„Myslím si, že není nic pozitivnějšího než láska a naděje,“ říká mladá písničkářka DIA.

Mnozí z Vás tuhle dvacetiletou slečnu z Dobré u Přibyslavi v okresu Havlíčkova Brodu nebudou nejspíš znát, což si osobně myslím, že je škoda. Proto jsem se rozhodla, že se jí podívám na zoubek ve formě rozhovoru a představím Vám nováčka na popové scéně. 

Popovídaly jsem si o aktuálních písničkách, koncertech, ale taky o budoucí tvorbě. 

 

Hudební Knihovna: Ahoj, děkuji za tvůj čas, rovnou bych začala asi takovou základní otázkou. Mohla bys prosím čtenářům říct, kdo je vlastně DIA a jak to celé vzniklo?

 

DIA: "DIA (Diana Bartošová) je dvacetiletá zpěvačka a textařka z Dobré u Přibyslavi, která se snaží prorazit ve světě popu. Už přes rok spolupracuji s hudebním producentem Danielem Hrdličkou a společně jsme přemýšleli, jak bychom projekt mohli pojmenovat, aby byl lehce zapamatovatelný a jednoduchý. Do té doby jsem vydávala písně pod vlastním jménem a protože mi přátelé říkají nejčastěji ‘‘Dia‘‘, rozhodnutí bylo jasné."


 

Hudební Knihovna: Všimla jsem si, že na tvém YouTube kanálu můžeme najít i starší tvorbu, pod vlastním jménem. Jak si se vlastně dostala k hudbě? Hraješ už od mala? Případně chodila si do nějaké ZUŠky či si samouk? 

 

DIA: "Už od mala jsem snila o vlastní hudbě a koncertech, a taky jsem je pořádala v pokojíčku pro plyšáky (smích). Vyzkoušela jsem ZUŠku u nás v Přibyslavi a v Jihlavě, ale teď dojíždím k soukromému učiteli."

 

Hudební Knihovna: Máš do budoucna v plánu vydávat nějaké album? Zatím jsme od tebe dostali samostatné singly, tak nás určitě zajímá, zda se rýsuje i nějaký celek? 

 

DIA: "Určitě mám v plánu vydat své vlastní album. Je to taky jeden z mých snů. S novým projektem přišly nové 3 písničky, se kterými do alba počítám a pořád pracujeme na dalších, jen je to časově i finančně náročné. Chceme si na tom dát záležet, aby to nebylo jen tak nějaké album."

 

 

Hudební knihovna: Jako poslední písničku si vydala „Lampiony". Koukala jsem se, že hudbu i text sis udělala sama, kde bereš inspiraci? A jak dlouho Ti vůbec trvá jednu písničku napsat? 

 

DIA: „Lampiony" vznikly v průběhu celosvětové pandemie. Všimla jsem si, že je kolem nás spoustu negativní energie a myslím si, že není nic pozitivnějšího než láska a naděje, proto jsem napsala písničku o lásce. Zároveň je o mém nejbližším človíčku. 

Snažím se psát o věcech, které mají nějaké téma, smysl a příběh. Věřím, že toho můžu ještě spoustu ukázat, jen to chce trochu času. 

S hudbou mi hodně pomáhá právě Dan, se kterým strávíme spoustu času ve studiu i mimo studio. Troufnu si říct, že jsme i velmi dobří kamarádi a proto víme, co a jak. 

Je to hodně individuální, jak dlouho trvá napsat jedna písnička, někdy je to na jedno posezení a někdy to mám rozepsané i třeba půl roku, zároveň si myslím, že když to trvá moc dlouho, mám tendence odklánět se od pravé myšlenky, takže se snažím psát průběžně a všechno si zapisovat."

 

 

Hudební Knihovna: Co takhle koncerty a festivaly? Můžeme tě někde v blízké době vidět naživo?

 

DIA: "Moc ráda už bych s kapelou vylezla ven a jela nějakou pořádnou šňůru. Bohužel doba je taková, jaká je a těch možností popravdě moc není. Ale určitě toho tohle léto nebude málo a konečně si zahrajeme. Máme domluvené koncerty na menších festivalech ve Žďáře nad Sázavou, v Brně nebo v Českých Budějovicích a v plánu jsou i akustické koncerty v kavárnách nebo restauracích, tam nás můžete vidět třeba v Jihlavě."

 

 

Hudební knihovna: Skvěle, tak to se třeba v Budějovicích uvidíme, ale zůstaneme ještě u koncertů, jaké si měla pocity u svého prvního koncertu, kde a kdy byl?

 

DIA: "Můj první koncert byl ve Žďáře nad Sázavou v září 2021. Bylo to fajn, přátelské a nervozita rozhodně byla. Otrkáváme se a věříme, že to bude jen lepší a lepší."

 

 

Hudební knihovna: To je jasné, že to bude jen lepší, ale prozraď mi, jaká je tvá vysněná akce, kde by si chtěla vystupovat? 

 

DIA: "Určitě to jsou takové ty větší i menší hudební festivaly po celé republice, ale každopádně bych si zatím moc přála, aby lidi znali moje písničky a zpívali si je semnou. Jinak bych určitě chtěla mít v budoucnu vlastní tour po Česku i Slovensku."

 

 

Hudební knihovna: A taková poslední otázka, ať se nedržíme jen u hudby. Co děláš mimo hudbu? Nějaké tvé záliby a koníčky.

 

DIA: "Mimo hudbu jsem student záchranářství v Pardubicích, takže škola mi bere spoustu času. Jinak si moc ráda čtu a strávím čas sama se sebou nebo s rodinou a kamarády."


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


Po ročním odkladu se vrací maskovaná banda z Iowy.
30.06.

Po ročním odkladu se vrací maskovaná banda z Iowy.

Po ročním odkladu dorazí konečně do Prahy i maskovaná banda z Iowy. Slipknot se k nám vrací pravidelně, naposledy navštívili...


Green Day na Rock for People plnili sny
29.06.

Green Day na Rock for People plnili sny

Americké trio Green Day se do České republiky vrátili po pěti letech a rozhodně si nemuseli plnit žádné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru