Budete chybět, Stray

Smutným dnem to byl pátek 31. října. Ne z důvodu Halloweenu, ne z důvodu nějaké smutné osobní zprávy, ale z důvodu, že se loučila jedna z nejzajímavějších politicky zaměřených hardcorových kapel posledních let – Stray From The Path.

Stray si na svou tour vybrali hodně zajímavou sestavu. Calva Louise je vlastně něco, co nedokážu popsat. Něco, co si drží punkový základ, ale s velmi silnou nadstavbou abstrakce. Na Calvu Louise jsem přišel pozdě, takže jsem stihl asi druhou polovinu koncertu, ale po příchodu s vědomím, co následuje, si říkám, co tam vůbec dělali. Hudebně to není něco, co bych si představil jako doprovod agresivních Stray. Naopak je to něco, co bych třeba očekával například s Laibach nebo jinou podobnou experimentální skupinou, případně dokonce v nějakém jazz clubu. Teď se vůbec nejedná o kritiku, byli skvělí, jen přemýšlím nad zařazením.

Graphic Nature už jsou klasikou. A klasiku předvedli – agresivní, energický, silový projev, který dokáže klub rozmlátit (tentokrát to odneslo zrekonstruovaný Storm – nyní Distrikt). Vždy to tak bylo a u Graphic Nature asi vždy bude.

Alpha Wolf ze začátku poznali, co bylo skoro vždy problémem Distriktu. Zvuk. Tentokrát to ale nebylo starou armaturou – ta byla vyměněná, ale horším nastavením zvuku. Proto taky se to po pár písních výrazně zlepšilo. Ale Alpha Wolf nejsou asi něco, co by mě dlouhodobě zaujalo – i když vím, že spousta ze známých je nadšená.

Když jsem přemýšlel o tom, co napsat ke Stray From The Path, tak mi to trvalo mnohem víc, než by mělo. A vůbec nevím, co napsat. Je to smutné. Strayové byli jedním z mých prvních koncertů. Členové skupiny jsou stále mladí (dosud vlastně nevím, kolik jim je), zjevně mají nápady (poslední album Clockworked je naprostý masterpiece) a i energii. A bylo to předvedeno i na koncertu (včetně halloweenských kostýmů). Staré i nové písně se prolínaly spolu. Staré se stále nadčasovým tématickým přesahem, nové nadále upozorňující na problémy lidstva a světa. Bylo vidět, jak moc lidi Stray mají rádi, jak moc Stray mají rádi vystupování a jak moc toho mohou nabídnout. Na rozdíl od jiných skupin Stray nejsou vyčpělá, ani rozhádaná skupina – proto i rozhodnutí skončit bylo konsensuální.

Doufal jsem, že se zvolením Donalda Trumpa se rozhodnutí skončit změní – s ohledem na názory skupiny je jeho zvolení a vláda skvělým námětem. Bohužel ne. Ale rozloučili se jako králové a třeba se za pár let dají znovu dohromady.

Fotograf: @adam_rowe_photo

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Sofia Isella poprvé vystoupí v České republice
26.02.

Sofia Isella poprvé vystoupí v České republice

Sofia Isella dorazí 19. května 2026 do pražského SaSaZu v rámci své tour HER DESIRE, THE NEMESIS TOUR. Poprvé...


Hudba skladatele Adriána Čermáka doprovodí Českého lva
25.02.

Hudba skladatele Adriána Čermáka doprovodí Českého lva

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém...


 Vzhůru do kosmu! Zpěvačka Pam Rabbit zve na křest nové desky PLANET 33
25.02.

Vzhůru do kosmu! Zpěvačka Pam Rabbit zve na křest nové desky PLANET 33

Zpěvačka, songwriterka a producentka s arménskými kořeny, Pam Rabbit, patří k nejvýraznějším osobnostem současné...


The Academic míří zpět do Prahy: Indie energie v Lucerně
25.02.

The Academic míří zpět do Prahy: Indie energie v Lucerně

Irští indie-popoví The Academic se konečně vrací do Prahy a 15. 3. 2026 zahrají v Lucerna Music Baru. Kapela kombinuje...


Carpenter Brut přiveze do Prahy temný synthwave i filmovou brutalitu osmdesátek
25.02.

Carpenter Brut přiveze do Prahy temný synthwave i filmovou brutalitu osmdesátek

Francouzský projekt Carpenter Brut, jeden z nejvýraznějších představitelů světového darksynthu, se vrací do Prahy....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Krushers of the World
18.02.

Krushers of the World

» Kreator

Krushers of the World je název šestnáctého studiového alba německé...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta