FIFA v Kataru již klepe na dveře a my přinášíme souhrn všech nových i starých fotbalových skladeb

Po čtyřech letech se konečně blíží mistrovství světa ve fotbale, které tento rok proběhne v Kataru. Vše vypukne již tuto neděli prvním výkopem v domácím zápase Kataru s Ekvádorem. Letos český národní fotbalový tým bohužel nepostoupil do boje o titul z důvodu vyřazení již v kvalifikaci. Vedle hromady emocí, kontroverzí, politiky a samozřejmě sportu je součástí i stránka kterou všichni milujeme, a tou je hudba. FIFA tradičně přináší několik chytlavých a povzbudivých písní od světových umělců.

Tento rok pro mistrovství vyšly čtyři oficiální písně, vedle hymny. První je skladba „Hayya Hayya" na které se podíleli umělci Trinidad Cardona, Davido a AISHA. Skladu „Arhbo" složil RedOne, ke kterému se připojili vokalisté Ozuna a Gims, kteří zpívají část textu francouzsky, část španělsky a angličtina je jen letmo použita. Anglickou skladbou je pak píseň „Light The Sky", kterou společně vytvořili Manal, Rahma Riad a Balqees s kanadsko-marockou zpěvačkou Nora Fatehi.

Dnes ovšem vyšla asi nejdůležitější a finální skladba k fotbalovému mistrovství. Americká nejúspěšnější ženská rapperka, Nicki Minaj, propůjčila své vokály pro velice chytlavou skladbu „Tukoh Taka", která vyšla dnes, tedy pouhé dva dny před prvním výkopem. Na skladbě se s raperkou podíleli známý kolumbijský zpěvák Maluma a libanonská zpěvačka Myriam Fares, která svou část písně odzpívala arabsky. Očekává se, že hudební video ke skladbě vyjde brzy.

Podíváme-li se do historie fotbalové hudby, některé kousky jsou tak legendární, že snad ani nemůžeme očekávat podobné pecky. Asi nejlepším příkladem je globální hit „Waka Waka" od Shakiry, kterou složila pro mistrovství světa 2010 v Jihoafrické Republice, kde také následně potkala svého budoucího, dnes už ex-manžela, fotbalistu Gerarda Piquého, který se objevil ve videoklipu ke zmíněné skladbě.

Nesmíme opomenout ani skladbu „Wavin´ Flag" od somálsko-kanadského umělce, který si říká K´naan. Tato skladba byla také součástí propagace fotbalového mistrovství světa, které se konalo v roce 2010. Dlouhou dobu byla také součástí propagace společnosti Coca Cola a dalších.

O čtyři roky později éteru dominovala skladba „Walk" od britského hudebníka Kwabs, který má ghanské kořeny a ikonicky hluboký hlas. Uběhlo osm let a dodnes tato skladba patří k jeho nejúspěšnějším vůbec. Francouz Woodkid ten samý rok vydal skladbu „Run Boy Run", která se nejen bohatě zařadila do fotbalových playlistů po celém světě a ukončila mistrovství světa 2014, ale dodnes je bohatě používána v tvorbě na sociální síti Tik Tok.

FIFA 2014 patří asi mezi nejúspěšnější co se týče hudby. Vedle předchozích zmíněných se k tvorbě přidala po předchozím úspěchu opět Shakira, která se spojila s brazilským funkovým zpěvákem Carlinhos Brownem a společně vytvořili chytlavý hit „La La La", který se u nás proslavil nejen díky fotbalu, ale také díky dlouho kolující reklamně na českou jogurtovou společnost.

Oficiální hymnou se v roce 2014 stala skladba „Dar Um Jeito", na které pracoval švédský DJ Avicii, haitsko-americký hudebník Wyclef Jean, mexicko-americký kytarista Santana a brazilský zpěvák Alexandre Pires. Skladba tak míchá několik různých žánrů ale i přesto se naprosto povedla.

Dále pro brazilský šampionát složil skladbu „We Are One" americký rapper s latinskými kořeny, Pitbull, který už v historii několikrát spolupracoval se slavnou Jennifer Lopez. Právě ji znova přizval ke spolupráci na této skladbě. Dále se na písni podílela zpěvačka Claudia Leitte, která svou část odzpívala portugalsky.

FIFA jde daleko v historii až do roku 1930, kdy se odehrálo první fotbalové mistrovství světa. Ale hudební stránka se začala více s šampionátem spojovat až v devadesátých letech. Ale až rok 1998 přinesl takovou, která by stála za řeč. Byl to Portoričan Ricky Martin a jeho skladba „La Copa De La Vida", která se stala součástí mistrovství ve Francii.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl
22.07.

Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl

Sportovní fanoušci znají Alexe Choupenitche jako skvělého šermíře, který v roce 2021 vybojoval na olympiádě...


„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.
22.07.

„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.

Život zdá se sladký je název nové písničky oblíbené smíchovské skupiny Mig 21. Hudbu složil kytarista...


Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí
22.07.

Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí

Svoji klidnější tvář ukazuje skupina Monkey Business v druhém singlu a klipu z chystaného alba Když...


Monstrózní setkání v hlineckém prostředí
21.07.

Monstrózní setkání v hlineckém prostředí

Od roku 2020 žije na české hudební scéně koncertní projekt pod názvem Monster Meeting. Napříč různým...


4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen
21.07.

4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen

Už počtvrté v řadě se v roce 2024 v zámeckém areálu Moravského Krumlova uskuteční festival...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru