Landmvrks: Nechceme mířit na specifické publikum

Asi půl hodiny po skvělém vystoupení francouzských metalcorových hvězd Landmvrks jsem si popovídal se skvěle naladěným kytaristou Nicolasem Expositem. K rozhovoru se později přidal i zpěvák Florent Salfati, zatímco ostatní členové kapely v pozadí popíjeli a užívali si atmosféru festivalu. Řeč byla o nové desce „Lost in the Waves”, jejich hudebních preferencích, francouzštině i o jejich kamarádech z kapely Novelists.
 
Hudební Knihovna: Nicolasi, díky za tvůj čas. Právě jste dohráli, jaké máte pocity? Pokud se nemýlím, jste tu poprvé, je to tak?
Nicolas Exposito: Ne, už jsme v České republice hráli. Myslím, že to bylo na posledním turné s While She Sleeps v Praze. (šlo o koncert v únoru 2019 v rámci turné k desce „So What?” od While She Sleeps; Landmvrks se u nás představili znovu v prosinci 2019, pozn. red.)
 
HK: Ano, máš pravdu. Já měl ale na mysli poprvé tady na festivalu Rock for People.
Nicolas: Ano, na tomto festivalu jsme poprvé. Bylo to úžasné, přišlo se na nás podívat spoustu lidí, byli skvělí, moc jsme si to užili.
 
HK: Souhlasím. Pochvalu si ale zasloužíte i vy. Pojďme se bavit o vašem novém albu „Lost in the Waves”. Můžeš mi říct jak probíhal nahrávací proces a prozradit něco ze zákulisí desky?
Nicolas: Pro tuto desku bylo nejzásadnější, že jsme měli poprvé nové členy, kytaristu Paula a bubeníka Kevina (Paul C. Wilson a Kevin D’Agostino, pozn. red.), takže prakticky nová sestava. Normálně, tedy na předchozí desky „Hollow” a „Fantasy” jsme psali skladby já a Flo (zpěvák Florian Salfati, pozn. red.), ale teď s novými členy jsme chtěli psát všechno spolu. Rozhodli jsme se pronajmout si dům asi na deset, patnáct dní, kde budeme spolu pracovat a dávat album dohromady od samého začátku. Zkoušeli jsme i nové věci a probíhalo to velice dobře.
 
HK: Takže celé album vzniklo v tomto pronajatém domě, neměli jste nic předpřipraveného?
Nicolas: Ano, tam jsme napsali všechny dema pro „Lost in the Waves”.

 
HK: Když je řeč o pronájmu domu, na YouTube se objevilo video, kde jste ve společném domě s Novelists a údajně připravujete společné EP, je to tak?
Nicolas: Jo, to je to stejné místo, kde jsme psali naše nové album.
 
HK: To video je velice vtipné a i když je trochu vágní, fanoušci pochopili, že se něco chystá.
Nicolas: (smích) Jo, byla zábava to natáčet. Je to vlastně hotové, máme asi pět songů z loňského léta, ale mix ještě není hotový. Letos v létě jsme se potkali znovu a napsali další dva songy. Takže bude asi sedm skladeb, ale ještě nevíme, kdy to bude vydané. Každopádně EP bude.
 
HK: To jsou dobré zprávy. Sedm skladeb je už skoro regulérní album.
Nicolas: Jo, to je fakt. Chceme tohle dělat každý rok, ale ne v tom stejném domě. Nevím přesně, kde by to mohlo být …
 
Do rozhovoru se přidává zpěvák Florent Salfati

Florent: V Maroku!

Nicolas: Maroko, jasně! Prostě někam, kde se zavřeme a budeme spolu psát nové věci.
 
HK: Tento dům, co jste si pronajali pro „Lost in the Waves” a potom i s Novelists je hádám někde ve Francii.
Nicolas: Jo, to bylo v Marseille. Vlastně jen kousek od domova. Kluci z Novelists tam přijeli z Paříže. Strávili jsme spolu více než týden, bylo to super. Bylo to skoro jako dovolená, ale občas jsme opravdu i pracovali. (smích)
 
HK: Očividně jste s Novelists dobří přátelé, takže to dává absolutní smysl.
Nicolas: Rozhodně. Šlo o vzájemnou a velmi rychlou domluvu.
 
HK: Se zpěvákem Novelists Florestanem Durandem máte už na předchozím albu „Fantasy” společný song „Scars” ...
Nicolas: A na první desce „Hollow” s námi nazpíval skladbu „Winter” i jejich předchozí zpěvák Mattéo (Gelsomino, pozn. red.)

 
HK: Na aktuální desce „Lost in the Waves” ale žádný host nebo kolaborace není. Proč?
Nicolas: Není. Rozhodli jsme se, že tuhle desku uděláme sami bez hostů.
Florent: Chtěli jsme na tomto albu být 100% Landmvrks. Je to velmi osobní deska a vlastně nešlo ani tak o rozhodnutí, spíš to prostě nebylo na místě.
Nicolas: Všechno vzniklo velmi přirozeně a ani nás nenapadlo někoho oslovit. Většinou, když hledáme někoho na hostování, tak s tímto plánem ten song i vzniká. Řekneme si, že tento song potřebuje hosta a pak hledáme vhodného zpěváka nebo zpěvačku. Při psaní skladeb na „Lost in the Waves” jsme tento koncept v hlavě neměli.
Florent: Neměli jsme pocit, že nějaký z těch songů zkrátka hosta potřebuje.
 
HK: Ono to není samozřejmě nutné. Děláte si svoje věci a svou hudbu a pokud to tak necítíte, prostě host nebude.
Florent: Přesně tak.
 
HK: Ve vaší muzice kombinujete elementy prakticky všech moderních metalových stylů. Nehodí se říct, že jste jen hardcorová kapela, protože ve vaší hudbě jsou výrazné deathcorové i metalcorové elementy a zásadní jsou i čisté vokály. Je to jen o tom, že si tvoření hudby užíváte nehledě na specifikace nebo máte při skládání nových věcí nějaký koncept ve smyslu: tuhle skladbu chci udělat výrazně s čistými vokály, tuhle zase podstatně tvrdší, a podobně?
Florent: Píšeme a kombinujeme muziku, která nám něco dává a kterou máme rádi. Nemáme pocit, že míříme na nějaký specifický trh. Máme rádi hardcore, punk rock, rap i old school e-pop. Snažíme se všechny tyhle vlivy nějakým způsobem dát do Landmvrks.
Nicolas: Specificky kromě songu „Visage”. Tam jsme vyloženě chtěli mít rap, tak jsme si řekli, že to zkusíme.
Florent: A nebylo to vůbec lehké. (smích)
 
HK: Ale povedlo se a je to skvělý song. Flo, když jsme se dostali k rapování na „Visage”, je třeba zmínit, že rapuješ francouzsky. Běžně používáte angličtinu, tak proč tento krok?
Florent: Bylo to záměrně.
Nicolas: Flo za námi přišel s tímto nápadem a ptal se, jestli má rapovat v angličtině. Ale my jsme francouzi a Flo umí rapovat francouzsky, protože má ještě jeden projekt a francouzsky rapuje už dlouho. Tak jsme mu všichni říkali kámo, prostě rapuj francouzsky, nám je to jedno. A vlastně je to dobře, protože určitě jsou fanoušci, kteří neví, že jsme francouzi. Když si poslechnou „Visage”, tak už to bude všem jasné.
Florent: Původně to bylo čistě pro to, že francouzsky to umím líp. Ale ve finále je tam i přidaná hodnota, protože si lidi uvědomí, odkud jsme.


HK: Je to vždycky dobré poukázat na to, odkud pocházíte a přiblížit se takto fanouškům. Přiznám se, že když začala „Visage”, tak mě to trošku zaskočilo. Říkal jsem si, jestli mě Spotify nepřeplo na jinou kapelu (smích). Kromě toho, co jste říkali to přidává i pestrost a moment překvapení. Lidé si vás i díky tomuhle songu zapamatují. Nehledě na to, že se tu představuješ i jako velice všestranný zpěvák. Což je obdivuhodné, protože jsi kapelu původně jako zpěvák nedoplnil.
Nicolas: Původně to byl kytarista
Florent: Jo, původně jsem hrál na kytaru. Kapelu jsem založil s tím, že budu hrát na kytaru, ani se ještě nejmenovala Landmvrks a nešlo to úplně dobře ...
Nicolas: Nemohl jsi dlouho sehnat žádného zpěváka …
Florent: Jo, žádného dobrého zpěváka. A tak mi kluci řekli, že bych měl zpívat já. Už jsem totiž zpíval v jiné kapele a tak to dávalo smysl. No a tehdy se k nám přidal Nicolas a nahradil mě na kytaru.
Nicolas: Vlastně jsem přišel ještě v době, kdy pořád sháněli zpěváka. No a jak padlo rozhodnutí, že bude zpívat Flo, tak bylo jasné, že zůstáváme takto.
 
HK: S přihlédnutím na to, že jsi byl na post zpěváka přesunut prakticky z nutnosti, tak předvádíš úžasné výkony. Čisté zpěvy, screamy, rap. Máš prostě všechno a i díky tomu je vaše tvorba tak rozmanitá a zajímavá. Myslím si, že právě tou pestrostí jste jednoduše rozpoznatelní a nezapadnete do kategorie kapel typu "Jo, znám to jméno, ale neslyšel jsem je”.
Florent: Moc děkuju.
Nicolas: Děkujeme za komplimenty. Máme na nahrávkách právě ten element překvapení asi nejradši. Takových desek, kde jsou všechny skladby prakticky stejné, jsem také slyšel spoustu a v té záplavě nových nahrávek není jednoduché najít vyjímečnou desku. Myslím, že na dalším albu s tou rozmanitostí půjdeme ještě dále.
 
HK: Když jste dnes čekali na covid pasy v zákulisí, byl jsem za vámi ve frontě při tom incidentu. Chtěl jsem se vás zeptat, jestli se během vaší kariéry, ať už na koncertech nebo při nahrávání, stalo něco podobně náhodného, jako tohle. (při čekání na výsledky vyběhlo z keře mládě jelena, narazilo do drátěného plotu a zůstalo ležet zraněné. Do areálu byla povolaná odchytová služba a dle mých informací je mládě v pořádku, pozn. red.).
Nicolas: Práve tenhle příběh bude asi jeden z těch nejbláznivějších. Tohle bylo velice znepokojující, doufám, že bude v pořádku.
Florent: Určitě. Nějaké nepříjemnosti se samozřejmě občas stanou. Měli jsme první turné v Anglii, byly to čtyři koncerty. Třetí koncert byl v nějakém baru a když jsme tam dorazili, barman o žádném koncertu nevěděl. Byli tam asi dva lidi, nikdo o nás nevěděl, ale stejně jsme tam zahráli. Takové historky se stávají, nic není vždy perfektní.

 
HK: Od vtipných a zajímavých historek se dostáváme k tomu otravnému tématu. Loni hudební scéna prakticky přestala existovat a mě zajímá, jak jste během té doby trávili čas jako kapela?
Nicolas: Hlavně jsme psali novou muziku. Hodně jsme cvičili, i když při tom úplně prvním lockdownu to nešlo, ale jakmile to šlo, tak jsme měli zkoušky každý týden. Já osobně jsem se snažil hodně sportovat. Rád hraju tenis a věděl jsem, že když nebudu nějak aktivní, dostanu schízu. Nemohli jsme hrát ani cestovat a dost to chybělo. Nemůžeme se dočkat, až zase budeme moci fungovat normálně. Letos jsme zatím měli jen tři koncerty, naše headline turné už jsme museli dvakrát odložit a už toho máme dost.
 
HK: Příští rok jsou Landmvrks potvrzení na festival Fajtfest. Příští ročník je velmi orientovaný právě na hardcorovou scénu, potvrzení jsou Deez Nuts, Lionheart, Ill Niño a podobně. Máte raději festivaly, které se orientují na specifické žánry nebo preferujete ty větší, multižánrové festivaly, kde je možnost oslovit nové publikum?
Nicolas: Jo, na tenhle fesťák se těšíme. Víme, že tam jsou i Stick to Your Guns, Knocked Loose a další super kapely. Na těch velkých festivalech to je často rozdělené na různá pódia. Viš co, tady jsou hardcorový kapely, tady je death metal a támhle zase deathcore. Proč ne, každý festival, na kterém jsou fajn lidi, je skvělá zábava.
Florent: Když jdeš na hardcorový festivalu, ať je to Fajtfest nebo kterýkoliv jiný, tak víš proč tam jdeš a co tě na takovém festivalu čeká. Jdeš tam udělat bordel! (smích). Mám rád festivaly, kde můžeš vidět i další žánry, protože jak jsem říkal, já mám taky rád rap a dobrý elektro pop. Když se podíváš na line-up festivalu jako je Lollapalooza, můžeš tam vidět Post Malone, vedle toho Rage Against the Machine a vedle třeba Miley Cyrus. Je to prostě pro všechny. I u nás v kapele poslouchá každý trochu něco jiného, takže za mě jsou takové akce úplně super.
 
HK: Naprosto souhlasím. Čas se nachýlil. Chtěli byste něco sdělit těm, kteří vás dneska viděli na pódiu nebo těm, kteří se na vás teprve chystají?
Nicolas: Příští rok hrajeme v Praze a s námi jedou další skvělé francouzské kapely Ten56Glassbone a Resolve, tak se na nás přijďte všichni podívat. Díky!
Florent: Díky za podporu, měj se!

Zmíněný koncert Landmvrks a dalších proběhne 15. dubna 2022 ve Futurum Music Baru.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


Black Holes si v novém singlu troufají létat
12.06.

Black Holes si v novém singlu troufají létat

Pod názvem Dare to Fly vydává pražské duo Black Holes svůj letošní první singl. Nahrán byl opět v ústeckém...


Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album
12.06.

Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album

Zoufalci je název nového singlu kapely Čáry života. Jedná se o první píseň z připravovaného druhého...


Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním
12.06.

Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním

Dali si krátkou pauzu, porodili pár dětí, vydali pár singlů a zanedlouho se vrací zpět na stage i před české...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru