Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální novinky „Charcoal Grace". Pražská zastávka připadla na 16. květen a místem činu se stal klub Rock Café. S australskou čtveřicí vystoupili němečtí The Hirsch Effekt a Four Stroke Baron ze Spojených státu.


Souboj kapel ze světových velmocí dopadl nerozhodně

Na úvod pódium v podzemních prostorech patřilo američanům. Four Stroke Baron kombinují progresivní rock s velkou dávkou alternativy, což z nich dělá velmi zajimavý hudební celek. Zpěvák Kirk Witt si se svým hlasem rád hraje pomocí hlasového modulátoru a díky všemožnému echu a efektům jeho hlas zněl jako hlášení zpráv z rozhlasu v 90. letech. Ostatně, celý jejich koncert se nesl v trochu komediálním duchu. Baskytarista, který patrně s pevnou dvojící, zpěvákem Wittem a bubeníkem Mattem Vallarinem, hraje pouze naživo a jehož jméno se mi nepodařilo dohledat, při každém songu juchal a byl az přehnaně nadšený, jako typický teenager z béčkových amerických komedií. Hudebně byli Four Stroke Baron velmi zajimaví. Jejich forma progresivního rocku je velmi artistická a mnohými asi zůstali nepochopeni. Při poslední skladbě došlo k bizarní situaci, kdy si bubenik Vallarino baskytaristovi řekl o činel z hlavní sestavy, která byla připravená pro Caligula's Horse. Nevšiml jsem si, jestli se něco stalo s jeho soupravou nebo zkrátka měl pocit, ze má činelů málo. Američané pobavili, do historických análů se ale asi nezapíšou moc tučným písmem.

Trojice vystřídala trojici a druhá předkapela The Hirsch Effekt předvedla diametrálně odlišnou show. Německé trio má svůj progresivní metal postavený na více ortodoxních základech. Jejich zvlaštností byly texty v němčině, což se příliš často neslyší. Pánové měli skvelý pohyb, velmi dynamické skladby a plno zajimavých zvratů. Pomyslným čtvrtým členem kapely byla v Praze světelná show, která s jejich tvorbou vyborně pracovala a vytvářela takový německý industriální výraz. Pokud se budu držet státních stereotypů, byly krásně vidět rozdíly mezi rozparáděnými a lehce infantilními američany a precizními a organizovanými němci. Tohle prosím berte s rezervou. The Hirsch Effekt nabídli opravdu efektní koncert.


Putování vyšší odbornou školou progresivní

Po experimentování už zbyl čas pouze na to nejdůležitější. Australská čtveřice Caligula's Horse přijela představit své nové album, ale nabídla toho mnohem více. Pánové koncert pojali jako takové lehké bilancování a po úvodních kusech „The World Breathes With Me" a „Golem" si vzal slovo zpěvák Jim Grey. To je mimochodem prototyp skvělého frontmana. Úžasný vokální rozsah, skvělé vystupování a charisma, vtip, pokora a pohoda. To se vše projevilo hned v prvních vteřinách, když při intru tleskal a děkoval všem v sále za účast. Když si takový člověk vezme slovo, necháte se přesvědčit k čemukoliv. Zvlášť, když nás začal „přemlouvat” k cestě napříč diskografií Caligula's Horse. To by odmítl jen blázen.

Dodal, že je se seznamem skladeb nadmíru spokojený, ať už se nám to líbí, nebo ne. Album „Bloom" reprezentoval famózní desetiminutový epos, kdy pánové spojili skladby „Bloom" a „Marigold". Při ochutnávce desky „In Contact" z roku 2017 Grey představil bubeníka Joshe Griffina, jelikož to bylo jeho první album s kapelou. To reprezentovaly skladby „Dream the Dead" a „The Hands are the Hardest", kterou na tomto turné hrají vůbec poprvé. Připomněli jsme si i nepříjemný rok 2020, a to kvůli desce „Rise Radiant", na které poprvé pracoval i aktuální baskytarista Dale Prinsse. Z této fantastické desky nám chlapci zahráli hitovky „The Tempest", „Slow Violence" a „Oceanrise". Při návratu do aktualního roku a před představením dalších nových skladeb dal Grey prostor k úklonu i kytaristovi Samu Vallenovi, s kterým v roce 2010 začínal. Zároveň opět poděkoval i všem divákům, díky kterým mohli se svou muzikou začít jezdit po světě, o čemž se jim údajně ani nesnilo. No, a oslavili to peckami „The Stormchaser" a „Mute". Skvělý setlist, i když...já bych si rýpnul. Ale dělat to nebudu.


Zlato v hrdle, slunce v duši

Greyův naprosto uvolněný a skromný smysl pro humor se projevoval po celý koncert mezi písněmi. Vrchol však proběhl na samotný závěr, kdy mělo přijít na řadu tradiční vytleskávání a prosba o ještě jeden song. Rock Café totiž nemá backstage přímo za pódiem a kapela musí odcházet skrz celý sál. Grey to vymyslel šalamounsky a požádal diváky, aby se otočili zády a předstírali, že kapela odešla z pódia. Po krátkém komickém potlesku tedy ješte jednu piseň zahráli a byla to „Daughter of the Mountain". Pak už se jen děkovalo, rozdalo se několik suvenýrů a kapela odešla ze sálu nechávajíc se plácat po zádech. Právem.

Reportáž se můze zdát až příliš zaujatá. A taky že je. Caligula's Horse je dle mého názoru aktuálně jedna z nejlepších (nejen) progresivně rockových kapel a to nejen díky desce „Charcoal Grace". Vyborné vokální výkony, úžasné kytarové umění, skvěle znějící basa a bezchybné bicí, to vše spojené do epických a překvapivých struktur s ohromující gradací. Tady není, co řešit. Stejně tak tomu bylo i loni na festivalu Brutal Assault. V přítomnosti této kapely jsem v Rock Café zažil naprosto špičkový večer.

Úvodní fotografie pochází z facebookového profilu skupiny Caligula's Horse.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru