Dymytry mistrně pokračují v revoltě

Recenze alba : Pharmageddon

Interpret: Dymytry
Celkový čas:
Vydavatel: Dymytry Music s.r.o.
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Byly doby, kdy jsem tuhle kapelu kvůli glorifikujícímu humbuku kolem nich moc neměl rád, ale vše se změnilo, když jsem slyšel desku Agronaut. Dymytry na ní vyloženě definovali svůj vlastní styl, který pak ještě bravurně překonali předposledním albem Revolter. Zmíněné nabušené album plné energie a silných emocí vystřelilo kapelu do metalové špičky v tuzemsku, a to zaslouženě. Jeho nadčasovost a sílu kapela uchopila po svém i pro mezinárodní vody, když se rozhodla zkraje letošního roku vydat anglickou verzi Revolt, byť s jiným vokalistou. Mezitím však pilně dokutala další českou řadovku. Kdo ale čekal, že se Protheus a spol. upíšou stejnému modelu skladeb a melodií i na další řadovce, bude šeredně zklamán.

 

Novinka je totiž jiná v mnoha ohledech, ale i přesto potvrzuje hudební kvality výbušné skupiny, která se dokáže vyvíjet a přijít s novými hitovými skladbami. Chce to ale trpělivost od současného posluchače. Jedno však zřejmě zůstane stejné: Dymytry precizně revoltují už od svých začátků svou lyrickou stránkou. Nesmiřitelné texty, které doprovázely šlágry z Revolteru, se v možná ještě větší míře nyní objevují na čerstvé nahrávce Pharmageddon. Titulní skladba, která zahajuje 10písňovou kolekci, nemá pranic společného se stejnojmenným titulem filmu o ikonické Ovečce Shaun, hypoteticky (zřejmě) vychází ze stejnojmenné knihy britského autora Davida Healeyho, ale definitivně je vypálenou fackou současnému systému, a to v návaznosti na (snad uplynulou) Co-vidovou pandemii. Deska samozřejmě vznikala právě v období dvou předchozích let, a proto se definitivně nemůže nedotýkat nejžhavějších společenských témat.„Farma-protestní" song střídá další protest V zemi krále Miroslava, písni, která jasně odkazuje na zákaz zpěvu, jemuž hudebníci čelili před rokem kvůli pandemickým nařízením. Připomíná vzdáleně, a to hlavně tematicky, údernou rebelskou výpověď Nesmíš od alternativních buřičů Nanday z minulého roku. Tady si Dymytry do svého klasického stylu dovolí zařadit lehké diskohrátky i ženské sbory v závěru a v klipovém zpracování dokonce ironickou režisérskou kritiku. Je to dost možná proto, aby se provokativně odlišili od předchozí desky, která po hudební stránce nastavila velmi vysokou laťku.

Novinka má ale legrační pasáže, které na Revolteru chyběly. Neoposlouchatelnost i nové melodické linky album rozhodně nepostrádá. Jako Indián má přes nečekané country intro masivní a silně chytlavý valivý refrén, který nahrazuje obvyklé motorkářské songy o svobodě za volantem. Je tady brutální psycore Psychopat, který však nejméně vyčnívá a lehce rychle na něj zapomenete, za to se ale nezbavíte palčivého refrénu písně Ve světě lží, která má i díky čerstvému klipovému rouchu neobyčejně silný charakter. Gradace songu je úchvatná, strukturou připomíná hit z minulé desky Pravda a lež, melodie ho ale ještě výrazně překonávají.Na ortodoxní metalisty v roce 2022 Dymytry také nezapomínají, důkazem je třetí píseň Černá je metal. Elektronikou oplývá i riffující Deja Vu, tam ale mládenci šikovně vpasovali melodické vsuvky a opakovaně zazní masivní sborové refrény. Textově zase kutají do zprofanované filozofie současného světa, kde si mocní zahrávají s obyčejným člověkem. Vlastenectvím silně načichlá Lidice možná překvapí, ale kapela měla vždy vztah k historickým tématům. O to více je sympatičtější, a to vlastně v kontextu celé tvorby, onen příklon k českému prostředí právě na této desce. Hudebně je to lahůdka!Nedošel kapele dech v závěru? Rozhodně ne! Ekologický song Odpusť nám je srdceryvnou baladou o stavu naší planety. Možná pro hodně lidí překvapivý depresivní charakter, ale do celkového konceptu desky perfektně zapadá. Dymytry nahráli výjimečnou desku. Když se oprostíte od přímočarosti předchozích nahrávek a pozorně posloucháte a vnímáte texty na novém albu, dostanete nekompromisní výpověď o stavu současného světa. Není pozitivní, ale má v kombinaci s novými melodiemi silnou emotivní výpověď. A uvnitř skrytá revolta prostě musí potěšit každého pravověrného rockera. Jestliže je Revolter nejenergičtějším a nejhitovějším metalovým albem kapely, aktuální Pharmageddon je nejniternější zpovědí kapely, která nestojí na místě a pečlivě vnímá, co se děje venku. Za mne upřímných 95 procent!


DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Melancholický singl Všetko je po starom avizuje nové album Richarda Müllera
04.10.

Melancholický singl Všetko je po starom avizuje nové album Richarda Müllera

„Najlepšie je, keď je všetko po starom," zpívá v nové písničce Richard Müller. Ten sice nedávno oslavil...


post-hudba se vrací s novým singlem FOMO
04.10.

post-hudba se vrací s novým singlem FOMO

Pražské elektropopové duo post-hudba čekají nabité tři měsíce. Již teď dostáváme k poslechu čerstvý...


Depeche Mode po pěti letech přicházejí s novou deskou, příští léto ji představí i v Praze
04.10.

Depeche Mode po pěti letech přicházejí s novou deskou, příští léto ji představí i v Praze

Depeche Mode dnes na speciální akci v Berlíně oznámili, že v roce 2023 vydají nové album a vydají se na světové turné....


Frank Iero, kytarista My Chemical Romance, je zpět zase s novou kapelou
04.10.

Frank Iero, kytarista My Chemical Romance, je zpět zase s novou kapelou

L.S. DUNES, nová emo 'superskupina' jejíž členy jsou kytarista Frank Iero (My Chemical Romance), kytarista Travis Steever...


Fever 333: Sykes řekl, že po nich nechce vystupovat, protože jsou moc našlapaní energií, teď se s nimi loučíme
04.10.

Fever 333: Sykes řekl, že po nich nechce vystupovat, protože jsou moc našlapaní energií, teď se s nimi loučíme

Ještě minulý týden frontman kapely Bring Me The Horizon, Oliver Sykes, o Fever 333 prohlásil, že by po nich už nikdy nechtěl...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Carving Canyons
03.10.

Carving Canyons

» Lissie

Carving Canyons je páté studiové album americké zpěvačky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru