Dvacet let Siamského snu

Recenze alba : Siamese Dream

Celkový čas: 01:02:07
Vydavatel: Virgin Records
Rok vydání: 1993
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
V červnu to bude přesně dvacet let od vydání jedné z nejúspěšnějších desek americké rockové party Smashing Pumpkins. Deska, která dostala název Siamese Dream vzbudila hodně rozruchu a posunula skupinu do vyšší ligy, mezi jedny z nejdůležitějších kapel 90. let.

Za konečným zvukem desky stojí Butch Vig (bubeník kapely Garbage, nahrával také desku Nevermind od Nirvany nebo Wasting Light od Foo Fighters) společně s frontmanem Billy Corganem. Nahrávání desky provázely problémy uvnitř kapely, Corgan navštěvoval dokonce terapeuta, nakonec se na albu v textech objevilo hodně z jeho minulosti a texty tak byly bez zábran. Kapela zněla tvrdě, syrově a podepsala se na ní tehdejší doba grunge. Sršela z ní punková divokost a utrpení. Říká se, že grunge byl do jejího příchodu na scénu pouze dospívajícím prckem. Po něm se stal pojmem...Kapela tu působila ještě v té původní sestavě, kdy se vedle Corgana objevili Chamberlin, Iha a Wretzky. Rozdíl mezi první deskou Gish a dvojkou Siamese Dream byl především ve zlověstném zvuku, který dvojka oproti jedničce nesla. Bylo to i díky rozpoložení, ve kterém kapela ve studiu nahrávala, vše se na desce podepsalo. Heroin, deprese a další problémy.

Smashing Pumpkins skládají jeden nářez za druhým

Desku otvírá singl Cherub Rock, který je jedním z hlavních songů kapely. Řízná pecka, s melancholickým zpěvem Corgana a silným intrem. Druhá je monstrózní Quiet, která je jak poháněná naftou. Lehce goticky tmavá, ale s vrozenou dýňovou krásou. Poté už začne trochu vycházet slunce v této temnotě a jeho následkem jsou skladby Today (píseň o nejhorším dni v životě Billyho Corgana), Rocket (jasná klasická rocková raketa s jasným rukopisem kapely) a sedmiminutová nevyzpytatelná Hammer.Album nabízí i baladické skladby. Tím nejimpozantnějším momentem desky je skladba Disarm. Filmová skladba, která ukazuje úžasné aranže, které písni dodávájí neuvěřitelnou atmosféru, jež i díky textu vytváří mistrovské dílo. Corgan tu řeší rozvod svých rodičů a bojí se, že má vrozené jejich chyby, a že je taky bude následovat: "The killer in me is the killer in you”. Podobně krásná je i Spaceboy. Je to vlastně dopis pro Corganova nevlastního mladšího bratra a jeho dospívání. Skladbu provází velké emoce a krásná melodie. Třetí baladou je nádherná Sweet Sweet, která trvá sice pouze minutu a půl, ale i za tu dobu dokáže úplně všechno.

Ostřejší noty se naladí zase se skladbami Geek U.S.A. a Silverfuck. Nekompromisní riffy a další industriální zvuky absolutně mění náladu v daných momentech. Opomenout se nesmí ani rockovější skladby jako Mayonaise nebo závěrečná klidnější Luna, které albu dodávají další plusové body.Siamese Dream je neuvěřitelně konzistentní deska, bez jakýchkoliv chyb a výpadků. Rockovější tvář střídá zase ta něžnější a je z toho neuvěřitelný zážitek. Kapela se touhle deskou dostala na vrchol, ze kterého až do svého rozpadu nescházela. Po obnovení se kapele už tolik nedařilo, ale že by mohlo svítat na lepší časy, ukázala loňská řadovka Oceania, která nabídla i hodně zajímavé kompozice.


RECENZE
Smashing Pumpkins jsou zpět! Nebo ne?

Smashing Pumpkins jsou zpět! Nebo ne?

Nemožné se stalo skutečností. Egocentrik Billy Corgan se nakonec dokázal usmířit se zbylými...


Méně je někdy více

Méně je někdy více

Billy Corgan a jeho Smashing Pumpkins měli od svého (polo)reunionu v roce 2007 opravdu napilno....Související obsah:

» Informace o dalším albu Smashing Pumpkins   (David Malý, 25. 09. 2012)
» Méně je někdy více   (Marek Odehnal, 26. 06. 2012)
» Vzpomínáme: Kurt Cobain   (David Malý, 06. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na festivalu Bounty Rock Cafe Open Air zazní nejen hity Genesis, ale i to nejlepší z hudebního pořadu Na Kloboučku
24.01.

Na festivalu Bounty Rock Cafe Open Air zazní nejen hity Genesis, ale i to nejlepší z hudebního pořadu Na Kloboučku

Ray Wilson bude mít na repertoáru speciální program nazvaný Genesis Classic. Časopis Classic Rock Magazine jej považuje...


Pipes and Pints dnes startují The Second Chapter tour!
24.01.

Pipes and Pints dnes startují The Second Chapter tour!

Pipes and Pints vtrhli do nového roku s energií sobě vlastní. Už dnes v Třebíči startuje zimní část turné...


Patti Smith se po pěti letech vrací do Prahy
24.01.

Patti Smith se po pěti letech vrací do Prahy

Zpěvačka, autorka a aktivistka Patti Smith se opět chystá do Prahy. Se svým Bandem vystoupí 21. července od 20 hodin...


Celosvětové soutěže Eurovize se opět zúčastní s novou písní Barbora Mochowa
23.01.

Celosvětové soutěže Eurovize se opět zúčastní s novou písní Barbora Mochowa

Letos se představí s magickou písní White & Black Holes, která zazní dnes poprvé v experimentálním prostoru...


Punk-rocková party roku s Anti-Flag a ZSK - mosh pit na podiu, kapela pod ním a pivo zdarma
23.01.

Punk-rocková party roku s Anti-Flag a ZSK - mosh pit na podiu, kapela pod ním a pivo zdarma

Oblíbení Anti-Flag se v neděli vrátili do Prahy a přivezli s sebou svoji zbrusu novou studiovku 20/20 Vision. Novinky,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ghost Army
19.01.

Ghost Army

» Vanessa

„Před nějakou dobou jsme se rozhodli Vanessu zabít a uspořádali jsme poslední...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru