Dymytry mistrně pokračují v revoltě

Recenze alba : Pharmageddon

Interpret: Dymytry
Celkový čas:
Vydavatel: Dymytry Music s.r.o.
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Byly doby, kdy jsem tuhle kapelu kvůli glorifikujícímu humbuku kolem nich moc neměl rád, ale vše se změnilo, když jsem slyšel desku Agronaut. Dymytry na ní vyloženě definovali svůj vlastní styl, který pak ještě bravurně překonali předposledním albem Revolter. Zmíněné nabušené album plné energie a silných emocí vystřelilo kapelu do metalové špičky v tuzemsku, a to zaslouženě. Jeho nadčasovost a sílu kapela uchopila po svém i pro mezinárodní vody, když se rozhodla zkraje letošního roku vydat anglickou verzi Revolt, byť s jiným vokalistou. Mezitím však pilně dokutala další českou řadovku. Kdo ale čekal, že se Protheus a spol. upíšou stejnému modelu skladeb a melodií i na další řadovce, bude šeredně zklamán.

 

Novinka je totiž jiná v mnoha ohledech, ale i přesto potvrzuje hudební kvality výbušné skupiny, která se dokáže vyvíjet a přijít s novými hitovými skladbami. Chce to ale trpělivost od současného posluchače. Jedno však zřejmě zůstane stejné: Dymytry precizně revoltují už od svých začátků svou lyrickou stránkou. Nesmiřitelné texty, které doprovázely šlágry z Revolteru, se v možná ještě větší míře nyní objevují na čerstvé nahrávce Pharmageddon. Titulní skladba, která zahajuje 10písňovou kolekci, nemá pranic společného se stejnojmenným titulem filmu o ikonické Ovečce Shaun, hypoteticky (zřejmě) vychází ze stejnojmenné knihy britského autora Davida Healeyho, ale definitivně je vypálenou fackou současnému systému, a to v návaznosti na (snad uplynulou) Co-vidovou pandemii. Deska samozřejmě vznikala právě v období dvou předchozích let, a proto se definitivně nemůže nedotýkat nejžhavějších společenských témat.„Farma-protestní" song střídá další protest V zemi krále Miroslava, písni, která jasně odkazuje na zákaz zpěvu, jemuž hudebníci čelili před rokem kvůli pandemickým nařízením. Připomíná vzdáleně, a to hlavně tematicky, údernou rebelskou výpověď Nesmíš od alternativních buřičů Nanday z minulého roku. Tady si Dymytry do svého klasického stylu dovolí zařadit lehké diskohrátky i ženské sbory v závěru a v klipovém zpracování dokonce ironickou režisérskou kritiku. Je to dost možná proto, aby se provokativně odlišili od předchozí desky, která po hudební stránce nastavila velmi vysokou laťku.

Novinka má ale legrační pasáže, které na Revolteru chyběly. Neoposlouchatelnost i nové melodické linky album rozhodně nepostrádá. Jako Indián má přes nečekané country intro masivní a silně chytlavý valivý refrén, který nahrazuje obvyklé motorkářské songy o svobodě za volantem. Je tady brutální psycore Psychopat, který však nejméně vyčnívá a lehce rychle na něj zapomenete, za to se ale nezbavíte palčivého refrénu písně Ve světě lží, která má i díky čerstvému klipovému rouchu neobyčejně silný charakter. Gradace songu je úchvatná, strukturou připomíná hit z minulé desky Pravda a lež, melodie ho ale ještě výrazně překonávají.Na ortodoxní metalisty v roce 2022 Dymytry také nezapomínají, důkazem je třetí píseň Černá je metal. Elektronikou oplývá i riffující Deja Vu, tam ale mládenci šikovně vpasovali melodické vsuvky a opakovaně zazní masivní sborové refrény. Textově zase kutají do zprofanované filozofie současného světa, kde si mocní zahrávají s obyčejným člověkem. Vlastenectvím silně načichlá Lidice možná překvapí, ale kapela měla vždy vztah k historickým tématům. O to více je sympatičtější, a to vlastně v kontextu celé tvorby, onen příklon k českému prostředí právě na této desce. Hudebně je to lahůdka!Nedošel kapele dech v závěru? Rozhodně ne! Ekologický song Odpusť nám je srdceryvnou baladou o stavu naší planety. Možná pro hodně lidí překvapivý depresivní charakter, ale do celkového konceptu desky perfektně zapadá. Dymytry nahráli výjimečnou desku. Když se oprostíte od přímočarosti předchozích nahrávek a pozorně posloucháte a vnímáte texty na novém albu, dostanete nekompromisní výpověď o stavu současného světa. Není pozitivní, ale má v kombinaci s novými melodiemi silnou emotivní výpověď. A uvnitř skrytá revolta prostě musí potěšit každého pravověrného rockera. Jestliže je Revolter nejenergičtějším a nejhitovějším metalovým albem kapely, aktuální Pharmageddon je nejniternější zpovědí kapely, která nestojí na místě a pečlivě vnímá, co se děje venku. Za mne upřímných 95 procent!


DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dokument, megakoncerty, festivaly – Rybičky 48 slaví i letos
25.03.

Dokument, megakoncerty, festivaly – Rybičky 48 slaví i letos

RYBIČKY 48 – 20 LET ROCK’N’ROLLU, VY BUZNY je název celovečerního filmového dokumentu, který přináší...


Depeche Mode vydávají patnáctou studiovku Memento Mori
25.03.

Depeche Mode vydávají patnáctou studiovku Memento Mori

Čekání je u konce, Depeche Mode vydali své netrpělivě očekávané patnácté studiové album...


Moody Moon Noize vol. 4: Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména
24.03.

Moody Moon Noize vol. 4: Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména

Čtvrtý ročník butikového festivalu Moody Moon Noize proběhne na konci srpna v severočeském Chomutově. Pořadatelé...


TŘI SESTRY SE VRACEJÍ DO BRANÍKA!
24.03.

TŘI SESTRY SE VRACEJÍ DO BRANÍKA!

Skupina Tři sestry ve středu odstartovala svoji 38. sezónu vyprodaným pražským koncertem v pražském Paláci Akropolis....


Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru