„Koronavirus paradoxně jen potvrdil tu dynamiku přírodních procesů, o které album pojednává,“ říká o novince Lenka Dusilová.

Lenka Dusilová vydala 6. listopadu 2020 své páté sólové album Řeka. Přináší na něm nový repertoár, nový zvuk, nový tým spolupracovníků a osobní témata. Producentem alba je Petr Ostrouchov, výrazný vliv na zvuk alba má též beatmaker a elektronický mág Aid Kid. Album je kolekcí skladeb s textem i bez textu, tvořících jednotný celek a plynule se do sebe vlévajících. Především o něm jsme si s Lenkou povídali.

Hudební knihovna: Proč jste na albu Řeka vyměnila tým spolupracovníků?
Lenka Dusilová: „Naše cesty s hudebníky a spolupracovníky z Baromantiky se rozešly zhruba před třemi lety, byla to jedna z nejsilnějších etap mé dosavadní hudební cesty.  Nedostatek síly a kapacita mého těla mě před třemi lety dovedla do bodu, kdy jsem musela opustit mnoho z mých plánu a projektů a zaměřit se více na svůj osobní život a zdraví. Tedy jsem s velkým smutkem přišla o mnoho vazeb, na kterých mi záleželo a bylo mi do té doby přínosem. Ale i taková zkušenost mě naučila mnohému, bylo nutné naučit se spoléhat jen sama na sebe a potřebovala jsme si odpočinout od zodpovědnosti za  to malé částečné živobytí celého kapelního soukolí. 
Po dvou letech, kdy se mi navracela stará síla a já začala oživovat své původní záměry mě oslovil Petr Ostrouchov se zvědavostí, kam se má hudební cesta ubírá a zda neplánuji nějakou novou nahrávku. Pozvala jsem ho na audiovizuální představení Monument/um, které pomáhá méně známým ohroženým památkám v bývalých Sudetech a  pro který jsem napsala tři úvodní skladby alba Řeka. Zasvětila jsem ho do záměru, jaký koncept alba bych ráda natočila. 
Z toho vznikla tato úzká spolupráce s Petrem a potažmo i hudebníkem Ondřejem Mikulou a.k.a Aid Kidem. Oba album spoluprodukovali a povznesly ho vysoko nad mé původní představy."  HK: Když jste zmínila Aid Kida, jedná se o vaši první spolupráci? A čím vás zaujal?
LD:Aid Kida jsem zaznamela před skoro deseti lety, kdy se chopil remixu písně Ptáci z mého alba Baromantika. Ze všech remixů jeho vhled převyšoval ostatní. Zaujal mě jemností, vkusnými zvuky, zásahy a recyklací, prostě zpracováním.  Vzpomněla jsem si na něj asi před necelými dvěma lety. Mezitím se Aid Kid vyprofiloval v respektované producentské jméno na elektronické scéně a mě se zalíbila myšlenka Aid Kida zapojit do procesu natáčení alba Řeka. Při první příležitosti jsem ho oslovila a vznikl tento nečekaný, ale skvěle doplňující se tandem."

HK: Obsahuje Řeka výhradně nové skladby?
LD: „Všechny skladby jsou nové. S některými tvary písní či náladami jsem nějaký čas experimentovala na koncertech a v různorodých projektech. Samotnou mě baví sledovat vývoj a různé variace těchto témat v průběhu času. Ti, kdo chodí na mé sólové koncerty, mohou slyšet na Řece jejich aktuální vyznění."

HK: Celé album výrazně inspirovala řeka. Jak často se k ní dostanete a jakou českou řeku máte nejraději?
LD: „Řeka je spíše metaforického významu. Říční systém a jeho dynamika mi přišly obrazně nejvíce podobné představě  krevního řečiště, které se táhne rodovou linií v čase. Je to poklona jakémukoliv přirozenému procesu, ať už v říčním systému, krajině, lidských životech či jiných principech."

HK: Zasáhl nějak do přípravy a nahrávání desky koronavirus?
LD: „Paradoxně jen potvrdil tu dynamiku přírodních procesů, o které album pojednává. Nicméně první vlna pandemie a lockdown nám velkoryse umožnil na albu pracovat déle a hlouběji, věnovat se více detailům. Ale dovedu si představit, že bychom album byli schopni opečovávat ještě pár dalších dnů. Ale je to vlastně krásné a trochu těžké kouzlo toho momentu, kdy vám vypršel čas a musíte dílo odevzdat do světa takové, jaký v ten daný moment je."HK: Pouštěl vám Martin Kyšperský novou desku své kapely Květy? Pokud ano, jak se vám líbí?
LD: „Je krásná. Jsou to tak krásné a přístupné písně. Kéž by to album dostalo více pozornosti. Jsem dlouholetý příznivec kapely Květy, mám ráda jejich jazyk, proto s Martinem ráda tvořím."  

HK: Jak s mírným odstupem hodnotíte projekt Monument/um? Splnil vaše očekávání?
LD: „Tento projekt nám dělá radost a cítíme zadostiučinění, že to má smysl. Během loňského prvního ročníku se vybralo na vstupném téměř čtvrt milionu korun, který pomohl čtyřem  památkám aspoň částečně přispět na jejich obnovu. A podpořili je v jejich úsilí tím, že jsme oživili prostor audiovizuálním koncertem, šitým na míru dané památky, a podpořili tak místní spolky, které o tyto památky v jejich úsilí zachovat je a najít pro ně nový účel, který by spojoval opět místní komunitu.  Je to celkem náročný projekt, který se snažíme úplně v úzkém tandemu držet při životě a má pro nás stále velký potenciál."

HK: Bude pokračovat?
LD: „Momentálně připravujeme další ročník, vybíráme další ohrožené památky a snažíme se sehnat finance na jeho realizaci."
Foto: Zuzana Bonisch
GALERIE

Související obsah:

» Skvělá Baromantika poutá živě ještě více   (Ondra Kocáb, 29. 11. 2013)
» Lenka Dusilová na tento rok nachystala desku "Řeka"   (Ondra Kocáb, 16. 05. 2020)
» Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka   (Karel Souček, 25. 09. 2020)
» Lenka Dusilová po šesti letech vydala desku "Řeka"   (Ondra Kocáb, 16. 11. 2020)
» Nové album Lenky Dusilové je na světě!   (Jan Vavřík, 27. 09. 2014)
» Lenka Dusilová a VJ Aeldryn podpoří krásné, ale zchátralé památky   (Karel Souček, 13. 05. 2019)
» Baromantika s Lenkou Dusilovou nadchla Divadlo Archa   (Jitka Fialková, 05. 11. 2014)
» „Hudba je pro mě psychoterapie i inspirace“, říká Lenka Dusilová   (Jitka Fialková, 28. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny
04.12.

The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny

Koncert okamžitě vyprodaný, odložený, přidaný druhý, vyprodaný, odložený, dva koncerty spojené v jeden, přesunutý,...


Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna
04.12.

Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna

Patnáct písniček obsahuje nové, v pořadí šesté album americké zpěvačky a skladatelky LP s názvem...


Australští The Rumjacks cestovali Českem
03.12.

Australští The Rumjacks cestovali Českem

Podzimní evropské turné australské celtic-punkové party The Rumjacks se odehrávalo v době, kdy agentury...


Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie
03.12.

Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie

Česká zpěvačka Giudi, které není cizí současná elektronická hudba ani nádech spirituality, natočila nový...


První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest
03.12.

První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest

Organizátoři festivalu Basinfirefest připravovali na rok 2020 velký comeback se zástupem jak moderních metalových kapel...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poesis Beat
02.12.

Poesis Beat

» Pospíšil Luboš

Písničkář Luboš Pospíšil, který loni oslavil sedmdesátku LP reedicí kultovky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru