Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí svou novou studiovou desku HANA na svém vyprodaném koncertě v Paláci Akropolis.
Sophie na sebe poprvé upozornila v 90. letech 20. století, kdy působila jako hlavní zpěvačka indie-rockové kapely Theaudience. Ta se později rozpadla, ale zpěvačka se dala na sólo kariéru a její hudební dráha rozpadem nikterak neskončila, ba naopak.
V roce 2001 Sophie vydala své debutové album s názvem Read My Lips, které v Británii získalo velice dobrý ohlas a mimo umístění v řebříčkách hudebních hitparád se ho prodalo na 1,5 milionu kopií. V rámci alba vyšel i její hit Murder On The Dance Floor, který se stal nejhranější evropskou písní roku 2002.
Tenhle track znovu obletěl svět poté, co se objevil ve filmu Saltburn, kde hraje v konečné scéně celého filmu, kde hlavní hrdina tančí po pevnosti nahý. Sama zpěvačka k tomu uvedla, že od začátku věděla, k čemu bude píseň použitá a nápad ji velice pobavil a líbil se jí, tudíž použití povolila. Její užití ve filmu přineslo zpěvačce znovu dostání se do britského hudebního řebříčku, kde se umístila na 2. místě. Jedná se o její nejstreamovanější píseň, která jen na Spotify dosáhla téměř 391,5 milionů streamů. Zároveň se i zaznamenala do historie Spotify jako nejstreamovanější píseň Silvestra, kdy nasbírala 1,4 milionů streamů.
Po prvním albu následovalo ještě dalších pět. Některé z alb, která zpěvačka vydala, byla inspirována nějakou zemí a jejími cestami, které v nich podnikla. Například album Wonderlust vydané roku 2014 bylo inspirováno východní Evropou. K napsání alba Familia z roku 2016 pak využila své zkušenosti ze své cesty do Latinské Ameriky. A její nejnovější, v pořadí tedy sedmé, album HANA odkazuje k Japonsku.
Album HANA vyšlo v červnu roku 2023. Jak už bylo zmíněno, toto album bylo inspirované zpěvačky cestou do Japonska, kterou absolvovala krátce před pandemií Covid-19 v roce 2020. Samotný název v japonštině znamená „květina" či „květ". Album se zabývá tématy jako optimismus, dobrodružství a třeba i smrtelnost. Kritiku si získalo dobrou, recenzenti ho hodnotili kladně a zejména se jim líbila osobnost celého alba.
Jako úvodní singl nejprve vyšla v únoru 2013 píseň Breaking the Circle. O hudebním videu, které bylo vydané o měsíc později, Sophie řekla, že se „pohybuje mezi realitou a fantasií". Jako druhý singl vyšel Everything Is Sweet vydaný v březnu 2023 a třetím singlem vydaným jako představení alba byl Lost in the Sunshine, jehož hudební video bylo natočeno v Římě a zpěvačka ho vydala v květnu měsíc od vydání samotné písně.
Album vyšlo po sedmileté pauze, kterou si zpěvačka vzala a přišla tak s něčím trochu jiným, novým. Jde o aktualizovanou verzi jejich předešlých děl. V návaznosti oživení úspěchu Murder On The Dance Floor Sophie údajně podepsala novou smlouvu s nahrávací společností a pracuje už na svém osmém albu. Je jen otázkou, kterým směrem se vydá tentokrát.
Mimo její největší hity se dočkáme i nových pestrých písní z nového alba, které jistě roztančí celý Palác Akropolis již 15. 3., kam zpěvačka při své premiérové návštěvě Prahy dorazí, takže si to jistě nenechejte ujít!
Text: Rebeca Navrátilová
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Natálie Tichánková se vrací do Československé televize šedesátých let
Jak by vypadal televizní hudební pořad Československé televize v šedesátých letech, kdyby do něj místo dechovky...
A Perfect Circle si v Praze podali žádost o nejlepší koncert roku
Začátkem července připravila agentura Live Nation lahůdku pro všechny příznivce prvotřídního progresivního rocku....
Acid Row: Teď chceme být aktivní a koncertovat
V sobotu na festivalu Rock for People jsem měla možnost udělat rozhovor s kapelou Acid Row. Kapela v současné době...
Japonská metalová síla – Lovebites poprvé míří do Prahy
Japonská heavy metalová kapela Lovebites vystoupí 26. července v pražském Rock Café, kde fanouškům nabídne...
Too Many Zooz přivezli svou show i do brněnského Metra
Pekelně horký týden a letošní červen zakončila v Brně živelná show trojice Too Many Zooz. Skupina z New Yorku se do moravské...
» zobrazit více...
RECENZE
» Tichý architekt aneb když australský prog,...
» Magické, uhrančivé, hypnotické. Takové...
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» Megadeth se (studiově) loučí vynikající...
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» Svět není v pořádku, ale pořád krásný...
» zobrazit více...
Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních...
Japonská metalová síla – Lovebites poprvé míří do Prahy
Japonská heavy metalová kapela Lovebites vystoupí 26. července v pražském...
A Perfect Circle si v Praze podali žádost o nejlepší koncert roku
Začátkem července připravila agentura Live Nation lahůdku pro všechny příznivce...
The Silent Architect
» Teramaze13. studiové album Australanů Teramaze vyšlo pod názvem The Silent...
Bývalý antracitový důl ožije hudbou
Hýl – Festival léčivého zvuku se vrací do jedinečného prostředí...
Acid Row: Teď chceme být aktivní a koncertovat
V sobotu na festivalu Rock for People jsem měla možnost udělat rozhovor s kapelou...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Natálie Tichánková se vrací do Československé televize šedesátých let
Jak by vypadal televizní hudební pořad Československé televize v šedesátých...
Vyhrajte volné vstupenky na první zastávku festivalu Hrady CZ
Putovní festival Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 10. a 11. července u malebné...
Rapové duo PAST vydává svou pátou desku Fotr
Alternativně rapové duo PAST vydává svou pátou desku s názvem Fotr....
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #33: Hudba za Covidu, část 2
V druhém díle o covidu-19 se pobavíme o tom, jaké negativní a pozitivní...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:













