Bossovy naplněné vysoké naděje v High Hopes

Recenze alba : High Hopes

Album: High Hopes
Celkový čas:
Vydavatel: Bertus
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM

Po dvouleté odmlce přichází Bruce Springsteen s novým studiovým albem. Věrní fandové legendárního Bosse nemuseli čekat dlouho. Jejich oblíbenec totiž vydává desky s železnou pravidelností. Příjemné je, že novinka je mimořádně povedená a ne náhodou se jí velmi daří i prodejně.

Právě onen pravidelný přísun nového materiálu každé dva až tři roky mohl být příčinou faktu, že na posledních dvou albech Mistrovi docházel dech. Desky Working On A Dream (2009) a Wrecking Ball (2012) jistě obsahovaly zajímavé nápady, avšak ne tak průrazné, invenční a melodicky silné jako bývalo u Bruce Springsteena zvykem. I proto jsme mohli být mírně skeptičtí směrem k ohlášení vydání další kolekce.

Částečný návrat do minulosti

Album pojmenované podle titulní skladby High Hopes navíc bylo zamýšleno jako spojení „toho nejlepšího, co se za několik let nevešlo na žádné předchozí album" a několika nových skladeb. A tak se na desce objevuje i písnička The Ghost Of Tom Joad, která dala název zpěvákově albu z roku 1995. Na něm se tehdy objevila v akustické verzi. Jde o silnou píseň kritizující sociální nejistoty a nespravedlnosti. Autor ji sice vždy velmi rád prezentoval živě, její elektrifikované studiové verze se nicméně dočkáváme až nyní. Ne náhodou se na ní jako host podílel i Tom Morello, který se k Bossovi a jeho E-Street bandu připojil i v několika dalších položkách alba. Kytarista Rage Against The Machine okořenil svoji přítomností a hrou hned 7 skladeb z celkových 12ti. Studiová spolupráce jde oběma hudebním hvězdám k duhu a Springsteen se mimochodem netají tím jakou inspirací pro něj Morellova účast byla. Zároveň přiznal, že album High Hopes obsahuje materiál, který si přál vydat již dlouho. Do této kategorie spadá i jímavá balada American Skin (41 Shots) s krásnou melodií, rocková Harry's Place, typická Frankie Fell In Love, nebo akustická vzpomínka na dávného přítele The Wall. Přestože, jak již bylo zmíněno, je album složené z písní, které pochází z různých období autorovy kariéry není zde ani známka po nějaké nesourodosti. Naopak celá nahrávka je velmi kompaktní a celistvá. Od úvodní High Hopes s oživující dechovou sekcí to vše navíc náramně odsýpá a není prostor pro nějaké odbočky, či hluchá místa. Prostor se najde jak pro melancholickou pomalou píseň s krásnou melodií (Down In The Hole), tak i pro pozitivní kousky, z nichž je cítit optimismus, radost i síla (Just Like A Fire Would, This Is Your Sword). Vynikající je i rocková vypalovačka Heaven's Wall s výborným Morellovým sólem. Kouzelná je pak pomalá balada Hunter Of Invisible Game.

Legendární písničkář úspěšný i komerčně

High Hopes Bruce Springsteena rozhodně naplnilo veškeré naděje, které mohli mít jak fanoušci, tak i sám autor. Je velmi zdařilou kolekcí, která se může hrdě řadit hned vedle těch nejlepších autorových počinů. Rozhodně to platí v případě, neočekáváme - li podobný trhák, jakým svého času bylo například album Born In The USA (jehož DVD live verze je doplněním nového CD v deluxe verzi). Pokud je pravdou, že nejlepším kritikem je úspěch, či neúspěch nahrávky, není v tomto směru již dále nad čím se zamýšlet. High Hopes je totiž v pořadí již 11. Springsteenovým albem, které dosáhlo na vrchol hitparád v Americe (ve Velké Británii slaví již podesáté) a prodejně se mu obecně velmi daří (mimochodem první i v našich končinách). Nezbývá tedy než si tento Mistrův majstrštyk vychutnat a užít naplno a přát jemu i sobě ať to i nadále hraje a zpívá takovým způsobem. A případně doufat, že budeme mít zase někdy brzy příležitost spatřit pověstnou tříhodinovou (!!) koncertní show legendárního rockového písničkáře naživo i u nás.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Osmnáctá Springsteenova řadovka potěší v lednu   (Karel Souček, 27. 12. 2013)
» Bruce Springsteen a jeho nové video k písni Just Like Fire Would   (Jan Vavřík, 24. 01. 2014)
» Bruce Springsteen představí nový singl High Hopes   (Jan Vavřík, 22. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu
28.03.

Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu

Oblíbený plzeňský klub Bílej Medvěd se v pátek 24.3.2023 stal centrem hudebních výjezdů fanoušků oblíbené...


Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru