Tolstoys vydávají singl Tri mestá, zítra ho odpremiérují na festivalu United Islands

Milovníci inteligentního indie rocku by neměli minout bratislavskou kapelu Tolstoys, za níž stojí v Praze usazená dvaadvacetiletá zpěvačka a producentka Ela Tolstova. Skupina nyní vydává nový singl Tri mestá, videoklip k němu, věnovaný zejména českému hlavnímu městu, v jehož kulisách hudebnice po odchodu ze Slovenska nyní naplno zakouší vlastní dospělost, připravila režisérka Štefánia Lovásová.

Skladbou Tri mestá Tolstoys poprvé výrazněji vstupují na českou hudební scénu. Koketují v ní zvukově s moderním „typicky českým indierockovým soundem", současně ale demonstrují také vybočení z komfortní zóny ostřejším, dynamičtějším zvukem nástrojů i novou, drsnější polohou Elina hlasu. A takový vstup na nové, neprobádané území i v rámci osobního života autorky popisuje i příběh skladby.

Přestěhovala jsem se do Prahy a zároveň krátce po tom odešla z dlouholetého vztahu. Obě tyto změny ve mě vyvolaly mnoho otázek a pocity rozpolcenosti. Namísto jistoty rodného města a zaběhnutého života jsem naráz měla jen výčitky a nevyřešené účty," říká Ela Tolstova, která ve skladbě zmiňuje lokalitu svého pražského působení (Vinohrady, Žižkov) i místa, která ráda navštěvuje (podniky Jericho, Bullerbyn).„Děj skladby se ve mě odehrál vlastně už velmi dávno. Pandemie však všechno zpomalila a dlouho nám neumožnila se setkat a natočit klip. Tri mestá nyní konečně vycházejí, já jsem se v Praze v mezičase opravdu zabydlela a cítím se tu velmi svá. Obraz dynamického střídání tří měst ve mně ale nadále zůstává, protože jsem neustále na cestách mezi Bratislavou, Prahou a Berlínem, kde připravujeme náš nový album," upřesňuje Tolstova. 

Režisérka Štefánia Lovásová a kameraman Krisztián Ollári se ve videoklipu snažili zvýraznit dynamiku skladby rychlými střihy, pohyblivými záběry i obrazem závodní motorky. Silným momentem je i společná taneční choreografie, kde vedle Ely účinkují také ostatní členové kapely. Postava motorkáře v černém je zosobněním Eliných „výčitek a nejistoty", od kterých se nakonec dokáže odpoutat.

Na skladbě Tri mestá Tolstoys stejně jako v případě květnového singlu Tempo spolupracovali s novozélandským producentem žijícím v Německu Drewem Dealem z kapely People Club, jejíž agentura ATC live zastupuje jména jako Metronomy a Nick Cave. O mastering se postaral berlínský producent Zino Mikorey, který spolupracoval také s Ólafurem Arnaldsem, Thomem Yorkem či Parcels.

Českou koncertní premiéru bude mít skladba Tri mestá 11. září na festivalu United Islands v Praze. Na Slovensku ji Tolstoys odehrají 18. září na Žilinském literárním festivalu a dále vystoupí 29. září na Olomouckém majálesu. Během následujících měsících se budou Tolstoys věnovat hlavně dokončení svého druhého alba, jehož vydání plánují v roce 2021 u labelu Slnko Records.
Foto: Krisztián Ollári, Tereza Smetanová
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní
15.07.

Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní

Na nový, hodně melodický a svěže znějící singl skladatele a zpěváka Michala Hrůzy si museli fanoušci počkat. Píseň...


Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře
15.07.

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře

Po úspěšném startu na Točníku se devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ přesune v pátek a...


Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.
15.07.

Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.

Trvalo to sice dlouho, ale konečně se českým divákům vyplnil sen. Britské duo Royal Blood vytáhlo po deseti letech...


Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru