Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je rožnovská kapela Chorobopop, která právě vydává třetí řadové album Svobodě na stopě. Zkušení hudebníci Daniel Stibor (Ctib), Pavel Zajíc (Zay) a Petr Gojtka (Keč) se na desce vrátili ke svým punkovým kořenům a zároveň opustili dosavadní jistoty – natočili album z jedné poloviny zcela synthpopové. Výsledek potvrdil status, který získali už v časech své předchozí kapely Telefon. Křty alba se chystají 30. dubna v Rožnově, 2. května v Brně a 19. května v Praze. 

Informaci o stylu, jenž Chorobopop hraje, má kapela s nadsázkou už ve svém názvu. Žánr jako takový ovšem není zásadní – v centru pozornosti stále zůstává píseň a její obsahové sdělení. „Tahle deska je jiná v tom, že na jedné její straně jsme úplně opustili hudební svět, který jsme znali. Byli jsme zvyklí na kytary, teď najednou všichni tři stojíme za klávesami," říká Ctib, který je se svými spoluhráči už tři desítky let úzce spjatý se svébytnou rožnovskou scénou. „Budu neskromný – myslím, že by ta deska lidi mohla zajímat prostě proto, že jsou na ní dobré písničky. Přestože experimentujeme a hledáme, pořád se snažíme hlídat, aby to byly různorodé, zapamatovatelné písničky ‚o něčem‘," dodává. 

Novou synťákovou polohu Chorobopopu představuje singl Tisíc let, ke kterému režisér Ondřej Klimpar v areálu bývalé rožnovské Tesly natočil videoklip. Hostujícím zpěvákem písně a současně jedním z aktérů klipu je Radek „Vaant" Vantuch (Kultra!). „Zay si skladbu napsal i zaranžoval kompletně sám, já s Kečem, který až ve studiu přispěl rozhoupanou basovou linkou, jsme se snažili spíš nepřekážet. Baví mě ten kratičký text Zaye. Někdy je pro mě tak trochu neuchopitelný, jindy v něm s jistotou rozpoznávám zcela určité významy. Často mi jede v hlavě a moje vnitřní kino mi u toho promítá filmy, ve kterých se ty jako by rozpité obrazy (‚tisíc let čekat na zázrak / když přijde, tak ho popřít‘) zaostřují, naplní a rozpohybují konkrétním děním," upřesňuje Ctib.Deska svým názvem Svobodě na stopě může odkazovat ke svobodě tvůrčí, ale také ke svobodě jednotlivce na úsvitu vzrůstu omezování svobod, vzniku nových válečných konfliktů, dezinformací, umělé inteligence a dalších nejistot, které přepisují řadu dosavadních „jistot". „Přestože je naše album hudebně hodně rozkročené, textově jde o naši zatím nejsevřenější nahrávku. Myslím, že je to právě poetika textů, co nejvíc prozrazuje naše punkové kořeny. Na obou stranách desky reflektujeme současnost, včetně neschopnosti nebo neochoty lidí si navzájem porozumět," říká Ctib. 

Písně na třetí album Chorobopopu začaly vznikat na začátku roku 2022, ještě před vydáním druhé desky Odrazit od dna. Prvotním impulsem pro koncept nahrávky bylo Ctibovo okouzlení synthpopem a jeho touha vyzkoušet čistě klávesový zvuk. Krátce předtím začal Zay v rámci svého home projektu New Ass Dimension více experimentovat s kontrolery a elektronikou. Keč byl jako vždy pro každou špatnost. A tak Zay přišel s návrhem nahrát desku obsahující napůl čistě synthpopové písně bez kytar, a napůl naopak písně, kde nebude místo pro synťáky, písně krátké, rychlé a punkové. 

Punková strana byla připravena během několika zkoušek, texty přicházely samy a v listopadu 2022 se šlo nahrávat do studia Petra „Zikiho" Zikmunda ve Zdětíně u Prostějova. Tuto polohu kapely představuje strohý a stručný sing Blabla vztahující se k otázkám „alternativní pravdy" a „postpravdy. Synthpopové věci zrály o trochu déle. Písně vznikaly při zkušebnových jamech založených na Zayových primárních beatech. V únoru 2023 se jelo opět nahrávat k Zikimu, kde skladby nabyly reálné podoby. V srpnu v rámci finální studio session byl do studia přizván i zmíněný Vaant, který zahostoval a aranžérsky se podílel na dvou písních (Tisíc let, Úsměv a umělou inteligenci). Finální mix proběhl v průběhu listopadu 2023.  
Foto: VaantAktuální koncerty Chorobopop 

30.04. – Rožnov pod Radhoštěm (křest) – Vrátnice (+Safenat Paneach, Dr. Fleischmann) 
02.05. – Brno (křest) – Kabinet Múz 
04.05. – Otovice – Otovickej punk 
16.05. – Zlín – Muzeum – expozice Underground na Zlínsku 
18.05. – Kladno – Auto Dafe (+Nemístný Návrhy, Prasklep) 
19.05. – Praha (křest) – Kampus Hybernská (+Oswaldovi, Orion) 
31.05. – Zámek Ptení – Karneval Marnosti 
07.06. – Rožnov pod Radhoštěm – U-fest 
22.06. – Orlová – Futra (+ Panenské Plameny)
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show
22.05.

Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show

Britský hudebník Alfie Jukes se znovu podívá do Prahy, kde tentokrát vystoupí na headline show již 7. 6. v Café...


Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai
22.05.

Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai

Mirai, známá česká popová hudební skupina, přinesla svým fanouškům 12. dubna tohoto roku dlouho očekávané...


Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma
21.05.

Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma

Na konci května startuje rodinný festival ČEZfest, který zve na populární české kapely, filmové projekce...


V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem
21.05.

V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem

Páteční večer 17.5.2024 nabídl hostům Bílýho Medvěda trojici formací, jejichž autorská dílna již nalezla místo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru