Na pivo s českým hospodským rockem (1.)


Hospodský rock je tuzemským fenoménem posledních dvaceti let. Hlásí se k němu, nebo do něj bývá řazeno množství kapel, z nichž řada z nich patří k těm vůbec nejpopulárnějším na domácí hudební scéně. Přesto neexistuje ucelenější profil tohoto stylu-nestylu. V následujícím miniseriálu jsme se proto pokusili tento specifický subžánr zmapovat poněkud podrobněji – z hlediska jeho historie, vývoje, hlavních milníků i nejvýznamnějších zástupců.


Nejprve zkusme definovat, co to vlastně hospodský rock je a podle čeho do něj budeme řadit jednotlivé interprety. Za uvedeným účelem jsme vybrali pět následujících parametrů.


Prvním z nich je hudební styl. Jedná se o jednoduchý, melodický, energický rock vzniklý promícháním hardrocku, punku, rock´n´rollu a popu často využívající sborové chorály v refrénech. Typické nástroje jsou jedna až dvě kytary, baskytara a bicí, občas, hlavně u skupin využívajících prvky ska, přibývá i saxofon, klávesy či trubky. Velké oblibě se těší také akordeon.
Alkehol – Piju jako duha. Dvakrát kytara, jednou basa a bicí, i nástrojovým obsazením je Alkehol rocková kapela jako křen.

Jasná je také tématika textů, která se dá zjednodušit do tří slov: chlast, ženský, rock´n´roll. Popisuje prostě radosti života podané pokud možno s nadsázkou, jednoduchou, humornou až vulgární formou. Časté jsou popkulturní odkazy, parodie, používání jmen kamarádů a známých, narážky na různé konkrétní, obecně známé události. Politika a sociální témata dostávají na druhou stranu minimální prostor. Jde přece o to bavit se. To už se více objevují vypůjčená témata z nejrůznějších (hlavně scifi a hororových) filmů, literatury či jiných písní.
Doctor PP – Já mám vztek. Texty plné odkazů a jmen známých umělců, to je přesně to, v čem si pubrock libuje.

Kde pubrock nejčastěji uslyšíme? V dnešním provázaném, multikulturním, zkomercializovaném světě těžko najdeme nějak specifická místa vystupování ožraleckých band. Koncertují ve vesnických kulturácích, na tancovačkách, v rockových klubech, hospodách, samozřejmě na festivalech. Prostě všude tam, kde teče pivo a najde se pár fanoušků ochotných je poslouchat.
Walda Gang – Svařák. Některé skupiny jsou poslouchatelné snad jen naživo s kelímkem zlatavého moku v ruce.

Dalším měřítkem příslušnosti do společenství hospodských kapel je soukromý životní styl jejich členů. Téměř vždy zpívají o tom, co prožívají: chlast, ženský, tvrdá hudba. Často to bývají hospodské party, tedy žádní profesionální muzikanti, kteří se rozhodli hrát a prostě je to baví. Je jasné, že u takových seskupení převažuje nadšení nad muzikantskými dovednostmi, ale řada z nich se během dlouhé doby fungování přeci jen vyhraje a sehraje, takže pro běžného posluchače nepůsobí nijak amatérsky.
Morčata na útěku – Planeta prasat. Nadšení a radost ze hry na prvním místě. To ostatní až potom.

A jak dlouho by měla taková pubrocková partička fungovat? Hodně z nich totiž nahraje třeba pouhou jednu píseň odpovídající výše uvedeným charakteristikám nebo se jedná o krátkodobou epizodu v jejich kariéře. Z tohoto důvodu budeme za splnění kritérií považovat vydání alespoň jedné desky, jenž se v rámci definice pohybuje. Do elitní společnosti hospodského rocku budeme dále řadit pouze ty interprety, kteří někdy během své kariéry splnili úvodní dva parametry, tedy hudební styl a tématiku textů. Kapel, které někdy nazpívaly píseň o našem národním sportu, čili o chlastání a pivu, je totiž celá řada a k pubrocku je rozhodně neřadíme.
Uhlíř & Svěrák – Ta naše hospoda (z filmu S čerty nejsou žerty). O chlastu to je, ale hospodský rock to určitě není.

Jak to ovšem bylo v minulosti, které kapely jako první splnily definici pubrocku, které vlastně subžánr definovaly a jaké jsou vůbec jeho kořeny a historie? Na to se podíváme příště ve druhé části našeho miniseriálu.

Související obsah:

» Alkehol dvacetiletý   (Joe Stramr, 11. 01. 2012)
» Lochneska, to je deska dobrá a hezká   (Joe Stramr, 12. 06. 2012)
» Z garáže - recenze   (Joe Stramr, 28. 12. 2011)
» Tři sestry v létě dražily a už začínají připravovat nové album   (Joe Stramr, 20. 09. 2012)
» Harlej zrenovoval web   (Joe Stramr, 10. 12. 2010)
» Teleskopický tele v rozpacích   (Joe Stramr, 27. 05. 2012)
» Na pivo s českým hospodským rockem (2.)   (Joe Stramr, 27. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru