Ska-P aneb sedm zastavení na útěku plném boje a sžíravé kritiky


Když v roce 2005 oznámili, že si dávají blíže neurčenou pauzu, tisíce příznivců ska a punku musely zamáčknout slzu v oku a věřit, že legendy žánru brzy opět ožijí a rozšíří svou kolekci pěti řadových alb a stovek divokých koncertů. O tři roky později se tak skutečně stalo a od té doby španělští Ska-P táhnou dál svou nespoutanou a angažovanou hudební káru.  

Obal desky Ska-PNěkdo o nich říká, že jsou zbytečně moc političtí, jiní jim vyčítají levičáctví. Oni tvrdí, že jsou především hrdými obyvateli madridského předměstí Vallecano, kde se v roce 1994 dali dohromady Pulpul (zpěv a kytara), Toni Escobar (kytara a zpěv), Julio (baskytara), Kogote (klávesy) a Pako (bicí). Na své premiérové desce Ska-P nazpívali song Como un Rayo podporující místní fotbalový klub a – vyrazili do boje. 

Obal desky El vals del obreroPoznávací značkou kapely se totiž staly do skáčkově rozhopsané, místy až ztřeštěné hudby zabalené texty ostré jako žiletky (podpořené groteskními obaly tvořenými v počítači). Tu napadají tradiční býčí zápasy, onde zase prohání fašouny, sionisty a kapitalisty. Jejich varovný ukazováček míří na papeže a upozorňuje na sociální nespravedlnost. Nebo, na druhé řadovce El vals del obrero, požadují legalizaci marihuany. Díky písni Cannabis dosáhla deska slušných prodejů a kapela zvýšila svou popularitu na Pyrenejském poloostrově. To už v ní Toniho nahradil Joxemi a rozšířil ji zpěvák a šáša Pipi.  

Ska-P, to není jen únik, ale také východisko  

Obal desky EurosisKontroverzí mají tedy na svém kontě celou řádku. Kapela se ovšem nebojí a je dnes jednou z mála, která svou činnost bere jako skutečné poslání a nikoliv jen jako více než slušnou obživu. Kromě rytmické dravosti je právě tohle naplněním odkazu písmene „P" v jejich názvu, tedy punku. Naplno to dokázali na třetím albu Eurosis (1998), jehož úspěch jim dovolil vyrazit na první turné po Latinské Americe. Během něj Paka za bicími vystřídal Luismi.  


Obal desky Planeta EskoriaNázev Ska-P je vůbec zajímavý. Nejen, že označuje dva blízké styly, které skupina umně mixuje ve svém hudebním koktejlu, ale také při španělské výslovnosti znamená „únik". Písmeno „K", obsažené ve slově ska, je navíc odkazem k dělnickému Vallecanu a o svobodu bojujícímu Baskicku. Otázkou zůstává, nakolik si tohle všechno uvědomují jejich fanoušci po celé Evropě, kam roku 2000 Ska-P vyrazili na premiérové turné po vydání své (možná nejzdařilejší) desky Planeta Eskoria obsahující hitovky jako Como me pongo nebo Tío Sam.

 

Obal desky Que corra la vozV rámci Incontrolable tour (z níž vzniklo i živé DVD), během níž objížděli své příznivce po vydání páté řadovky Que corra la voz (2002), zavítali Ska-P poprvé i do České republiky (červenec 2004 na Rock for people). Hutnější zvuk i hlubší zážitek z poga pod pódiem se skupině podařil docílit rozšířením o dechovou sekci (trumpetista Txikitin a trombonista Gari, oba jakoby náhodou z Bilbaa).  

Návrat se Slzami a radostí  

Obal desky Lagrimas y gozosNěkteří členové kapely mají ještě čas starat se o své vlastní projekty. Pipi s Garim takhle ženou stylově docela podobné (a u nás také populární) Locos, Joxemi zase řídí a řádí s více punkově laděným uskupením No-Relax. Umožnila jim to samozřejmě především zmiňovaná pauza, po níž se vrátili s novým elpíčkem Lagrimas y gozos (2008) uvedeným antiklerikálním singlem Crimen sollicitationis.  

Obal desky 99%Paradoxně, vzhledem ke svým programových prohlášením a textům, můžou být Ska-P dnes boháči, vždyť celosvětově prodali milióny nahrávek a vyprodali nepočítaně velkých koncertů – jen u nás povedeně zahráli doposud čtyřikrát. Aktuální sedmá studiovka 99%, u příležitosti jejíhož vydání vystoupí 20. dubna v pražské Tipsport aréně, potvrzuje jejich výsadní postavení v království latinského ska. Jsou úspěšní a žádaní, protože zábavní a autentičtí. Právě na živých vystoupení to předvádí nejlépe.

GALERIE
Ska-P
Ska-P
Ska-P

Související obsah:

» 99% od Ska-P sice není téměř stoprocentní, ale pořád to je nadprůměrná zábava   (Joe Stramr, 19. 03. 2013)
» Skapunková lokomotiva v plné parádě   (Joe Stramr, 12. 07. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome
13.05.

Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome

Zpěvák, multiinstrumentalista, skladatel a producent Beck, držitel osmi cen Grammy a desítek dalších ocenění, měl...


Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia
12.05.

Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia

Rok 2016 byl na naší hard and heavy scéně hodně plodný, a proto je i po letech co objevovat. Po výjimečném...


Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině
12.05.

Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině

Energická, příjemně melodická i rytmická. Taková je nová písnička ostravské čtveřice Saca s názvem Only...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru