"Dušan neznal hranice mezi žánry a vždy dělal to, co se mu líbilo,“ říká manželka Dušana Vančury, Zuzana Vančurová.

Album Desatero setkání s Medvíďaty vydala skupina Antikvartet na konci července letošního roku. Jedná se o společný projekt s dětským sborem Medvíďata z Českého Krumlova, který pracuje pod vedením Lukáše Holce. Natočeno bylo ještě v původní sestavě i se zakladatelem Dušanem Vančurou, který je autorem textů, úprav a dramaturgie celé desky. Ta obsahuje dvacet jedna žánrově pestrých písní z celého světa, z nichž deset je výsledkem spolupráce obou hudebních těles. Více v rozhovoru se zpěvačkou a manželkou Dušana Vančury, Zuzanou Vančurovou.

Hudební knihovna: Proč jste se rozhodli o nahrávku podělit s Medvíďaty a nenatočil ji pouze Antikvartet?
Zuzana Vančurová: „Dušan napsal spoustu pěkných písniček pro svůj dětský sbor Sejkorky z Chlumu u Třeboně a bylo nám líto, že to není nikde zaznamenané. Tak vznikl nápad na společné CD s dětmi. Na nahrávku jsme ale přizvali profesionály, navíc s Lukášem Holcem, sbormistrem Medvíďat, nás pojí dlouholeté přátelství."

HK: Vybírali jste skladby na CD společně nebo každý soubor sám?
ZV: „Písničky vybíral převážně Dušan, ty společné s Lukášem Holcem. Nakonec ale vznikly desky dvě, ta naše je Desatero setkání s Medvíďaty a druhá je Desatero setkání Medvíďat a Antikvartetu Dušana Vančury. Oněch deset společných písní najdou posluchači na obou CD, každé je pak doplněno vlastním repertoárem."



HK: Podle jakých kritérií jste tyto skladby a jejich řazení vybírali?
ZV: „Dušan neznal hranice mezi žánry a vždy dělal to, co se mu líbilo. Deska má být pestrá, taková mozaika složená z písní z celého světa. To se, myslím, povedlo. Proč je seřadil takto, to se už nedozvíme. Našla jsem to v jeho počítači až po jeho odchodu, nikdy jsme o tom nemluvili. Ale protože jsme mu vždy důvěřovali, neboť všechno, co dělal, měl dobře promyšlené, zachovali jsme i pořadí písní dle jeho návrhu."

HK: Nenapadlo vás ani na chvilku, že byste po smrti vašeho manžela projekt odložili?
ZV: „Já jsem si v těch prvních dnech po jeho smrti vůbec nedovedla představit, že by mělo cokoliv pokračovat bez něho. Ale zbytek kapely a nejbližší přátelé mě přesvědčili, že právě teď je důležité vše dotáhnout do konce a desku vydat. Byla prakticky celá hotová, za dvě návštěvy ve studiu Good Day Records jsme domíchali zvuk a dořešili grafickou podobu obalu."

HK: Na albu vám hostuje několik skvělých muzikantů. Jen namátkou Jiří Pavlica, Kateřina Englichová nebo Jiří Holoubek. Souhlasili s nabídkou hned?
ZV: „Samozřejmě. Dušan byl charismatická osobnost a měl velký respekt u kolegů a tady to ještě bylo dáno tím, že všichni hosti jsou naši osobní přátelé."

HK: Jak do nahrávání desky vstoupil koronavirus?
ZV: „Do nahrávání nijak. Celé se to stihlo dotočit do půlky března."
HK: Měli jste připravené křty, které jste museli odložit. Už máte nové termíny? A místa zůstávají?
ZV: „I to, co se odkládalo na říjen a prosinec, se teď muselo zrušit. V současné době nemá smysl plánovat další křest, protože nikdo neví, za jak dlouho se bude smět zase zpívat. Až bude alespoň naděje, uděláme vše tak, jak bylo naplánováno. Ale jestli to bude na stejných místech, to ještě nevíme."



HK: Chystáte do budoucna společné koncerty s Medvíďaty? Nebo budete vystupovat pouze jako Antikvartet?
ZV: "Do budoucna toho chystáme hodně. Antikvartet využívá nucené pauzy k nastartování nové etapy svého působení. Pracujeme, zkoušíme a plánujeme společné koncerty nejen s Medvíďaty."
GALERIE

Související obsah:

» Album Desatero setkání skupiny Antikvartet přináší hudební odkaz Dušana Vančury   (Karel Souček, 31. 10. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
„Traband byl splněný sen, ze kterého jsem se probudil,“ říká Jarda Svoboda.
15.08.

„Traband byl splněný sen, ze kterého jsem se probudil,“ říká Jarda Svoboda.

Album Traband - Montáž 1996–2014 připomíná dvacet let jedné výjimečné cesty. Nová retrospektiva v dvaceti...


Alien Ant Farm konečně dorazili v roli hlavní hvězdy
15.08.

Alien Ant Farm konečně dorazili v roli hlavní hvězdy

Evropská letní festivalová sezóna může někdy způsobit pozitivní vedlejší účinky v podobě menšího „výplňového”...


Ostrov, který na pár dní patří hudbě: Sziget proměnil Budapešť v centrum léta
14.08.

Ostrov, který na pár dní patří hudbě: Sziget proměnil Budapešť v centrum léta

Nultý den Szigetu se nesl především ve znamení příjezdu a zabydlování. Cesta z centra Budapešti do areálu festivalu...


Při čtvrtém dni festivalu Brutal Assault jsme cestovali z říše do říše
13.08.

Při čtvrtém dni festivalu Brutal Assault jsme cestovali z říše do říše

Závěr festivalu Brutal Assault nabídl kromě příjemného slunečného počasí i další možnosti objevování....


Koncert pro Kaštánka, který tady zanechal velkou nesmazatelnou stopu, zněl Modrou Vopicí
13.08.

Koncert pro Kaštánka, který tady zanechal velkou nesmazatelnou stopu, zněl Modrou Vopicí

„Znovuzrození" Boa - nápad, který se proměnil v zážitek pro tento večer Na pódiu v Modré Vopici se 8. srpna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Nemilovaný svět
12.08.

Nemilovaný svět

» Už jsme doma

Nemilovaný svět na vinylu. Druhé studiové album legendární české...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta