Kapela Mig 21 klame tělem

Recenze alba : Album

Album: Album
Interpret: Mig 21
Celkový čas: 00:46:31
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Díky Macháčkově mediální image a prezentaci kapely na koncertech či ve videoklipech si mnozí myslí, že písničky skupiny Mig 21 jsou jen takové ulítlé, jakoby levou zadní spíchnuté legrácky, v nichž o nic nejde. Migové však klamou tělem, jejich skladby jsou hodně chytré, propracované a nápadité. Dokazuje to i nová deska s jednoduchým názvem Album.     Pětičlenná formace na nahrávce s hravostí a lehkostí sobě vlastní kombinuje melodický pop s energičtějším rockem, pulzujícím funkem, roztančeným disco nebo roztomilým country. Nápaditě pracuje s aranžemi (hlavně trumpeta rozsvítí řadu písní), často měnícím rytmem, dynamikou i atmosférou. A tentokrát si chlapci hodně vyhráli s refrény, slogany „Máma se autobusem zase za tátou vrací" nebo „Chci ti říct, že mám tě rád" z hlavy jen tak nedostanete.    

Co hejbe planetou?

 Album otevírá do filmové hudby a funku směřující, ale velice melodický song Štěstí hejbe planetou, který střídá roztančený a nakažlivě veselý Diskobůh. Pomalejší, baladickou náladu navodí V tropické zahradě, chytlavé a zábavné country přináší Máma se vrací. Píseň Orle s jazzovými přesahy trubky působí zprvu dosti neučesaně, což skupina přiznává („jak už jistě víte, nemá tato píseň potenciál být hit"), ale při opakovaných posleších poodhalí své kouzlo.    Skladbu Na zotavenou naopak zdobí melodičnost, přímočarost, zpěvnost a údernost, Kalhotky si sundej vtipně kombinuje syrovější hudbu a vyšší poezii ve slokách s ulítlým refrénem. Venkovan kluk, pozvolna rozvíjející se hit, je klasickou migovskou písničkou, beatboxová Policajtka ale do celkové koncepce alba příliš nezapadá, bez ní bych se klidně obešel.    

Karafiát opět představuje příjemnou, silně melodickou a rytmicky zajímavou skladbu, to samé platí o milostném vyznání Chci ti říct. To je ještě přizdobeno neodolatelně pozitivním refrénem. A přes klidnější Život je poušť se dostáváme k závěru. O ten se postará jediný cover Mávej, pohodová tečka, ale se Sinatrou se srovnat nedá.    Jiří Macháček dává před technikou zpěvu přednost výrazu. Proč ne? Posluchače i jeho to určitě baví a každý prostě nemůže být oním Sinatrou. Ale to od něj rozhodně nikdo ani nečeká, své texty zazpívá s lehkostí, uvolněností a hravostí, což je ostatně typické pro celou produkci Migu 21.     

Ležet, tančit, létat - užívat si života

A když už jsme u textů. Pravda, trochu ztřeštěné, ulítlé, ale většinou vtipné. Lidem chtějí sdělit, že by si měli užívat života. Ležet v síti, tančit na diskotéce, létat si v oblacích, vyznávat lásku, dát si dovolenou na zotavenou a občas ani trochu toho alkoholu a erotiky nezaškodí.    
Pokud se chystáte psát Ježíškovi, neměli byste na Album zapomenout. Nejen kvůli hudbě, ale také „vyšívané" knížce, v níž je disk uložen. Výtvarně i graficky krásná práce, která z Alba dělá skutečný dárek.
Foto: Tisophoto
DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» MIG 21 vyšíval, páral a přešíval své Album deset let   (Karel Souček, 22. 09. 2014)
» Migové se ráno vzbudili a věděli, že musí nahrát desku   (Karel Souček, 07. 08. 2014)
» MIG 21 vymění zatuchlé kostýmy a vyrazí na Šňůru   (Karel Souček, 10. 09. 2013)
» Proč nám Migové vyjasnili den   (Joe Stramr, 30. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj
26.11.

Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj

Malá obec Vrhaveč u Klatov si každým odehraným koncertem získává stále větší popularitu. Od rocku přes punk po metal...


Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze
25.11.

Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze

Vegan srdcem, duší i hudbou. Badflower míří na svou premiéru v Praze. Tato americká kapela měla původně...


FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!
24.11.

FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!

Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících zpět do České republiky, a to konkrétně...


Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album
23.11.

Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album

Dynamická, strhující, hravá, velice pestrá bluesová pecka. To je Self-Adhesive Otto, první singl z připravované...


Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem
23.11.

Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem

Adventní písně a koledy Marty Kubišové a Bratří Ebenů, Karel Gott a jeho Bílé Vánoce, největší kompilace 111 vánočních...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dividing Lines
27.11.

Dividing Lines

» Threshold

Dividing Lines je název již dvanáctého studiového alba, se kterým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru