Chráň svoje bláznovstvá, recenze alba

Recenze alba : Chráň svoje bláznovstvá

Interpret: Nagy Peter
Celkový čas:
Vydavatel: Opus
Rok vydání: 1984
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Chráň svoje bláznovstvá je absolutní klasika, díky níže se Nagy stal společně s Davidem a Jandou tuzemským popovým králem osmdesátých let. Nikdo ho neznal, pak se tu objevil se svým Profesorem Indigem (který vlastně ani součástí debutního alba nebyl, to až na reedici) a za chvíli už v ruce třímá Zlatého slavíka, kterého uzmul nedotknutelnému Goťákovi.

Dneska to možná překvapí, ale deska ukazuje Nagyho kvality a především rozmanitost ještě lépe, než jednotlivé singly. Hned po úvodním hitu Chráň svoje bláznovstvá totiž nastupuje rock´n´rollová vypalovačka Osud moj. Naopak Moj malý Edy je oblíbené Nagyho outsiderovské téma, protentokrát na psí variace. Taxis zaskočí nejen dobově aktuálním textem, ale hlavně téměř rapovou stylizací. Po trochu slabším Slovníku čistých slov přicházejí podle mě nejlepší Nagyho píseň vůbec (a jeden z největších skvostů historie čs. popmusic) Kristínka iba spí a punkově laděná pecka Je mi rúto zmúdrení. Do melancholické, přemýšlivé polohy se vracíme ve Spánku; Diera v plote je naopak typické beegeesácké disko.

Závěr patří méně výrazným kusům Vraky áut a Balet, finále obstarává hymnická Poslednýkrát, kde jakoby se Nagy už připravoval na superhit Sme svoji.


DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct
17.05.

Kouřící Králík praskal ve švech a lokální scéna ukázala, že má co říct

V baru U Kouřícího Králíka v Brně se děly věci! Nabídl večer, který měl všechno, co od malého klubového...


Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?
17.05.

Co si nenechat ujít na festivalu Rock for People?

Festival Rock for People 2026 každoročně nabízí obrovské množství interpretů napříč žánry a orientace v programu...


Skillet rozproudili Forum Karlín
16.05.

Skillet rozproudili Forum Karlín

Dne 9. května 2026 se ve Foru Karlín odehrála nezapomenutelná hudební událost, která přilákala množství fanoušků...


Dechové nástroje místo kytar: Ottone Pesante v Praze a Brně
16.05.

Dechové nástroje místo kytar: Ottone Pesante v Praze a Brně

Pražský klub Cross a brněnský Kabinet Múz bude hostit jeden z nejoriginálnějších koncertů letošního jara. Do Prahy...


něco něco vydávají koncentrovanou kytarovou desku majonéza
15.05.

něco něco vydávají koncentrovanou kytarovou desku majonéza

Pod názvem majonéza vydává kapela něco něco čtvrté řadové album. Osm intenzivních skladeb sevřených...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...