Europe začali ze tmy

Recenze alba : Start from the Dark

Interpret: Europe
Celkový čas: 00:48:33
Vydavatel: Sony Music Entertainment
Rok vydání: 2003
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kdo by nepamatoval letitý, všemožně znásilněný hit švédské kapely Europe, The Final Countdown. Partička rockerů s načechranými účesy si tehdy stejnojmenným (třetím v pořadí) albem otevřela dveře do velkého světa byznysu, ačkoliv už předtím pár desek vydala. Na tomto albu by se daly všechny skladby označit za vyložený hit, žádná vyloženě nezaostávala za skladbou titulní. Celosvětový úspěch a sláva ovšem kapelu semlely a nastaly personální rozkoly, což vedlo k odchodu jedné ze zásadních persón, kytaristy Johna Noruma. Pak už přišly další dvě alba a v roce 1992 nastala pauza.

O jedenáct let později, v roce 2003, se znovuzrození Europe k radosti svých fanoušků dali opět do práce a vymysleli desku Start From The Dark. Pro staré fanoušky mohla deska znamenat celkem šok, místo načančaných aranží a fanfár kapela startuje desku tvrdě s riffy, za které by se nemusel stydět ani kytarový dřevorubec Zakk Wylde. Skrz neprostupnou riffáž prostupuje přirozený vokál zpěváka Joeyho Tempesta, který je pro kapelu velkým tahounem a hlavním charismatickým symbolem. Nicméně kapela konečně začala působit kompaktnějším dojmem, než kdy dřív. Je vidět, že pauza, vlastní tvorba a soustředění se na své životy přineslo ovoce.

Desku Start From the Dark zdobí výborný zvuk, ve kterém vynikají všechny nástroje, od těch dominantních, jako je kytara Johna Noruma, nebo bicí Iana Hauglanda, po basu Johna Levéna. Jak už jsem zmiňoval, kapela upustila od klávesového soundu, tudíž klávesy Mica Michaeliho tu samozřejmě jsou taky, ale většinou plní spíše podpůrnou roli. Poprvé se výrazněji ke slovu dostávají v geniální hitovce Flames, která obsahuje natolik chytlavý refrén, že by z něj kdejaká průměrná zábavovka měla refrény tři. Hudebně se kapela drží klasického zatěžkaného hard & heavy v tvrdších podobách, které připomínají valivý buldozer. Druhou polohu tvoří baladické skladby, jako klasická rocková balada Hero, nebo grungeově potemnělá Reason. Samozřejmě nechybí klasický love song Roll With You. Ale žádná z těch skladeb není kýčovitá. Nejkrásnější je však tečka za albem v podobě komorní akustické Settle for Love. Ty tvrdé rychlejší věci vedou hlavně v první půli dvanáctiskladbové kolekce. Ke konci už trochu dochází dech, skladby již nenesou tak výrazné prvky, jako ty na začátku. Nicméně na kvalitě alba to příliš neubírá, pořád je to kvalitní materiál.

Myslím, že tento styl návratu se kapele Europe skutečně povedl. Dalších pár desek jim od té doby ještě vyšlo, nedávno navštívili v rámci turné i naší republiku. Pokud se zamyslíme nad tím, co by se stalo, kdyby se snažili o návrat ve stylu The Final Countdown, která je sice "nadčasová", ale silně poplatná osmdesátým letům, myslím, že by to zabalili po takové desce ihned znovu. Europe rozhodně nepatří do starého železa.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání
07.12.

Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání

Zpěvačka Annabelle přichází s novým tanečním singlem heels, který má posluchačům zvyšovat sebevědomí před...


Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky
07.12.

Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky

V pražském klubu Roxy proběhlo v pondělí národní kolo Eurovision Song Contest 2024, ze kterého...


Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Místo odpočinku
07.12.

Místo odpočinku

» Povodí Ohře

Tragické okolnosti nebo zklidnění schizofreních countrypunkerů na nové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru