První den festivalu Metronome vyvrcholil apokalyptickou show Massive Attack

Elektro legenda Massive Attack byla logicky hlavní kapelou prvního dne. Tma jejímu vystoupení sluší. Drobných vrcholů však bylo toho dne na festivalu více. Překvapil písničkář Tom Odell, zaujali dychtivě očekávaní Sexy Dancers a kulaté narozeniny nadmíru oslavili Tata Bojs.

Tom Odell si v Praze získal řadu nových fanoušků

Praha, to je především město kultury a festival Metronome se už stal pevnou součástí kulturního léta hlavního města. Zakládá si především na kvalitním obsazení světových hvězd a jim adekvátních českých zástupců. Letos se vsadilo ještě více, než dřív, na žánry společné se stylem elektro. Massive Attack jsou v tuzemsku dobře známí a tak předvedli standardní program, který je ovšem strhující. Kapela především překvapila hosty, kterými byli z minulého ročníku dobře známí Young Fathers a také výtečná Deborah Miller, která působivě ukončila základní část setu skupiny. Atmosféru umocňovala vizuální produkce většinou politického charakteru vesměs zaměřená na lidská práva. Působivé byly citáty částečně zobrazené v češtině a týkající se též Česka. Celé to vlastně dobře korespondovalo s podporou festivalu organizacím lidskými právy se zabývajícími. Člověk v tísni či Paměť národa zde měli své stánky.

Mladého písničkáře Toma Odella dychtivě očekávaly fanynky, ale přinejmenším příznivě překvapil i ty, kteří ho neznali. V Anglii úspěšný interpret se předvedl v tom nejlepším světle a působil přinejmenším nenuceně a ukázal, jak se ve světě dělá dobrá muzika. Chvílemi se soustředil na zpěv a hru na klavír, chvílemi pobíhal po pódiu i po svém nástroji a neváhal sestoupit k prvním řadám svých fanoušků na dotyk. Sklidil oprávněné nadšení. Jeho show s jednoduchou kapelou lehce kontrastovala s předešlým vystoupením kapely Th!s. Kluci s Vojtou Kotkem za basou se sice snažili, ale vlažné publikum jejich recyklát rokové historie ne a ne rozpumpovat. Občas to vypadalo, že kapela tlačí na pilu až moc.

Sexy Dancers roztancovali publikum, Tata Bojs to táhli, až do rána

Jinou peckou bylo znovu zjevení Sexy Dancers. Ti, ač hráli v celkem časných hodinách, dokázali naplnit prostor před ČT park stage. Dalo by se konstatovat, že není ročníku festivalu bez aktivní účasti Romana Holého. Tento funky dinosaur ví, jak rozpohybovat lidi a ti mu za to na tomto festivalu ,,zobou z ruky". Hlavní místo u mikrofonu měl Dan Bárta a zdálo se, že Dara Rolins má mikrofon lehce upozaděn ve prospěch jeho excelentního zpěvu.. Dara pak především dělala čest jménu kapely a když se znenadání objevil při závěrečné pecce Slim Jim na pódiu Matěj Ruppert, předala mu mikrofon, aby i on vzdal čest kapele. To matador John Cale spíše uhranul přítomné poctivým rockovým přístupem a psychedelickou atmosférou, kterou sem přesunul z let dávno minulých. Hodina jeho koncertu podpořeného působivou projekcí též psychedelického směru utekla, jako nic.

Vedlejší Moon stage patřila v podstatě Tata Bojs. Ti zde totiž slavili 30 let na scéně a odpolední program patřil spřízněným kapelám, jako Midi lidi, Zrní a Umakart. Samotná oslava probíhala až po hlavním programu večera dvouhodinovým koncertem kapely. A že se neminula účinkem, dokazovala k prasknutí naplněná hala. Koncert velice vtipně uvedla fiktivní kapela Sloky odkazující k počátkům Tata Bojs. Toto bizarní uskupení zná ten, kdo sledoval seriál Svět pod hlavou

Páteční den festivalu trpěl jen pozvolnou docházkou návštěvníků, což odnesla úvodní parta Prago Union. Byla to velká škoda, protože tihle hoši si jistě zaslouží respekt za originální ztvárnění hip hopu, kterým si vydobyli uznání u kritiky. První účastníci ale neváhali a nenechali se zlákat občerstvovacím koridorem, kterým museli projít a mířili neomylně za slovy chrliče textů Kata. Závěrem koncertu se už nesl areálem slušný potlesk včetně improvizovaného a vtipného minirozhovoru s osobitým frontmanem.

Foto: Jana Kleinbauerová

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény
17.01.

Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény

Boskovický festival zveřejňuje první jména a mění cenu vstupenek. K právě oznámeným patří kapela Květy,...


Pražská RockOpera se mění v Troju
17.01.

Pražská RockOpera se mění v Troju

Na Silvestra už jsme si zvykli každý rok v RockOpeře na nějakou tu novinku, ani závěr roku 2019 nemohl být jiný. Nebudu...


Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice
16.01.

Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice

Legendární americký skladatel, kytarista a zpěvák Larry John McNally představí v březnu 2020 svoji tvorbu v rámci turné...


Komunál překvapuje ve velkém a hlásí vyprodanou Lucernu
16.01.

Komunál překvapuje ve velkém a hlásí vyprodanou Lucernu

Tahle skvělá parta nadšenců z Chlumce nad Cidlinou si ale umí udělat radost! Kapela působící na rockové scéně...


Francouzský elektronický mág Worakls přiveze do Brna živý orchestr
16.01.

Francouzský elektronický mág Worakls přiveze do Brna živý orchestr

Dokonalé spojení grandiózního zvuku živého orchestru a tepavé taneční elektroniky. To je aktuální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lanugo, 2019
18.12.

Lanugo, 2019

» Lanugo

Po pěti letech vydala skupina Lanugo nové album. Poprvé je konceptuální....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru