Fúze klasické a moderní hudby fungovala na pražském Výstavišti dokonale

Spojení klasické a moderní hudby není nic neobvyklého. Občas se díky nápaditým aranžím povede, někdy se oba světy míjejí. K propojování nejčastěji dochází u rocku a popu, u hiphopu či elektroniky spíše výjimečně. O to odvážněji a originálněji vyznívá projekt glorchestra, který měl v úterý 26. 7. zastávku na pražském Výstavišti. A hned je třeba zdůraznit, že fúze několika stylů fungovala dokonale.  

Areál na Výstavišti na Bruselské cestě se otevřel v 17 hodin a zájemci mohli využít bezplatný vstup do přilehlého Planetária. Bylo narváno a návštěvníci si mohli před hudební vřavou vychutnat v pohodlných sedačkách dokument o vesmírné misi Voyager. Ale zpět na Výstaviště, kde v 19 hodin začínalo zhruba půlhodinové vystoupení Losers Cirque Company. Akrobaté a tanečníci předvedli za živého hudebního doprovodu úžasnou show plnou salt, přemetů, skoků na trampolíně či akrobacie na obrovském kole a nad jejich výkony občas zůstával rozum stát. Mladí a svalnatí chlapci a křehké dívky sklidili obrovský aplaus. 

Ve 20.15 hodin se krátkou instrumentální skladbou představil početný Unique Orchestra s dirigentem Alexeyem Aslamasem. Jako první dostali prostor protagonisté labelu Ty Nikdy, kdy se spravedlivě střídali rappeři Idea a MC Gey. Jejich hiphop prohlubovali žesťové nástroje, zjemňovali smyčce a podporovala čtveřice vokalistů a vokalistek. To samé platí o následujícím Vladimíru 512, který se poté na pódium ještě několikrát vrátil.  

Třeba s křehkou písničkářkou Katarzií, jejíž jemnou alternativní elektroniku symfonický orchestr výrazně prohloubil a zvýraznil. Její píseň Samota mi nevadí patřila k vrcholům večera. Ostřejší, dynamičtější zvuk dodala kapela Tata Bojs, ale i jemu se dokázali symfonici přizpůsobit a dozdobit atmosféru jejich setu. O závěr se postarala zběsilá elektronika dua Bratři. Techno v kombinaci s taneční elektronikou byl nářez sám o sobě, a když se k tomu přidaly další nástroje symfoniků, dostala se většina návštěvníků do tanečního transu. Pochvalu si rozhodně zaslouží i vizuální složka bezmála dvouhodinového koncertu, kterou měl na starosti Milan Cais, frontman kapely Tata Bojs. Světla i projekce věrně doprovázely vystoupení toho kterého umělce. Od jemnější složky u Katarzie až po uhrančivou a magickou psychedelii u Bratrů.  

Druhý ročník projektu glorchestra se v Praze, kam přilákal 3000 skvěle se bavících návštěvníků, tedy dvojnásobek oproti loňskému roku, po všech stránkách vydařil. Radost z jedinečných fúzí byla patrná na všech vystupujících. Pokud jste Prahu nestihli, ještě máte šanci 17. 8. na Kuksu, 24. 8. na Hradě Švihov a 7. 9. na Zámku Orlík. A veškerý výtěžek ze vstupného, které zůstává na loňské hranici 200 Kč, poputuje opět na údržbu či obnovu těchto památek.
Foto: archiv organizátorů
GALERIE

Související obsah:

» Tour glorchestra míří na pražské Výstaviště   (Karel Souček, 24. 07. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album
14.08.

Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album

Pod názvem Curse of the Sophomore Album vyšlo letos v únoru druhé studiové album kapely Deaf Heart. Po úspěšném...


něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem
14.08.

něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem

V pátek 2. září v pražském Café V lese odstartují něco něco svoji podzimní koncertní sezónu....


Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali
14.08.

Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali

S permanentním úsměvem na tváři všech tří Australanů, Rüfüs Du Sol si dnes v pražském Karlíně...


Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik
11.08.

Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik

Členitý areál podhradí zříceniny Vlčtejn se v sobotu 6.8.2022 proměnil v hudební arénu, kde se na programu...


Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
11.08.

Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!

Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete Collapse, která přijde na pulty 14. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru