Europe začali ze tmy

Recenze alba : Start from the Dark

Interpret: Europe
Celkový čas: 00:48:33
Vydavatel: Sony Music Entertainment
Rok vydání: 2003
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kdo by nepamatoval letitý, všemožně znásilněný hit švédské kapely Europe, The Final Countdown. Partička rockerů s načechranými účesy si tehdy stejnojmenným (třetím v pořadí) albem otevřela dveře do velkého světa byznysu, ačkoliv už předtím pár desek vydala. Na tomto albu by se daly všechny skladby označit za vyložený hit, žádná vyloženě nezaostávala za skladbou titulní. Celosvětový úspěch a sláva ovšem kapelu semlely a nastaly personální rozkoly, což vedlo k odchodu jedné ze zásadních persón, kytaristy Johna Noruma. Pak už přišly další dvě alba a v roce 1992 nastala pauza.

O jedenáct let později, v roce 2003, se znovuzrození Europe k radosti svých fanoušků dali opět do práce a vymysleli desku Start From The Dark. Pro staré fanoušky mohla deska znamenat celkem šok, místo načančaných aranží a fanfár kapela startuje desku tvrdě s riffy, za které by se nemusel stydět ani kytarový dřevorubec Zakk Wylde. Skrz neprostupnou riffáž prostupuje přirozený vokál zpěváka Joeyho Tempesta, který je pro kapelu velkým tahounem a hlavním charismatickým symbolem. Nicméně kapela konečně začala působit kompaktnějším dojmem, než kdy dřív. Je vidět, že pauza, vlastní tvorba a soustředění se na své životy přineslo ovoce.

Desku Start From the Dark zdobí výborný zvuk, ve kterém vynikají všechny nástroje, od těch dominantních, jako je kytara Johna Noruma, nebo bicí Iana Hauglanda, po basu Johna Levéna. Jak už jsem zmiňoval, kapela upustila od klávesového soundu, tudíž klávesy Mica Michaeliho tu samozřejmě jsou taky, ale většinou plní spíše podpůrnou roli. Poprvé se výrazněji ke slovu dostávají v geniální hitovce Flames, která obsahuje natolik chytlavý refrén, že by z něj kdejaká průměrná zábavovka měla refrény tři. Hudebně se kapela drží klasického zatěžkaného hard & heavy v tvrdších podobách, které připomínají valivý buldozer. Druhou polohu tvoří baladické skladby, jako klasická rocková balada Hero, nebo grungeově potemnělá Reason. Samozřejmě nechybí klasický love song Roll With You. Ale žádná z těch skladeb není kýčovitá. Nejkrásnější je však tečka za albem v podobě komorní akustické Settle for Love. Ty tvrdé rychlejší věci vedou hlavně v první půli dvanáctiskladbové kolekce. Ke konci už trochu dochází dech, skladby již nenesou tak výrazné prvky, jako ty na začátku. Nicméně na kvalitě alba to příliš neubírá, pořád je to kvalitní materiál.

Myslím, že tento styl návratu se kapele Europe skutečně povedl. Dalších pár desek jim od té doby ještě vyšlo, nedávno navštívili v rámci turné i naší republiku. Pokud se zamyslíme nad tím, co by se stalo, kdyby se snažili o návrat ve stylu The Final Countdown, která je sice "nadčasová", ale silně poplatná osmdesátým letům, myslím, že by to zabalili po takové desce ihned znovu. Europe rozhodně nepatří do starého železa.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru