Bartleby nejsou jen o rapu a cimbálu

Neobvyklá, nečekaná spojení okysličují hudbu. Pokud jsou samozřejmě vydařená, nikoli samoúčelná. Projekt Bartleby patří zcela určitě do první skupiny, propojení rapového, tedy hodně rytmického zpěvu s velice melodickým cimbálem je nejen originální, ale především funkční a invenční. Díky tomu patří album #happiness k tomu nejzajímavějšímu, co u nás letos vyšlo.  
Za projektem Bartleby stojí mistr republiky ve stále populárnějším slam poetry TKCR a kontrabasista Jakub Nožička, bývalý člen skupiny Ponk, pro kterou je cimbál zásadní. Na desce #happiness samozřejmě nezní pouze tento lidový nástroj, ale také kytary, klávesy, saxofon či housle. Do Nožičkovy hudby rapuje TKCR své chytré a nápadité texty (básně).  

Že tohle album nebude nějak přespříliš vážné, nekompromisní, urputné, ale naopak lehké a vzdušné, dokazuje úvodní lidový vtípek. „Dajte ňákú tesknú, ať je veselo." Náhled na dnešní společnost přináší ne příliš optimistická, ale hudebně velice pestrá píseň Infekční. Nejen v ní zazní slova, která se zaseknou do hlavy i mysli posluchače. „Když uřízneš větev, tak ti ubyde míza". Další sondu do současného světa nabízí energičtější Detox, kde zazáří zpívající i rapující Kleopatra. Její zpěv skvěle ladí s rapem TKCR.  Velký prostor k tomu, aby ukázal, jak krásně zní, dostává cimbál v písni Nádech. Opravdu libozvučný nástroj. Lehká, radostnější, optimističtější a silně melodická skladba s hostující zpěvačkou Marií Puttnerovou. Krásné saxofonové sólo zdobí vtipnou, skvěle šlapající písničku Summerfunk, syrověji vyznívá dramatická titulní, na baskytaře vystavěná, barevná, k jazzu a funku směřující skladba. „S úsměvem na ksichtě chcípám, si říkám, no aspoň furt dýchám, stejně nic nemá význam, si to přiznám."  

Samply ovládají tvrdou, nadupanou píseň Mythos, kdy zpěvák tlačí před sebou text a jednotlivá slova střílí jako ze samopalu. „Život je mýtus a otázka výkladu," magická záležitost. Křehký, jemný začátek uvozuje Zóon politikon, tvrdá obžaloba populistických a všehoschopných politiků. A také úvaha o tom, jak se k tomu postavit. „Jestli spáchat atentát nebo jenom tak stát a pozorovat ten zkrat."  

Hodně elektroniky určuje skladbu Su fakt dobrý. Kritika youtuberů a rapperů, ovšem podaná s velkým nadhledem a vtipem. Vyklidnění přináší Výdech, i když také tato skladba postupně nabírá na dynamice a zaujme mimo jiné i invenční instrumentální pasáží. Závěrečné Outro pak připomene, jak náladotvorným nástrojem cimbál je.  Album #happiness není jen o rapu a cimbálu, i když i toto spojení relativně nového (hip hop) stylu se starým, tradičně lidovým nástrojem, je zajímavé. Deska nabízí mnohem víc. Kolekci hudebně pestrých, barevných a svěžích písní se skvělými instrumentálními výkony a básnickými, povětšinou kritickými texty, které se zabývají podstatnými věcmi, aniž by jim chyběl nadhled. Bartleby se vydali originální cestou a bude zajímavé sledovat, kam budou směřovat dál.

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny
18.05.

Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny...


Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka
17.05.

Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvačka Lucie Bílá překvapila novou, dosud nevydanou písní Petra Hapky a Michala Horáčka s názvem Hvězdy jsou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru