Nářez plný prázdných strun

Recenze alba : Speaker of the Dead

Interpret: Emmure
Celkový čas: 00:38:10
Vydavatel: Victory Records
Rok vydání: 2011
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Jedna z výsadních death-corových kapel současnosti pochází z Connecticutu a brázdí hudební pódia už výhradně v pozici headlinerů. Řeč je o skupině Emmure, která v únoru 2011 vydala svoji čtvrtou desku Speaker of the Dead. Tou kapela navazuje na své průlomové album Felony, které ji vystřelilo do čela kultovních turné jako Warped Tour nebo Never Say Die! Tour. Tváří kapely je bezesporu zpěvák Frankie Palmeri, který vzhledem i hlasem opravdu budí respekt a dává své kapele výraz drsňáků s gangster image. Zaujme jednoduchý obal desky, která dává vzpomenout na skejťáky s obřím gramofonem na ramenou. Jaká je tedy deska Speaker of the Dead?

Deathcorové know how

Na kotouči najdeme úctyhodných patnáct skladeb. Sice jen čtyři mají stopáž delší než tři minuty, ale od deathcoru nemůžeme čekat žádné dlouhé sonáty. Krátké, úderné, nekompromisní. Přesně takový je otvírák Children Of Cybertron, který nás vpouští do velice vydařené první poloviny alba. Tam se nachází vesměs všechny perly, které na této desce jsou. Úvodní věc nám hned napoví, o čem tato záležitost bude. Tvrdé, nakopávací breakdowny, na kterých se budeme houpat celých 38 minut. Téměř nonstop nás provází i brutální hlas Franka Palmieriho, který na desce Speaker of the Dead předvádí asi nejlepší výkon od založení kapely. Těžko označit deathcore jako rozmanitý, přinejmenším zajímavý ho dělá právě Frankieho hlas. Kromě brutálního murmuru, ať už výše či níže položeného, občas můžeme slyšet i neřvavé party, které vytváří zmíněný gangster feeling. Například hned v dalším songu Dogs Get Put Down. V první půli je až nepříjemně nakažlivých písní několik. Hned neskutečně silná je dvojka Demons With Ryu a Solar Flare Homicide. V obou jsou hluboké a nečekané breakdowny spleteny do kytarových peripetií a tapingů z prstů virtuóze Jesse Ketliva. Kromě toho se občas objeví i nějaká ta elektronická příměs, což dělá tyto energické písně ještě zajímavějšími a nevyzpytatelnějšími. Za zmínku určitě stojí i stylově jiné a pomalejší Bohemian Grave a 4 Poisons 3 Words.

Energické tempo a řádnou dávku brutality si album nese i do druhé půle. Tam už je ale těch výjimečných skladeb, které se zaryjí do paměti, méně. Byla by chyba opomenout jeden z mnoha pilířů alba, skladbu Last Words To Rose. Ta Emmure zachycuje ve formě, kterou zaujali na debutu Goodbye To The Gallows. Cesta albem pokračuje a pozornost k deathcoru, breakdowny rozhoupanému víc jak moře při uragánu, mírně upadá. Klesající tendenci k závěru ještě zachraňuje dvojice My Name Is Thanos a Drug Dealer Friend.

Šaty dělají člověka, producent dělá zvuk

Emmure už je kapelou na světové úrovni, a hudebně dávno vědí, co chtějí. Zvuk mají opět vymazlený. Brutální zvuková koule, která se line při poslechu, se neslyší moc často. Volba producenta padla na Joeyho Struglise. Ten má s kapelami tohoto ražení letité zkušenosti a byl přítomen při vzniku mnoha alb světových kapel, které tvořily a tvoří scénu. Deathcore této americké značky je na scéně určitě jedním z nejzajímavějších a troufám si tvrdit, že jediný svého druhu. Takové spojení hlubokých breakdownů, vychytaných vyhrávek a elektroniky jsem nikde jinde neslyšel. To dává kapele punc originality. Když k tomu přidáte i charakteristický vokál Frankieho Palmeriho, dostanete drtivý, nasraný deathcore, který má svou nenapadnutelnou tvář. K této desce se vztahují nespokojené názory fanoušků, že je až moc přebreakdownovaná a příliš jednolitá. Je pravda, že při nepozorném poslechu se všechno může slít do nerozpoznatelné zvukové hmoty, ale při pečlivém poslechu album opravdu nabízí hodně. Mnoho písní našlo své místo na setlistu při koncertech, a z vlastní zkušenosti musím říct, že to absolutně nemá chybu.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru