Filozofové Dogma Art opět křísí hard rockového ducha

Recenze alba : Vzkříšení

Interpret: Dogma Art
Celkový čas:
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2024
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Brněnští hard rockoví matadoři Dogma Art povstávají po letech opět s novou porcí našlapaně tvrdé muziky. Ani nevím, že by se kdy o nich někdy moc psalo, přitom však už oslavili v co-vidovém rauši památných 40let! Sestava, která však stvořila studiovou novinku, je kombinací tradičního jádra – zpěvák Láďa Škaroupka a kytarista Michal Kugler – s novou čerstvou rytmikou v podobě Martina Škaroupky a Milana Vajgrta. I když je třeba hned zmínit, že bicmen Martin se s Dogmou objevuje na scéně jako host od roku 2011. Jeho bubny jsou ale nepřeslechnutelné, a to už od otvíráku Hra a král, což je i první klipovka a hit jako řemen. Moderní a čistá produkce nechá vyniknout všechny nástroje i v druhé crossoverově načichlé skladbě Prostor a čas. V ní i slyšitelně zabublá baskytara, ale zpěvný refrén nakopává strukturu písně. Na první poslech je album zdánlivě trochu slité, ale to je přesně to, co pozorný posluchač musí udělat s čerstvou novou hudbou: poslouchat a poslouchat! Louskat a kochat se novými objevy. A ony tam jsou! Šlapavý rytmus dominuje třetí skladbě Zatracený dílo, kde se roztodivně a nestandardně kroutí kytary Michala Kuglera. Ten opět po letech zajímavě kouzlí a dokáže po alternativních pasážích přijít třeba s nádhernou sólovou exhibicí v Kolotoč radosti. To je jedna z nejsilnějších skladeb celé nové desky. To sólo by s jeho kapacitou mohlo být i delší, volám sobecky do éteru! 

 

Dogma Art nebyli nikdy ani v minulosti přátelé klasických balad, ale tempo dokáží změnit, precizně zpomalit a až se sabbatovským feelingem doslova ohromit. Titulní song totiž ve svém úvodní části připomíná čiré doomové pomaláče z počátku 90. let 20. století. Když se tempo rozjede, jako byste slyšeli britské Cathedral. Ve skladbě Soud se na začátku kapela sice trochu zadrhne a deska jako by se na okamžik začala utápět v těžkopádnosti, jenže to je jen mžik, než přijde skvělé melodické sólo. Tohoto kontrastního rozpoložení se na celé desce dočkáme ještě několikrát, ale možná právě toto je jedno z poznávacích znamení znovuvzkříšené kapely. Zpěv Ládi se po letech ustálil v trojúhelníku limetallovského Fanyho, Ozáka z mimoňské bandy Na Knop Company a i s ozvěnami šelingerovského chrapláku. Rozhodně ho nemůžete dostat z hlavy! 

Kapela svou novou moderně alternativní skořápkou odlišuje od předchozí tvorby, která třeba na retrospektivních kouscích připomínala veskrze hitové Turbo. Současná Dogma Art zní energicky a moderně, ale zároveň nechává prostor pro filozofování, které se s grácií zrcadlí nejen v textech, ale i v hravých pasážích. Jsou tady totiž Hodiny času, jímž dominují krásné melodie s riffy, které ale po svém dráždí hutný prostředek písně. Špičkový závěr alba obstará nejdříve vpravdě filozofická Cesta života, která svádí k hloubání svým textem. Následující Návštěvník si nejdříve hravým způsobem oťukává posluchače, ale jen si tím připravuje půdu pro oldschoolovou thrash-punkovou kanonádu ve stylu Overkill nebo Motörhead. Tohle jsem vážně nečekal. Vokálně i náladově tahle píseň připomíná ve svém tvrdém pojetí schelingerovsko klasiku, píseň Cizinec. Na tenhle song se musí všichni fandové těšit naživo! Závěrečné Zrození je pak oslavou nejen symbolicky filozofickou, ale hlavně je cítit, že se kapela raduje ze svého opětovného hraní a nového tvoření. A otevřený konec slibuje jistojistě pokračování v budoucnu.

Album Vzkříšení dělá perfektní čest svému jménu pro nastávající éru Dogma Art, která neskrývá jasné ambice udělat v dalších letech na tuzemské hard´n´heavy scéně pořádný průvan!
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru