„Myslím si, že není nic pozitivnějšího než láska a naděje,“ říká mladá písničkářka DIA.
Mnozí z Vás tuhle dvacetiletou slečnu z Dobré u Přibyslavi v okresu Havlíčkova Brodu nebudou nejspíš znát, což si osobně myslím, že je škoda. Proto jsem se rozhodla, že se jí podívám na zoubek ve formě rozhovoru a představím Vám nováčka na popové scéně.
Popovídaly jsem si o aktuálních písničkách, koncertech, ale taky o budoucí tvorbě.
Hudební Knihovna: Ahoj, děkuji za tvůj čas, rovnou bych začala asi takovou základní otázkou. Mohla bys prosím čtenářům říct, kdo je vlastně DIA a jak to celé vzniklo?
DIA: "DIA (Diana Bartošová) je dvacetiletá zpěvačka a textařka z Dobré u Přibyslavi, která se snaží prorazit ve světě popu. Už přes rok spolupracuji s hudebním producentem Danielem Hrdličkou a společně jsme přemýšleli, jak bychom projekt mohli pojmenovat, aby byl lehce zapamatovatelný a jednoduchý. Do té doby jsem vydávala písně pod vlastním jménem a protože mi přátelé říkají nejčastěji ‘‘Dia‘‘, rozhodnutí bylo jasné."
Hudební Knihovna: Všimla jsem si, že na tvém YouTube kanálu můžeme najít i starší tvorbu, pod vlastním jménem. Jak si se vlastně dostala k hudbě? Hraješ už od mala? Případně chodila si do nějaké ZUŠky či si samouk?
DIA: "Už od mala jsem snila o vlastní hudbě a koncertech, a taky jsem je pořádala v pokojíčku pro plyšáky (smích). Vyzkoušela jsem ZUŠku u nás v Přibyslavi a v Jihlavě, ale teď dojíždím k soukromému učiteli."
Hudební Knihovna: Máš do budoucna v plánu vydávat nějaké album? Zatím jsme od tebe dostali samostatné singly, tak nás určitě zajímá, zda se rýsuje i nějaký celek?
DIA: "Určitě mám v plánu vydat své vlastní album. Je to taky jeden z mých snů. S novým projektem přišly nové 3 písničky, se kterými do alba počítám a pořád pracujeme na dalších, jen je to časově i finančně náročné. Chceme si na tom dát záležet, aby to nebylo jen tak nějaké album."
Hudební knihovna: Jako poslední písničku si vydala „Lampiony". Koukala jsem se, že hudbu i text sis udělala sama, kde bereš inspiraci? A jak dlouho Ti vůbec trvá jednu písničku napsat?
DIA: „Lampiony" vznikly v průběhu celosvětové pandemie. Všimla jsem si, že je kolem nás spoustu negativní energie a myslím si, že není nic pozitivnějšího než láska a naděje, proto jsem napsala písničku o lásce. Zároveň je o mém nejbližším človíčku.
Snažím se psát o věcech, které mají nějaké téma, smysl a příběh. Věřím, že toho můžu ještě spoustu ukázat, jen to chce trochu času.
S hudbou mi hodně pomáhá právě Dan, se kterým strávíme spoustu času ve studiu i mimo studio. Troufnu si říct, že jsme i velmi dobří kamarádi a proto víme, co a jak.
Je to hodně individuální, jak dlouho trvá napsat jedna písnička, někdy je to na jedno posezení a někdy to mám rozepsané i třeba půl roku, zároveň si myslím, že když to trvá moc dlouho, mám tendence odklánět se od pravé myšlenky, takže se snažím psát průběžně a všechno si zapisovat."
Hudební Knihovna: Co takhle koncerty a festivaly? Můžeme tě někde v blízké době vidět naživo?
DIA: "Moc ráda už bych s kapelou vylezla ven a jela nějakou pořádnou šňůru. Bohužel doba je taková, jaká je a těch možností popravdě moc není. Ale určitě toho tohle léto nebude málo a konečně si zahrajeme. Máme domluvené koncerty na menších festivalech ve Žďáře nad Sázavou, v Brně nebo v Českých Budějovicích a v plánu jsou i akustické koncerty v kavárnách nebo restauracích, tam nás můžete vidět třeba v Jihlavě."
Hudební knihovna: Skvěle, tak to se třeba v Budějovicích uvidíme, ale zůstaneme ještě u koncertů, jaké si měla pocity u svého prvního koncertu, kde a kdy byl?
DIA: "Můj první koncert byl ve Žďáře nad Sázavou v září 2021. Bylo to fajn, přátelské a nervozita rozhodně byla. Otrkáváme se a věříme, že to bude jen lepší a lepší."
Hudební knihovna: To je jasné, že to bude jen lepší, ale prozraď mi, jaká je tvá vysněná akce, kde by si chtěla vystupovat?
DIA: "Určitě to jsou takové ty větší i menší hudební festivaly po celé republice, ale každopádně bych si zatím moc přála, aby lidi znali moje písničky a zpívali si je semnou. Jinak bych určitě chtěla mít v budoucnu vlastní tour po Česku i Slovensku."
Hudební knihovna: A taková poslední otázka, ať se nedržíme jen u hudby. Co děláš mimo hudbu? Nějaké tvé záliby a koníčky.
DIA: "Mimo hudbu jsem student záchranářství v Pardubicích, takže škola mi bere spoustu času. Jinak si moc ráda čtu a strávím čas sama se sebou nebo s rodinou a kamarády."
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Xindl X a Emma Drobná nazpívali soundtrack k novému filmu Dream Team
Dream Team je název nového filmu ze scenáristické dílny Petra Kolečka, který vstoupil do kin na Nový...
V Praze se chystá výstava současného progresivního metalu v čele s Jinjer
Pražský klub SaSaZu bude 19. února hostit mimořádně silný večer moderního progresivního metalu a metalcoru. Do Prahy...
Temnou extravaganci a rituální atmosféru zažijeme v MeetFactory s Kimem Draculou a Vowws
Pražská MeetFactory se 6. února stane dějištěm večera, který nabídne výrazně nekonvenční pohled na současnou alternativní...
Leprous promění Roxy v laboratoř moderního metalu
V pondělí 9. února v pražské klubu Roxy proběhne jeden z nejočekávanějších večerů pro fanoušky moderního...
Lucio Corsi a jeho hudební svět plný obrazů a melancholie brzy v Praze
Pražský klub MeetFactory přivítá 5. února jednoho z nejzajímavějších současných italských písničkářů. Lucio...
» zobrazit více...
RECENZE
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
V Praze se chystá výstava současného progresivního metalu v čele s Jinjer
Pražský klub SaSaZu bude 19. února hostit mimořádně silný večer moderního...
Radiohead v Berlíně: dokonalá souhra, chladný odstup a jeden z těch tišších večerů
Po letech čekání se Radiohead vrátili na pódia – a 8., 9., 11. a 12. prosince...
Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi...
Fit For A King: Chceme být jako Lamb of God
Krátce po jejich premiérovém festivalovém vystoupení...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Xindl X a Emma Drobná nazpívali soundtrack k novému filmu Dream Team
Dream Team je název nového filmu ze scenáristické dílny Petra...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #21: Co nás čeká v roce 2026?
V prvním díle roku 2026 jsme dali dohromady krátký výhled na hudební události...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:

















