Brno navštívili králové ze severu Wolfheart

Při teplé květnové neděli se metaloví fanoušci v Brně mohli zchladit v Kabinetě Múz se samotnými králi ze severu. Tak si pojmenovali poslední studiovou desku finští metaloví melodici Wolfheart a ačkoliv pochází už z roku 2022, stále s tímto albem cestují po Evropě. Na brněnské zastávce jim dělali garde tuzemští death metaloví Hypnos a thrashoví Arawn.

Tuzzemský souboj předkapel ovládla mladá krev


Možná překvapivě jako první pódium obsadila česká death metalová ikona Hypnos. Ti nabídli jak aktuální materiál z loňského EP „Deathbirth”, tak i z debutové desky „In Blood We Trust” z roku 2000. Jednalo se tedy o slušný průřez diskografií, včetně cesty do pravěku, jak zpěvák Bruno nazývá pasáž se starými písněmi. Přiznám se, že k Hypnos a k tradičnímu death metalu obecně nemám příliš vřelý vztah a nic na tom nezměnil ani poslední koncert v Kabinetě Múz. Mohl za to určitě i zvuk, který v tomto klubu zpravidla bývá excelentní. Při prvním koncertu se to však úplně nepovedlo a ačkoliv nástroje byly slyšet skvěle, Brunův vokál mě tahal za uši. Naplněný sál si však jejich těžkotonážní hostinu užíval a i já si našel dobré momenty.

Spokojenější jsem byl při koncertě mosteckých Arawn, o kterých jsem tedy slyšel poprvé. Jejich melodická vřava na pomezí death a thrash metalu zněla velice pestře a rovnou řeknu, že se jednalo o překvapení večera. Ačkoliv příliš nemám rád češtinu v metalové muzice, v případě Arawn mi to vůbec nevadilo a dokonce bych řekl, že to bylo ku prospěchu věci. Zazněly aktuální singly „Už tady nechci žít” a „Veď naše lodě”, na kterém spolupracovala i velmi aktivní zpěvačka Dahlien (Diligence, Keep on Rotting, The Corona Lantern, pozn.red.). Arawn byli na pódiu výrazně aktivnější než jejich tuzemští kolegové a předvedli velmi příjemný melodický death metal s úžasným vokálem zpěváka Jiřího Suka. Pánové se netajili sympatiemi k finské hvězdě věčera, nicméně nešlo neslyšet, že se nechávají inspirovat i jinou severskou melodickou ikonou, a to jak hudebně, tak možná i texty. Skvělá záležitost.


Finové přivezli ledové melodie i povahy

Navzdory názvu celého turné se nehrálo z aktuální desky „King of the North” nejvíce. Právě naopak. Finové Wolfheart soustředili setlist na své počátky a hráli převážně z prvních alb „Winterborn” a „Shadow World”. Obě desky budou příští rok slavit deset let a jak vidno, kapela si jejich obsahu velmi váží. Úvod koncertu obstaraly lehké trable při intru, ale pak už zazněl patrně největší hit „The Hunt” z prvně zmíněné desky z roku 2015. Z „Winterborn” jsme slyšeli písní hned pět, včetně „Routa Pt. 2” nebo „Ghost of Karelia”. Finové dostáli stereotypům a se zaplněným sálem komunikovali opravdu jen velmi zřídka. Spíš než frontman Tuomas Saukkonen to byl baskytarista Lauri Silvonen, který obstarával čisté vokály. Ty byly perfektní od obou zpěváků a celý ansámbl fungoval velice kompaktně a profesionálně. Po koncertě však všichni pookřáli a celá kapela se ochotně bavila a fotila z fanoušky.

Z aktuální desky nám čtveřice nabídla pouze skladby „The King” a „Cold Flame”, kde vokály přispěl Karl Sanders (zpěvák a kytarista kapely Nile, pozn.red.). Vzhledem k počtu starších skladeb je zajímavé, že pánové vynechali skvělé „Zero Gravity” nebo „Reaper” a neslyšeli jsme ani aktuální singl „Iku-Turso”. Těžko říct, podle jakého klíče probíhal výběr skladeb, každopádně Wolfheart mají za svou poměrně krátkou kariéru opravdu z čeho vybírat. Vybrané písně fungovaly skvěle, v zaplněném klubu se tvořily moshpity a atmosféra večera gradovala. Byl to zářný příklad toho, jak klubové koncerty dokáží vytvořit úplně jiný dojem a prostředí. Nabízí se porovnání s loňským vystoupením na festivalu Brutal Assault, kdy jejich temný death metal pohltily sluneční paprsky a výborné melodie se rozpustili v letním vedru.

Wolfheart jsou díky své líbivé tvorbě a aktivitě vlajkonoši nové vlny finského death metalu, který se v posledních letech opět dostává do popředí. Dá se říct, že konečně. Konečně v tomto směru někdo navazuje na trojici stálic Mors Principium Est, Omnium Gatherum a Insomnium. Nejsou to však jen Wolfheart, ale z nové vlny se patří zminit například i Marianas Rest, Torchia nebo Horizon Ignited. Finský melo-death je na vzestupu a velkou mírou tomu přispívají vlci z Lahti.

Úvodní fotografie pochází z facebookového profilu kapely Wolfheart.

Související obsah:

» Druhý den festivalu Brutal Assault byl plný hardcoru a ikon ze severu   (David Malý, 20. 08. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru