Europe začali ze tmy

Recenze alba : Start from the Dark

Interpret: Europe
Celkový čas: 00:48:33
Vydavatel: Sony Music Entertainment
Rok vydání: 2003
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Kdo by nepamatoval letitý, všemožně znásilněný hit švédské kapely Europe, The Final Countdown. Partička rockerů s načechranými účesy si tehdy stejnojmenným (třetím v pořadí) albem otevřela dveře do velkého světa byznysu, ačkoliv už předtím pár desek vydala. Na tomto albu by se daly všechny skladby označit za vyložený hit, žádná vyloženě nezaostávala za skladbou titulní. Celosvětový úspěch a sláva ovšem kapelu semlely a nastaly personální rozkoly, což vedlo k odchodu jedné ze zásadních persón, kytaristy Johna Noruma. Pak už přišly další dvě alba a v roce 1992 nastala pauza.

O jedenáct let později, v roce 2003, se znovuzrození Europe k radosti svých fanoušků dali opět do práce a vymysleli desku Start From The Dark. Pro staré fanoušky mohla deska znamenat celkem šok, místo načančaných aranží a fanfár kapela startuje desku tvrdě s riffy, za které by se nemusel stydět ani kytarový dřevorubec Zakk Wylde. Skrz neprostupnou riffáž prostupuje přirozený vokál zpěváka Joeyho Tempesta, který je pro kapelu velkým tahounem a hlavním charismatickým symbolem. Nicméně kapela konečně začala působit kompaktnějším dojmem, než kdy dřív. Je vidět, že pauza, vlastní tvorba a soustředění se na své životy přineslo ovoce.

Desku Start From the Dark zdobí výborný zvuk, ve kterém vynikají všechny nástroje, od těch dominantních, jako je kytara Johna Noruma, nebo bicí Iana Hauglanda, po basu Johna Levéna. Jak už jsem zmiňoval, kapela upustila od klávesového soundu, tudíž klávesy Mica Michaeliho tu samozřejmě jsou taky, ale většinou plní spíše podpůrnou roli. Poprvé se výrazněji ke slovu dostávají v geniální hitovce Flames, která obsahuje natolik chytlavý refrén, že by z něj kdejaká průměrná zábavovka měla refrény tři. Hudebně se kapela drží klasického zatěžkaného hard & heavy v tvrdších podobách, které připomínají valivý buldozer. Druhou polohu tvoří baladické skladby, jako klasická rocková balada Hero, nebo grungeově potemnělá Reason. Samozřejmě nechybí klasický love song Roll With You. Ale žádná z těch skladeb není kýčovitá. Nejkrásnější je však tečka za albem v podobě komorní akustické Settle for Love. Ty tvrdé rychlejší věci vedou hlavně v první půli dvanáctiskladbové kolekce. Ke konci už trochu dochází dech, skladby již nenesou tak výrazné prvky, jako ty na začátku. Nicméně na kvalitě alba to příliš neubírá, pořád je to kvalitní materiál.

Myslím, že tento styl návratu se kapele Europe skutečně povedl. Dalších pár desek jim od té doby ještě vyšlo, nedávno navštívili v rámci turné i naší republiku. Pokud se zamyslíme nad tím, co by se stalo, kdyby se snažili o návrat ve stylu The Final Countdown, která je sice "nadčasová", ale silně poplatná osmdesátým letům, myslím, že by to zabalili po takové desce ihned znovu. Europe rozhodně nepatří do starého železa.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl
22.07.

Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl

Sportovní fanoušci znají Alexe Choupenitche jako skvělého šermíře, který v roce 2021 vybojoval na olympiádě...


„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.
22.07.

„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.

Život zdá se sladký je název nové písničky oblíbené smíchovské skupiny Mig 21. Hudbu složil kytarista...


Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí
22.07.

Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí

Svoji klidnější tvář ukazuje skupina Monkey Business v druhém singlu a klipu z chystaného alba Když...


Monstrózní setkání v hlineckém prostředí
21.07.

Monstrózní setkání v hlineckém prostředí

Od roku 2020 žije na české hudební scéně koncertní projekt pod názvem Monster Meeting. Napříč různým...


4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen
21.07.

4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen

Už počtvrté v řadě se v roce 2024 v zámeckém areálu Moravského Krumlova uskuteční festival...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru