Méně je někdy více

Recenze alba : Oceania

Album: Oceania
Celkový čas: 01:00:02
Vydavatel: EMI/Caroline Distribution/Martha's Music
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Billy Corgan a jeho Smashing Pumpkins měli od svého (polo)reunionu v roce 2007 opravdu napilno. "Dýně" šly z jednoho turné do druhého a ještě stihly během pouhého půlroku od rozporuplně přijaté comebackové desky Zeitgeist nahrát kolekci čtyř zbrusu nových akustických skladeb American Gothic.

Nutno dodat, že kolekci nadmíru povedenou. Osobně jsem nepatřil k jednoznačným odsuzovatelům tehdejšího Billyho počínaní. Ať už jde o comeback samotný (pokud se v sestavě nachází alespoň polovina původních členů, dá se podle mého názoru mluvit o té samé skupině, navíc když šlo v tomto případě o vůdčí osobnosti bývalé sestavy; to, že teď už je v "kapele" jen Corgan, je věc druhá), jmenovanou návratovou desku Zeitgeist (není to sice žádná bomba, ale o propadáku zaslouživším si kardinální zavržení se taky mluvit nedá, minimálně polovina desky jsou kvalitní písničky a platí to především o singlech) nebo koncertní turné se třemi "žoldáky" v sestavě.

Megalomanie není řešením

Billy Corgan měl zkrátka v posledních letech ohromnou chuť hrát a působil na jeho dřívější poměry až nebývale otevřeně a uvolněně. A i když se může zdát, že se poněkud vytratil ze scény, zásobil nás minulé roky sice docela v tichosti, zato poměrně houfně novými písněmi, ať už samostatně a nárazově, nebo jako EP.

Až letos v červnu spatřilo světlo světa první dlouhohrající album kapely od zmíněné comebackové desky. Desku nahrál Corgan jako jediný z původní sestavy, a to spolu s prakticky neznámými muzikanty. V první řadě je třeba říct, že formát minialba či EP Billymu aktuálnímu skladatelskému rozpoložení svědčí rozhodně více. Oceania trvá celou hodinu, přičemž ale minimálně třetina alba působí jaksi vyprázdněným a vynuceným dojmem. Corgan už nejspíš prostě jen svými nápady neutáhne plochu regulérní desky, zvláště, když už nemá v kapele takové stimulující kreativní osobnosti, co ve zlaté sestavě z 90. let.

Ještě že jsou mezi námi

Přesto to rozhodně není nějaký vyložený propadák. Ať už jde o nářezový otvírák Quasar, lyrické melodie v The Celestials, výraznými osmdesátkovými synťáky prodchnuté One Diamond, One Heart a Pinwheels, krásné popové melodie Pale Horse, progresivně znějící Glissandru s úžasným hlavním motivem nebo závěrečnou Wildflower s typickou Corganovskou melancholickou náladou.

Vyjít deska takto jako mini album nebo dvě EP, nebylo by co vytknout. Bohužel tu ale máme dalších pět nezáživných kousků a k tomu téměř desetiminutovou megalomanskou titulní věc, která však svým slabým obsahem nemůže tuto stopáž nijak obhájit. Jako celek tedy nepůsobí Oceania moc přesvědčivě, najdete na ní ale přesto několik velmi dobrých písní.

I tak je ale důležité, že osobnosti jako Billy Corgan stále na scéně působí a to se svými nejsilnějšími zbraněmi - onou typickou a nenapodobitelnou atmosférou s nulovým patosem v pomalých písních, na rozdíl od balad současných post-grungeových hvězdiček typu Nickelback, Seether nebo 3 Doors Down. Jen by to ale asi vážně chtělo vydávat raději pod svým jménem. Vždyť to má přece v rockovém světě zvuk samo o sobě, no ne?


RECENZE
Smashing Pumpkins jsou zpět! Nebo ne?

Smashing Pumpkins jsou zpět! Nebo ne?

Nemožné se stalo skutečností. Egocentrik Billy Corgan se nakonec dokázal usmířit se zbylými...


Dvacet let Siamského snu

Dvacet let Siamského snu

V červnu to bude přesně dvacet let od vydání jedné z nejúspěšnějších desek americké...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Aneta Langerová a skupina Korben Dallas natočily klip a vyjedou na společné turné
18.01.

Aneta Langerová a skupina Korben Dallas natočily klip a vyjedou na společné turné

„I špatné rozhodnutí je lepší než žádné," zpívají Korben Dallas a Aneta Langerová. Že to myslí...


Halsey vydává nové album, je hodně osobní
17.01.

Halsey vydává nové album, je hodně osobní

Na Grammy nominovaná multiplatinová americká zpěvačka a skladatelka Halsey vydává v pořadí...


Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény
17.01.

Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény

Boskovický festival zveřejňuje první jména a mění cenu vstupenek. K právě oznámeným patří kapela Květy,...


Pražská RockOpera se mění v Troju
17.01.

Pražská RockOpera se mění v Troju

Na Silvestra už jsme si zvykli každý rok v RockOpeře na nějakou tu novinku, ani závěr roku 2019 nemohl být jiný. Nebudu...


Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice
16.01.

Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice

Legendární americký skladatel, kytarista a zpěvák Larry John McNally představí v březnu 2020 svoji tvorbu v rámci turné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lanugo, 2019
18.12.

Lanugo, 2019

» Lanugo

Po pěti letech vydala skupina Lanugo nové album. Poprvé je konceptuální....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru