Comebackový Hrdobec je hitovou přehlídkou kapely John Dovanni

Recenze alba : Hrdobec

Album: Hrdobec
Interpret: John Dovanni
Celkový čas: 01:03:21
Vydavatel: JH PUBLISH
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Dostatečně tvrdé, lahodně melodické, kytarově i vokálně vyvážené – prostě úžasně nápadité a hitové!

Tak se mi chce hodnotit po několika posleších album Hrdobec od skupiny John Dovanni. Sice uplynulo jen pár let – vyšlo v roce 2016 -, ale tohle je nahrávka, ze které přímo čiší dokonalá vyhranost, klenuté melodie, cit pro dramaturgii, ale i klidná energie, toť atributy, které prostě musí mít parta, jež se dlouho zná a může jen tahat chytlavá písňová esa z rukávu. Jak by ne, legendární glamový kvartet John Dovanni byl tvůrcem heavy rockových základů naší scény na začátku 90. let, a proto se tento jejich comeback po 25 letech tak zajímavě poslouchá a vnímá.Album stojí od začátku na výrazném hlasu, lyrické, a i hudební invenci vokalisty Tomáše Kolingera, který se původně pustil do skládání nových skladeb pro svou sólovku. Postupně však zjistil, že by nahrávka mohla mít feeling původních John Dovanni, a tak se snažil dopilovat desku ke zdárnému konci za pomoci nejbližších přátel. Pomohli mu nakonec nejen jeho bývalí spoluhráči ze skupiny Sára Michal Semančík a Pepa Krajč, které zmiňuje v bookletu, ale především dávní kolegové z této naší (glam)rockové legendy: baskytarista Vít Fiala a kytarista Petr Henych. S posledním jmenovaným dal pro toto album například dohromady silné skladby Urvanej z řetězu, Žokej mraků a Chlapská touha. Spolu navíc napsali i text k pompéznímu hitu V nás. Ale popořádku!Hned od (po kratičkém intru) titulní nadupané skladby, kde se navíc potutelně chichotá Gabriela Smutná, je celé album nabitá rockově melodická jízda se spanilými výlety do glamového království. Song Hrdobec celé album úžasně nakopne a v podobné energii pokračuje nejrychlejší a chytlavá Urvanej z řetězu, ve které dominují bicí Lukáše Pavlíka. Pak přijde šlapavá hitovka Žokej mraků, jejíž melodická linka vyráží dech. Další hitovky? Chlapská touha je samozřejmě hit pro mužské ego, ale jen v tom dobrém, to musí uznat všichni, kdo si píseň párkrát poslechnou. Tomáš Kolinger dokáže syrově zanotovat v nejvíce refrénovité Vo to de, ale i romanticky zjemnit do výrazně pomalejších poloh jako třeba v pomalé pohodovce Kroužím. Má k tomu totiž univerzální kytarový podklad z rukou Petra Henycha.Petr je dnes sice veskrze dvorní kytarista Kamila Střihavky, ale jeho všestranný kytarový um se projevuje i silně tady – po svém riffově zabouří v heavy duchu v provokativní Šounil, dokáže uhladit atmosféru v baladické Rozsvítí se hvězdy. Jsou tu sice tvrdě nesmlouvavé pecky jako Legionář, nebo sociální Kdyby soud se zajímavým, houpavým až rock-reggae rytmem a drsně realistickým textem, ale také líbivě vyklidněný Papírovej svět, kde zurčí Petrova akustika. Je neuvěřitelné, že tak jednoduché, ale úderné melodie mohla tahle skupina po tolika letech nahrát a že se jim nedostalo dalšího pokračování!  /div>

Pokud se tak dosud nestalo, nahrávka si může stále najít i své oblíbené sociální skupiny. Motorkáři totiž uvítají hard rockovou pecku Krev benzínem zředěná, romantické duše zase song s výmluvným názvem Adam a Eva. Je neskutečné, jak deska odsýpá, ale přitom nenudí. Možná je to proto, že se kvartet neviděl 20 let, a když se vrhli do studia, padaly z nich čiré nápady. Nesmím v tomto smyslu opomenout skutečně krystalicky čistý zvuk, který včetně produkce a masteringu zajistil samotný bicmen Lukáš Pavlík.16 nových autorských písní je přehlídkou melodického heavy rocku, který dneska hraje málokdo. I když má zvukově jiné vyznění než původní nahrávky John Dovanni z 90. let, působí navýsost svěže, ale zároveň úderně, s autentickým zvukem moderní doby. Kdo by čekal, že pánové budou nějak vyměklí anebo alternativní, tak se krutě zmýlí, tady čiší glamrocková pohoda z každého tónu.

Já za Hudební knihovnu silně tleskám a volám, nemáte tam ještě pár uchu lahodících bonusů navrch? Nebylo by pokračování v podobě například „Návratu Hrdobce"?
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jediný letní koncert Bert & Friends v Praze již ve čtvrtek 18. srpna v Riegrových sadech
16.08.

Jediný letní koncert Bert & Friends v Praze již ve čtvrtek 18. srpna v Riegrových sadech

„Letní jediný pražský koncert Bert & Friends bude pro vás v Riegrových sadech. Sluneční brýle, krátké...


Brno rozezní největší klubová noc v jeho historii, vyrazte na Batch!
16.08.

Brno rozezní největší klubová noc v jeho historii, vyrazte na Batch!

Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů...


Swedish House Mafia v říjnu roztančí parkety O2 Arény
16.08.

Swedish House Mafia v říjnu roztančí parkety O2 Arény

Švédští tvůrci legendárního hitu „Don´t You Worry Child", Swedish House Mafia, se koncem letošního října...


Krásný ztráty Live zaujaly propracovanou dramaturgií a návštěvnickým komfortem
16.08.

Krásný ztráty Live zaujaly propracovanou dramaturgií a návštěvnickým komfortem

Po dvouletém hledání (Loket nad Ohří, Konopiště) našel festival Krásný ztráty Live, jehož patronem a dobrou...


Fotoreport: Sto nebo tisíc fanoušků? Palaye Royale letos přijeli podruhé.
15.08.

Fotoreport: Sto nebo tisíc fanoušků? Palaye Royale letos přijeli podruhé.

To, že si Palaye Royale české fanoušky a Prahu zamilovali, jsme zjistili již v březnu letošního roku,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru