I v Galuškově filosofii marnosti jistá naděje stále ještě existuje

Recenze alba : Stručný úvod do filosofie marnosti

Interpret: Galuška Ondřej
Celkový čas: 00:39:44
Vydavatel: Tranzistor
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
„Je to marný, je to marný, je to marný," chtělo by se říci s klasikem při poslechu autorského a do jisté míry sólového alba Ondřeje Galušky s mnohoznačným názvem Stručný úvod do filosofie marnosti. Lidé si neustále ubližují, vzájemně se ponižují, bloudí, rozcházejí se, míjejí, selhávají, zažívají bolest a bezpráví. Mohlo by se zdát, že Ondřejova filosofie působí depresivně, bezvýchodně, ale ještě to není úplně ztracené. Někdy si muzikant pomůže špetkou humoru (ironie), jindy kapkou naděje, smířením nebo odpuštěním.

Stručný úvod do filosofie marnosti patří mezi nejoriginálnější, nejsvobodnější a hlavně nejsilnější tuzemská alba loňského roku. Nejen po textové, ale i hudební stránce. Kromě Ondřeje Galušky má na tom největší podíl producent Jonatán Pastirčák (Pjoni), který již rozsvítil alba Katarzie nebo Zrní. I v tomto případě se oběma umělcům podařilo nápaditě propojit klasické nástroje (na nahrávce více než desítka) se samply a obecně elektronikou. Občas souzní, jindy jdou proti sobě, ale každopádně tato pestrost a mnohovrstevnatost vytváří mimořádně silnou, magickou a v mnoha případech uhrančivou atmosféru. Tomu napomáhá i občasný kontrast posmutnělých textů a pozitivní hudby.To se projevuje již v úvodní, velice barevné skladbě Největší zátěž, pohybující se od jemnější alternativy ke zběsilé syrovosti a temnotě. A ve spojení s textem („My o to nestojíme, my tady nečekáme na žádný boží království. Jediný, o čem sníme, jediný, co žádáme, je o trochu míň bezpráví.") působí nesmírně naléhavě. Jeden z dominantních nástrojů desky, marimba Radka Doležala, provází neklidnou, vygradovanou píseň Empedoklés. Když se v ní objeví křehký, hravý, výsostně melodický motiv, hned je zatížen syrovými a těžkými zvuky, efekty a ruchy. Tento kontrast funguje dokonale.

Velice vstřícným dojmem působí Pronajatý, k jehož ozdobám patří závěrečná vygradovaná pasáž. Experimentálněji, naléhavěji vyznívá písnička Vidíš slyšíš, kde se z velkého množství zvuků vynořuje hypnotický rytmus. Indie folk obalený zneklidňujícími zvuky a ruchy představuje magický Orientační běh s libozvučným refrénem. Přehlídka marnosti outsidera, kdy „ostatní borci maj trasu v malíku a ty se teprv škrábeš z prvního hustníku."

Opět výrazný zvuk marimby, vytleskávaného rytmu a baskytary určuje Děvčátko na řece, skladbu, která má silný drive, časté změny tempa a nálady a krásný text plný napětí Ondřeje a stejnojmenné básně Františka Halase. Od čistého (v Galuškových intencích) folku k jemnému rocku směřuje rozchodová balada Napořád, Proces představuje rockovou, skvěle šlapající, houpavou, energickou pecku s hitovým refrénem a duchovní inspirací u Franze Kafky. „Tyhle dveře tu byly jenom pro tebe a teď jsou zavřený." Tak sluší ponížení.Nejvstřícněji z celého alba působí vzdušná, otevřená, hudebně až rozverná Tramvaj Touha. Závěr je ovšem opět experimentálnější. Alternativnější, uhrančivá, magická písnička Za jeden provaz. „Táhnem všichni za jeden provaz. Jen občas opačným směrem." A tak nezbývá, než si odpovědět na Ondřejovu otázku: „Hoří celý svět, nebo jen tvůj dům?" Myslím, že celý svět, a tím i tvůj dům. Ale ještě není vše ztraceno.

Stručný úvod do filosofie marnosti není nahrávkou pouze pro hudební fajnšmekry. Žádný strašák pro běžné posluchače, už při prvním poslechu si budete užívat nosné melodie, invenční zapojení elektroniky, výborné instrumentální výkony takových osobností jako Michael Nosek, Jaryn Janek, Vojtěch Procházka, Jan Mizler nebo Radek Doležal, nápaditou práci s dynamikou a gradací, výrazově pestrý zpěv Ondřeje Galušky a hostujících Jamese Harriese, Ondry Kopičky, Jakuba Königa či Báry Zmekové nebo často osobní texty plné originálních obrazů a metafor. Každý opakovaný poslech pak poodhalí další detaily, přesahy, rozměry a vyznění. Rozhodně není čeho se bát.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru