Vrátili se sprostí Buty

Recenze alba : Duperele

Album: Duperele
Interpret: Buty
Celkový čas: 00:46:38
Vydavatel:
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Šest let se tuzemská stálice, kapela Buty, upejpala s návštěvou studia. Po takto dlouhé čekací lhůtě jsme se dočkali nové desky s názvem Duperdele. Vyšla 25. května u labelu Supraphon a jak jsme již u But zvyklí, obsahuje velké množství materiálu. Tentokrát celých patnáct písní plných pohodové, nenásilné muziky k ohni nebo vínku. Jak to vidím já?

Buty jsou zpět

Dlouhá produkční pauza vzniká z různých důvodů. Pokud ale vznikne z důvodu tvůrčího vyhoření, comebacková alba často nestojí za moc. Toto ovšem není případ But. Šestileté mlčení evidentně kapele prospělo a rozhodně se nepřidala k té části nepodařených, nenápaditých návratů. Na albu Duperdele najdeme hned několik velmi příjemných a nenucených hitových písní, které zalahodí uchu a mozkové závity přitom nenechají odpočívat. Od stvoření megahitu František už uplynulo devět let, během kterých ale kapela nahrála pouze dvě alba (což je, pravda, 34 písní), přičemž právě Duperdele se vrací právě k tomuto úspěšnému tvůrčímu období. Rozhodně zní svěžeji a čerstvěji než předchozí deska Votom.

Vypíchnout několik působivých hitových písní nebude lehké, ale za zmínku rozhodně stojí kousky Včil, Náhradní díly nebo Píseň práce, ke které vznikl i videoklip. Další skladby ale rozhodně nijak výrazně nezaostávají. Buty na Duperdele trochu zabrousily i do jiných žánrů, a svůj country pop přikořenily třeba blues nebo soulem. Například v Nad papírem se vznáší příchuť Stinga, Carefour je zase smutně hořkosladký a příznačnou gilotinou současné hudební scénou je tvrdá Áú.

Silné texty, silné příběhy, silné písně

Buty sázejí na silné lidské příběhy a nebojí se použít ostré metafory, které možná každý nepochopí, nicméně hloubku v nich najde každý. Zpívá se o chlastu, současné hudební i sociální scéně a samozřejmě také o osobních příbězích. Po hudební stránce se vždy můžeme těšit na melodické písně s bohatými zákulisními aranžemi a flexibilními stylovými hranicemi. S Duperdele se Buty rozhodně vrací na tuzemský nezávislý trh a své posluchače si najdou, hádám, především ze střední vrstvy populace. Třešničkou na závěr je trefný přebal, který jen podtrhuje tématiku příběhů ze života.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru