Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí svou novou studiovou desku HANA na svém vyprodaném koncertě v Paláci Akropolis.

Sophie na sebe poprvé upozornila v 90. letech 20. století, kdy působila jako hlavní zpěvačka indie-rockové kapely Theaudience.  Ta se později rozpadla, ale zpěvačka se dala na sólo kariéru a její hudební dráha rozpadem nikterak neskončila, ba naopak.

V roce 2001 Sophie vydala své debutové album s názvem Read My Lips, které v Británii získalo velice dobrý ohlas a mimo umístění v řebříčkách hudebních hitparád se ho prodalo na 1,5 milionu kopií. V rámci alba vyšel i její hit Murder On The Dance Floor, který se stal nejhranější evropskou písní roku 2002.

Tenhle track znovu obletěl svět poté, co se objevil ve filmu Saltburn, kde hraje v konečné scéně celého filmu, kde hlavní hrdina tančí po pevnosti nahý. Sama zpěvačka k tomu uvedla, že od začátku věděla, k čemu bude píseň použitá a nápad ji velice pobavil a líbil se jí, tudíž použití povolila. Její užití ve filmu přineslo zpěvačce znovu dostání se do britského hudebního řebříčku, kde se umístila na 2. místě. Jedná se o její nejstreamovanější píseň, která jen na Spotify dosáhla téměř 391,5 milionů streamů. Zároveň se i zaznamenala do historie Spotify jako nejstreamovanější píseň Silvestra, kdy nasbírala 1,4 milionů streamů.

Po prvním albu následovalo ještě dalších pět. Některé z alb, která zpěvačka vydala, byla inspirována nějakou zemí a jejími cestami, které v nich podnikla. Například album Wonderlust vydané roku 2014 bylo inspirováno východní Evropou. K napsání alba Familia z roku 2016 pak využila své zkušenosti ze své cesty do Latinské Ameriky. A její nejnovější, v pořadí tedy sedmé, album HANA odkazuje k Japonsku.

Album HANA vyšlo v červnu roku 2023. Jak už bylo zmíněno, toto album bylo inspirované zpěvačky cestou do Japonska, kterou absolvovala krátce před pandemií Covid-19 v roce 2020. Samotný název v japonštině znamená „květina" či „květ". Album se zabývá tématy jako optimismus, dobrodružství a třeba i smrtelnost. Kritiku si získalo dobrou, recenzenti ho hodnotili kladně a zejména se jim líbila osobnost celého alba.

Jako úvodní singl nejprve vyšla v únoru 2013 píseň Breaking the Circle. O hudebním videu, které bylo vydané o měsíc později, Sophie řekla, že se „pohybuje mezi realitou a fantasií". Jako druhý singl vyšel Everything Is Sweet vydaný v březnu 2023 a třetím singlem vydaným jako představení alba byl Lost in the Sunshine, jehož hudební video bylo natočeno v Římě a zpěvačka ho vydala v květnu měsíc od vydání samotné písně.

Album vyšlo po sedmileté pauze, kterou si zpěvačka vzala a přišla tak s něčím trochu jiným, novým. Jde o aktualizovanou verzi jejich předešlých děl. V návaznosti oživení úspěchu Murder On The Dance Floor Sophie údajně podepsala novou smlouvu s nahrávací společností a pracuje už na svém osmém albu. Je jen otázkou, kterým směrem se vydá tentokrát.

Mimo její největší hity se dočkáme i nových pestrých písní z nového alba, které jistě roztančí celý Palác Akropolis již 15. 3., kam zpěvačka při své premiérové návštěvě Prahy dorazí, takže si to jistě nenechejte ujít!

Text: Rebeca Navrátilová


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru