České hrady s československými interprety

Headlineři od začátku do konce

S novým konceptem festivalu České hrady se již v pátek interpreti střídali na dvou pódiích.

Zahajení padlo na víceméně klubové kapely, prvními vystupujícími byli Wohnout. Ti však nenechali nic náhodě, vsadili na hity i novinky z alba Laskonky a kremrole, a jejich početný kotel se velmi brzy rozpogoval. Banány nebo Svaz českých bohémů zpívali téměř všichni.

Na své si také přišli milovníci západočeských Mandrage, kteří zde představili aktuální singl Brouci i osvědčené hity z předchozích alb. Absenci písní Šrouby a matice, Františkovy lázně nebo Tanči, dokud můžeš by jim asi spousta návštěvníků neodpustila.

Menšinové žánry zastoupili punk-rockeři Pipes and Pints, rap a hip-hop obstarali PSH. Ani tito si však nemohli stěžovat na nezájem posluchačů, ačkoliv se na vedlejší stagi chystali Monkey Bussiness (Tonyu Graves skvěle zastoupila Tereza Černochová), vyhlášení masek a program uzavírající Tomáš Klus.

Východním bratrům patřila sobota. Nevděčnou roli probouzejících dostali Jamestown z Nitry. Jejich frontman je finalistou ČeskoSlovensko hledá Superstar 2013, kde obsadil druhé místo. Charismatický zpěvák se zvučným hlasem však během svého půlhodinového vystoupení přilákal i přítomné pány. Nešlo však o stánkaře nebo jiné zaměstnance festivalu.

Ve slovenském duchu se pokračovalo i na vedlejší stagi. Tu zcela ovládli košičtí chalani No name. Igorovy vtipy jsou sice již známé, přesto stále fungují.

Prvním českým sobotním interpretem bylo vystoupení Xindla X s celou kapelou, i zde však na slovenštinu došlo, protože jako hosta přivezl písničkářku Mirku Miškechovou, aby živě představili singl Cudzinka v tvojej zemi.

Ani ve druhém dni festivalu nechybělo zastoupení punkové scény, Rybičky48 celému dni dodali tu pravou atmosféru, už příchodem s pozdravem: „Ahoj, buzny, konečně uslyšíte pořádnou kapelu, zatím zde hrála bezejmenná kapela a vedle nějaký Xindl J".

Folkovou notu v návštěvnících rozezněli Čechomor, kteří také hráli převážně známé písničky, stejně jako Sto zvířat nebo následující Ine Kafe.

Svou premiéru si v rámci Českých hradů, až na Kunětické hoře, odbyla také Anna K. Kvůli úrazu byla na Točníku a Rožmberku zastoupena skupinou Atmo music. Malá a přesto velmi energická zpěvačka si podmanila všechna přítomná srdce a škarohlídy odzbrojila svým humorem: „Dnes mi to líčení netrvalo dlouho, malovala jsem si jen jedno oko."

Portless byli jediní, kdo zpíval anglicky. I přesto měli hodně slušný kotel, který ocenil velmi působivé písničky Kryštofa Michala a jeho kumpánů. Z původní tvorby Support lesbiens zaznělo minimum skladeb a přesto sklidili obrovský potlesk, ostatně jako všichni ostatní, bez ohledu na hudební žánr.

Poslední punkový koncert patřil kapele Visací zámek. A že bylo se na co dívat!

Finále střídaly hity kapel Wanastovi vjecy, Mig21 a Chinaski, ti však i zde prezentovali také své aktuální album Rockfield.

Jen počasí trochu zlobilo, pro silný vítr byly během koncertů prováděna bezpečnostní opatření kolem pódií.


Foto: Eliška Musilová a Hana Poláchová

GALERIE

Související obsah:

» České hrady se od Rožmberků přesouvají k Pernštejnům na Kunětickou horu   (Hana Poláchová, 21. 07. 2015)
» Festival Hrady CZ nespí na vavřínech   (Karel Souček, 19. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Čtyři jezdci deathcore apokalypsy vtrhnou do Prahy
03.10.

Čtyři jezdci deathcore apokalypsy vtrhnou do Prahy

THY ART IS MURDER a WHITECHAPEL společně vyrazili na turné. Prvně jmenovaným právě vyšla nová deska „Godlike",...


Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku
02.10.

Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku

Rozhovor s charismatickým švácarským duem Ikan Hyu vznikl už na post-covidovém ročníku Rock for People s podtitulem...


V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo
02.10.

V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo

Středa 27. 9. 2023 se stala termínem k zopakování společného koncertu domažlické skupiny Století,...


Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X
02.10.

Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X

Křehká, poetická balada Černý stíny písničkáře Xindla X  původně vznikla jako elektronická skladba. „I...


Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru