České hrady s československými interprety

Headlineři od začátku do konce

S novým konceptem festivalu České hrady se již v pátek interpreti střídali na dvou pódiích.

Zahajení padlo na víceméně klubové kapely, prvními vystupujícími byli Wohnout. Ti však nenechali nic náhodě, vsadili na hity i novinky z alba Laskonky a kremrole, a jejich početný kotel se velmi brzy rozpogoval. Banány nebo Svaz českých bohémů zpívali téměř všichni.

Na své si také přišli milovníci západočeských Mandrage, kteří zde představili aktuální singl Brouci i osvědčené hity z předchozích alb. Absenci písní Šrouby a matice, Františkovy lázně nebo Tanči, dokud můžeš by jim asi spousta návštěvníků neodpustila.

Menšinové žánry zastoupili punk-rockeři Pipes and Pints, rap a hip-hop obstarali PSH. Ani tito si však nemohli stěžovat na nezájem posluchačů, ačkoliv se na vedlejší stagi chystali Monkey Bussiness (Tonyu Graves skvěle zastoupila Tereza Černochová), vyhlášení masek a program uzavírající Tomáš Klus.

Východním bratrům patřila sobota. Nevděčnou roli probouzejících dostali Jamestown z Nitry. Jejich frontman je finalistou ČeskoSlovensko hledá Superstar 2013, kde obsadil druhé místo. Charismatický zpěvák se zvučným hlasem však během svého půlhodinového vystoupení přilákal i přítomné pány. Nešlo však o stánkaře nebo jiné zaměstnance festivalu.

Ve slovenském duchu se pokračovalo i na vedlejší stagi. Tu zcela ovládli košičtí chalani No name. Igorovy vtipy jsou sice již známé, přesto stále fungují.

Prvním českým sobotním interpretem bylo vystoupení Xindla X s celou kapelou, i zde však na slovenštinu došlo, protože jako hosta přivezl písničkářku Mirku Miškechovou, aby živě představili singl Cudzinka v tvojej zemi.

Ani ve druhém dni festivalu nechybělo zastoupení punkové scény, Rybičky48 celému dni dodali tu pravou atmosféru, už příchodem s pozdravem: „Ahoj, buzny, konečně uslyšíte pořádnou kapelu, zatím zde hrála bezejmenná kapela a vedle nějaký Xindl J".

Folkovou notu v návštěvnících rozezněli Čechomor, kteří také hráli převážně známé písničky, stejně jako Sto zvířat nebo následující Ine Kafe.

Svou premiéru si v rámci Českých hradů, až na Kunětické hoře, odbyla také Anna K. Kvůli úrazu byla na Točníku a Rožmberku zastoupena skupinou Atmo music. Malá a přesto velmi energická zpěvačka si podmanila všechna přítomná srdce a škarohlídy odzbrojila svým humorem: „Dnes mi to líčení netrvalo dlouho, malovala jsem si jen jedno oko."

Portless byli jediní, kdo zpíval anglicky. I přesto měli hodně slušný kotel, který ocenil velmi působivé písničky Kryštofa Michala a jeho kumpánů. Z původní tvorby Support lesbiens zaznělo minimum skladeb a přesto sklidili obrovský potlesk, ostatně jako všichni ostatní, bez ohledu na hudební žánr.

Poslední punkový koncert patřil kapele Visací zámek. A že bylo se na co dívat!

Finále střídaly hity kapel Wanastovi vjecy, Mig21 a Chinaski, ti však i zde prezentovali také své aktuální album Rockfield.

Jen počasí trochu zlobilo, pro silný vítr byly během koncertů prováděna bezpečnostní opatření kolem pódií.


Foto: Eliška Musilová a Hana Poláchová

GALERIE

Související obsah:

» České hrady se od Rožmberků přesouvají k Pernštejnům na Kunětickou horu   (Hana Poláchová, 21. 07. 2015)
» Festival Hrady CZ nespí na vavřínech   (Karel Souček, 19. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu
11.07.

Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu

Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. Poté se ve dnech 19. a 20. července přesune na Kunětickou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru