousta písní, které napsal on sám a které měly spojitost s jeho osobním životem. Corner tedy začal pracovat na své první desce, do jejího setlistu zařadil i některé tehdejší nové písně Sneaker Pimps („Naked But Safe", „Missile", „White Suburb Impressionism"), jež vytvořil společně s Ianem Pickeringem. O pouhý měsíc později od posledního vystoupení se Sneaker Pimps předvedl svůj vlastní materiál naživo.

Projekt IAMX se dále realizoval především v klubovém prostředí. Na debutové desce Kiss + Swallow, kterou produkoval a nahrál Chris zcela sám, je značný vliv hudby Sneaker Pimps, ovšem s úplně jinou atmosférou. Celkový zvuk alba je převážně elektronický a svými syntezátory a chytlavými beaty hodně připomíná hudbu 80. let, jenomže v jakémsi Chrisově moderním podání. Chris Corner přišel s jakousi vlastní zpovědí, které dal tajuplný nádech s nemalou špetkou energie a emocí. Obsah je sexuálně syntetický a ponuře melodický. Naživo zní skladby díky eroticky gymnastickému rozpětí hlasu Chrise a jeho frenetickému kytarovému zvuku velmi provokativně.

Chris začal svoji hudbu prezentovat nejdříve v rodné Anglii, do ostatních států Evropy a USA se dostal až v roce 2004. Své první turné završil na podzim 2004 koncertováním po Evropě. Na pódiu ho při koncertech doprovázela obměňující se skupina blízkých přátel a spolupracovníků. Všechny show byly doplněné projekcí, která byla sestříhaná z domácích videí japonského porna a válčících hraček. Během vystoupení Chris zpočátku používal automatické bicí a zvuky, které později vyměnil za živé kytary a klávesy. V roce 2005 už hráli i s bubeníkem.

V roce 2005 se Chris upsal ke složení soundtracku pro francouzský film "Les Chevaliers Du Ciel", kde zabočil do tajů rockové hudby. Svou tentokrát trochu nesmělou elektroniku míchal z ostře naboosterovanými kytarami a "nabuzeným" melodickým zpěvem, se kterým mu občas v pozadí pomohla bývalá dlouholetá přítelkyně Sue Denim, jež dostala i roli hlavní vokalistky ve dvou pomalejších baladách.

V lednu 2006 odjel Corner do Moskvy, kde se podílel na nahrávání dalších – hned dvou soundtracků najednou. Tím prvním je sci-fi snímek s názvem "Paragraph 78", druhý nese název "Junk". Po celou dobu skládání písní pro filmové účely Chris pomalu pracoval na své druhé desce The Alternative. Datum jejího vydání bylo stanoveno na duben 2006. Nemravná lyrika, prolínání pohlaví, milostné války a zvířecí instinkty kombinované s dráždivou, zpevněnou produkcí a nakažlivými melodiemi – to vše tvoří desku The Alternative. Chris se i tentokrát nebál sáhnout do starých materiálů a vytáhnout na světlo světa pár starších písní. Album obsahuje například novou verzi písně „After Every Party I Die" nebo předělávku vlastní pianové podoby „This Will Make You Love Again".

GALERIE

Související obsah:

» Alive In New Light   (Ondra Kocáb, 04. 03. 2018)
» IAMX   (Ondra Kocáb, 04. 03. 2018)
» IAMX se v březnu vrátí do Prahy s další deskou   (Ondra Kocáb, 29. 12. 2017)
» IAMX se mistrovsky loučí s temnotou   (Ondra Kocáb, 04. 03. 2018)
» IAMX přiveze do Prahy nové album, na němž se loučí se svými démony   (Karel Souček, 02. 02. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru