Cigarettes After Sex vyšvihli koncert, který zlomil i ty největší tvrďáky

Kdo by si snad myslel, že kapela Cigarettes After Sex byla pouhou chvilkovou TikTokovou senzací, přesvědčil se v úterý o opaku. Američtí dream popeři potvrdili kvalitní formu, a do Prahy přivezli zasněnou show plnou černobílé barvy a melancholie.  

  

Pražský koncertový příběh americké kapely začal již v roce 2016 v Chapeau Rouge. Tentokrát však kapela vyprodala mnohonásobně větší O2 Universum, a to ne jednou, ale rovnou dvakrát. Člověk si v tu chvíli říká, jestli tak velké prostory kapele, která je proslulá právě pro svou intimní atmosféru, sednou. Po úterním a středečním zážitku mohu s klidem v duši konstatovat, že ano. I v naplněném Universu jsem měla pocit, jako by kapela zpívala pouze pro mě. S trochou nadsázky, pochopitelně. Od začátku do konce mi ale běžel mráz po zádech, a měla jsem co dělat, abych zadržela slzy… což se ostatně mně, ani ostatním lidem v publiku úplně nedařilo.

 

V jednoduchosti je krása, a právě tímto heslem se Cigarettes After Sex řídí již od úplných začátků. Potrpí si na jemnou a intimní černobílou prezentaci, která perfektně reflektuje jejich hudbu. Ta se totiž točí kolem citlivých témat lásky, zamilování, sexu a zlomených srdcí. Už před samotným začátkem koncertu tak byly na plátně nad pódiem promítány estetické (jak jinak, než černobílé) záběry známých osobností. Za doprovodu písně „Riders on the Storm" od The Doors se tak kapele podařilo vytvořit atmosféru, která provázela celý zbytek večera.

 

Pár minut po osmé nastal moment, na který jsme všichni netrpělivě čekali. Příchod členů kapely na stage doprovázel hlasitý, uši rvoucí křik fanynek. Po velkém úspěchu, kterému se Cigarettes After Sex se svou hudbou těšili na sociální síti TikTok, se dalo čekat, že věkovou kategorii návštěvníků bude snadné zařadit. Pravdou je, že ačkoliv drtivou většinu publika tvořily náctileté slečny, našla se i spousta mnohem starších jedinců. Později jsem měla možnost zjistit, že většina z nich přišla jako doprovod. „Dcera je v první řadě. Kapelu miluje, tak jsem šla s ní," zaslechla jsem od jedné z návštěvnic koncertu. Stejnou roli zastávaly i desítky tatínků, kteří se pohupovali do rytmu klidných písní.

 

Američtí dream pop velikáni odehráli skvělý koncert plný ikonických písní jako K., Sweet, Sunsetz a Apocalypse, během které už zpíval snad úplně každý. Kromě starších osvědčených hitů ale zazněla i nová tvorba v podobě písní Pistol, Bubblegum a Stop Waiting. Hudební stránku skvěle doplnila ta vizuální. Kouř, hra se světly a čistá, prázdná stage, na které nebylo nic než bubny, kytara a baskytara. Zkrátka minimalismus v celé své kráse. Sám zpěvák Greg Gonzalez toho moc nenamluvil, ale slova vlastně vůbec nebyla třeba. Celou dobu k nám promlouval přes hudbu, která svou něžností zlomila i toho největšího tvrďáka. Všichni členové navíc do hudby dávají nesmírnou dávku vášně, kterou pocítíte i z posledních řad. Pražské publikum se fanouškovské role chopilo s naprostou grácií a odzpívalo celý koncert od začátku až do konce. Za obrovský potlesk jsme si tak vysloužili ještě přídavek v podobě písně Opera House.

 

Od dokonalosti kapelu dělila jediná věc – zvuk. Ten byl v úterý, alespoň během prvních pár písní, opravdu špatný. Nejhůře ze situace vyšel právě Gonzalez. Jeho hlas a kytara patřily mezi prvky, které zvukař úplně nevychytal. Během pauzy mezi písněmi dokonce ze zadní tribuny hlasitě zaznělo: „Please fix the sound, the sound is terrible". Jak jsme se ale s několika dalšími návštěvníky středečního, druhého koncertu, shodli, zvukař se na druhý pražský koncert vyspal do růžova. V porovnání s úterní zahajovací show tak měla ta středeční ještě o něco lepší zvuk i atmosféru. 


Vydařený dvoják Cigarettes After Sex si tak do koncertového deníku zapisuji jako zážitek, který řadím mezi ty  nejlepší za rok 2023. I jako novinářka totiž hledám slova, která by dokázala popsat, jak magický zážitek si odnáším. Co dodat, snad jen: příště se přesvědčte sami. A nezapomeňte na papírové kapesníky. Garantuji vám, že budou potřeba.
Foto: Natálie Velebilová

             

 


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru