Fat Of The Land a hudební revoluce

Recenze alba : Fat of the Land

Interpret: Prodigy
Celkový čas: 00:56:23
Vydavatel: XL, Maverick
Rok vydání: 1997
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

V roce 1997 spatřilo světlo světa když ne přímo nejlepší, tak rozhodně jedno z nejzásadnějších alb celé elektronické scény. A protože se The Prodigy už za pár dnů představí českým fanouškům na královehradeckém festivalu Rock For People, pojďme si nyní připomenout tento jejich opus magnum, který se zapsal do hudební historie pod názvem The Fat Of The Land.

Legendární už je samotný krabí obal desky, který zdobí nejedno tričko fanoušků progresivní taneční hudby dodnes. Podstatná je ale samozřejmě hlavně samotná hudební náplň. Deska vznikala v půli devadesátých let, tedy v době obrovsky kreativního období, kdy spolu obcovaly všemožné a dle dřívějších představ nespojitelné hudební žánry a jejich potomci pak dýchali novým životem zcela nové hudební entity.

Zcela nový směr

Kromě vrcholného období křížení hip hopu a rapu s rockem a metalem to byla především svůj boom zažívající britská elektronická scéna. A tak zatímco se takoví Orbital nebo The Chemical Brothers soustředili spíše na pozitivní taneční hudbu, muzika The Prodigy se daleko víc integrovala mezi příznivce tehdejší tvrdé scény.

Ať už to bylo díky velkému důrazu na rytmiku skladeb a celkový až rockový feeling živé kapely, který byl na koncertech umocněn zapojením živého bubeníka a kytaristy, i celková temná aura a drogově-nihilisticko-provokativní image, která i díky tehdejším videoklipům rozšířila základnu skupiny o i fanoušky kapel jako Nine Inch Nails, Korn nebo Marilyn Manson.

Nenajdete slabou skladbu

Z alba jde cítit životní forma všech zúčastněných a teď nemluvím jenom o zásadních hymnách Smack My Bitch Up, Breathe nebo Firestarter, ale o jakékoliv skladbě z tracklistu. Takové vypalovačky jako Diesel Power,Serial Thrilla nebo Mindfields by se jistě staly rovněž velkými hity, kdyby kapela mohla natočit videoklipy ke všem skladbám desky.

Zvuková progresivita, skvělé hudební nápady a genius loci doby svého vzniku se na albu The Fat Of The Land spojily v mocný triumvirát, který zařazuje tento počin nejen mezi nejzásadnější díla devadesátých let napříč žánry, ale i do zlatého fondu celé hudební historie.

DISKOGRAFIE

RECENZE
The Prodigy na novince No Tourists nabízí elektroniku pro nenáročné

The Prodigy na novince No Tourists nabízí elektroniku pro nenáročné

Průkopníci elektro-rockového big beatu The Prodigy se loni přihlásili s novinkou „No Tourists”....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru