Chinaski a jejich hodně povedené léto
„Nikdy nezapadáslunce nad naším hněvem", zpívají Chinaski v jedné ze svých oblíbených písniček. Stejně tak během tohoto léta nezapadalo slunce nad úspěšnými aktivitami kapely, která se mohla doslova přetrhnout a zájem věrných fanoušků by stejně asi neukojila.

Populárním „Chinaskám" se zkrátka daří, ovšem o tom, v jakém duchu se neslo jejich posledních pár měsíců, svědčí hned poslední květnový víkend. Skupina najela v dodávce celých dva a půl tisíce kilometrů (!), aby stihla koncert ve slovenské Snině, start lázeňské sezóny v Teplicích, zlínský Mezinárodní festival pro děti a mládež a nakonec i charitu v brněnské vile Tugendhat. Uff… praktická ukázka toho, že muzikant těžký chleba má.
Kluci si však nestěžují, zvláště, když mohou udělat něco pro dobrou věc, jak ukazují i záběry z Brna. Při akci pro nadační fond Kolečko na koupi zdravotních pomůcek se vybralo sto tisíc!

A ještě než se naplno rozjel hukot letních festivalů, museli Michal, Franta, Ondra, Štěpán, Ota a Petr splnit ještě jednu příjemnou povinnost. Závěrečný školní den roku se vydali strávit společně se studenty jičínské Masarykovy obchodní akademie, kteří vyhráli v soutěži „Chinaski ve vaší škole".
Chinaski v opojném zajetí festivalů
Léto 2014 tedy bylo pro Chinaski především ve znamení festivalů. A hodně vyvedených festivalů. Vždyť už rozjezd open sezóny stál skutečně za to. Na milovický Votvírák dorazilo čtyřicet tisíc nadšených lidí, kteří pod pódiem vytvořili záviděníhodný kotel. Když do něj kapela přitopila svými Na Na Na a jinými popěvky, nezůstala jedna nožka v klídku a žádná nitka suchá. 
Nezůstalo pochopitelně jenom u červnového festivalového startu.Skupina zvládla i Rock for People, Benátskou noc, kolínský Natruc, celou sérii Hrady CZ, slovenský Cibulafest, k tomu jen tak mimochodem vyprodala několik hal a k prasknutí naplnila třeba i prostějovské náměstí. Na jedno nefestivalové vystoupení, koncem srpna v Benátkách nad Jizerou, jsme se byli mrknout i my a nutno uznat, že Chinaski to skutečně šlape a obecenstvo si dokáže doslova omotat kolem prstu.


Velkou premiéru si kapela odbyla na countryové Stodole Michala Tučného. Podle svých slov se tu nejprve bála, aby ji „country publikum nepostavilo k mučednickým kůlům, v sombrérech vypadalo na svých lehátkách výhružně". Z hrozící blamáže se však vyklubal triumfální úspěch.
Úplnou lahůdkou nade všechny však bylo společné vystoupení sletošní wimbledonskou vítězkou Petrou Kvitovou. Video sice prozrazuje, že Petra si při písni Hlavolam do strun příliš nehrábla, přeci jen to není tenisová raketa, ale i tak se ve Fulneku jednalo o skutečně nevšední zážitek.
Žádný hlavolam, ale první místo hitparád
A když už zmiňujeme Hlavolam… právě tato skladba se zařadila mezi nejúspěšnější nejen v portfoliu kapely, ale i mezi ty nejoblíbenější na českých rádiích v tomto roce. Vždyť tuzemskému rozhlasovému éteru kralovala plných 17 týdnů!
Nová deska Rockfield přichází
Úspěch Hlavolamu i letní pohodovka Víno, doprovázející také televizní seriál Vinaři, jakoby předznamenával novou řadovou desku chystanou na podzim. O tom, s jakou vážností a pečlivostí skupina k jejím přípravám přistupuje, svědčí i účast zahraničního producenta Grega Havera a inženýra zvuku Clinta Murphyho. Natáčí se v průběhu září přímo v legendárním waleském Rockfield studiu, byť první dva kousky vznikly v tuzemském království jménem SONO. Několik novinek naživo kapela zahraje poprvé během série Back to School v Plzni, Brně, Olomouci, Praze a Českých Budějovicích oslavující začátek vysokoškolského roku.
Tipoval by snad někdo, že právě tady vzniká nové album Chinaski s příznačným názvem Rockfield? Křtít se bude 24. října v pražském klubu Hard Rock Café!

O zajímavých aktivitách Chinaski by se dalo psát ještě dlouho. Tak snad za všechny ještě jednu hodně neotřelou: z muzikantů se stali doktoři! Jak se to všechno přihodilo, jak a proč léčí nemocné písničky a jak to nakonec všechno dopadlo můžete sledovat na dětské televizi ČT Déčko. Konečně nemocnice, která baví…

Zdroj fotografií: FB profil kapely
Související obsah:
» Chinaski budou hrát ve vile Tugendhat (Jan Vavřík, 20. 05. 2014)» Chinaski mohou zahrát i ve tvé škole (Karel Souček, 06. 04. 2014)
» Čekání na megakoncert Chinaski zkrátí Hlavolam (Karel Souček, 13. 01. 2014)
» Čína v Benátkách znamená Chinaski nad Jizerou (Joe Stramr, 21. 08. 2014)
» Chinaski si oslavu dvacátých narozenin zopakují (Karel Souček, 01. 06. 2014)
» Šestnáct tisíc sboristů doprovázelo Chinaski na jejich narozeninovém koncertu (Karel Souček, 09. 02. 2014)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Druhý den Colours: tenisový zápas Berta, západ slunce s LP a elektronická smršť TOMORA
Druhý den Colours of Ostrava už nebyl tak soustředěný kolem jediného velkého jména. Tentokrát se návštěvníci...
Panicbaby míří do Prahy se svým dosud největším headline turné
Jedna z nejvýraznějších nových tváří evropského alternativního popu, panicbaby, vystoupí 13. října 2026 v pražském...
Letošní Colours of Ostrava odstartovaly sprintem k Pilotům
První den letošních Colours of Ostrava se nesl především ve znamení Twenty One Pilots. Přestože se brány festivalového...
Culture Wars proměnili Bike Jesus v jeden velký kotel emocí
Pražský klub Bike Jesus se 17. července zaplnil fanoušky, kteří dorazili na vyprodaný koncert americké kapely...
Michal Hrůza zachycuje v novém klipu sílu fantazie
K nejmelodičtějším písním alba Michala Hrůzy Kouzlo samoty, které vyšlo v listopadu loňského roku, patří skladba...
» zobrazit více...
RECENZE
» Wow! Muse míří ke hvězdám
» Tichý architekt aneb když australský prog,...
» Magické, uhrančivé, hypnotické. Takové...
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» Megadeth se (studiově) loučí vynikající...
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» zobrazit více...
Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních...
Panicbaby míří do Prahy se svým dosud největším headline turné
Jedna z nejvýraznějších nových tváří evropského alternativního popu,...
Druhý den Colours: tenisový zápas Berta, západ slunce s LP a elektronická smršť TOMORA
Druhý den Colours of Ostrava už nebyl tak soustředěný kolem jediného...
Druhý den Colours: tenisový zápas Berta, západ slunce s LP a elektronická smršť TOMORA
Druhý den Colours of Ostrava už nebyl tak soustředěný kolem jediného...
Acid Row: Teď chceme být aktivní a koncertovat
V sobotu na festivalu Rock for People jsem měla možnost udělat rozhovor s kapelou...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Michal Hrůza zachycuje v novém klipu sílu fantazie
K nejmelodičtějším písním alba Michala Hrůzy Kouzlo samoty, které vyšlo v...
Na Točník se mohou těšit Nikola a Milan
Putovní festival Hrady CZ začíná o víkendu na Točníku. V naší soutěži...
Mr. Moss představují nový singl Weird Kid
„Weird Kid" patří k dosud nejosobnějším skladbám kapely Mr. Moss. Její...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #35: Rock for People 2026, část 2
V druhém díle věnovanému festivalu Rock for People jsme důkladně...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Hollywoodské hvězdy zazářily v brněnském Sonu
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:






















