„Musíme dál pořádně mávat praporem,“ zdůrazňuje Vypsaná fiXa.

Pardubická kapela Vypsaná fiXa letos slaví dvacet pět let existence na tuzemské hudební scéně. Novým albem a velkým turné s názvem Vypsaná fiXa 25 let tour, které čítá celkem čtrnáct vystoupení. Dost důvodů vyzpovídat frontmana Márdiho.

Když se řekne pětadvacet let, co vás napadne jako první?
Márdi:Uteklo to rychle."

Můžeme trochu zabilancovat? Vrcholy a pády těch pětadvaceti let?
Márdi: „Je to pořád taková vlnovka, která se zvedne, když máme dost. Blbý to bylo v roce 2001 po vydání první desky, kdy z kapely odešel basák a náš kytarista Mejla onemocněl a v podstatě s náma dva roky nejezdil. Jezdili jsme v sestavě já, bubeník Pítrs a na basu se střídalo asi pět lidí podle toho, kdo zrovna mohl. To bylo tvrdý. Ale naštěstí se objevil Mejn, Mejla se uzdravil a oslovila nás agentura Ameba. Najednou jsme byli v plné síle a dostali nás na všechny velký festivaly. Před nahráváním desky Fenomén v roce 2007 jsme už zase byli ve slušným rozkladu, protože jsme hráli opravdu hodně, jezdili jsme i na Slovensko a do Polska a měli jsme ponorku."

A co pomohlo tentokrát?
Márdi: „Naštěstí jsme si vše vyříkali během jedné cesty na koncert a dali jsme se dohromady s producentem Dušanem Neuwerthem, se kterým jsme nahráli naši nejúspěšnější desku Fenomén. To nás opravdu nakoplo. Vyprodali jsme Lucernu, dostali jsme se díky naší manažerce do velice úspěšnýho filmu Václav a Fenomén byl nominovanej na Anděla. Poslední větší krize byla ta, když to chtěl v roce 2014 zabalit Mejn. Odstěhoval se do jižních Čech s tím, že s hudbou úplně skončí. Tady to asi zachránil Ondřej Ježek, kterej s námi nahrával rozlučkovou desku Krásný smutný den. Byla to dobrá deska, Mejn si to srovnal v hlavě a za půl roku se vrátil. Jeli jsme vyprodanou šnůru k dvaceti letům a bylo to skvělý. Takže úplně na rozpad to nebylo nikdy a co nás nezabilo, to nás posílilo. Nejtěžší je smířit se s tím, že vlastně na nic nemáme stejnej názor." (smích).Třetího října vám vyšlo nové album nazvané Kvalita. Netradičně jste ho svěřili do rukou dvěma producentům. Čí to byl nápad?
Márdi:Nápad vzešel z toho, že někdo z nás v šatně na koncertě prohlásil, že by bylo zajímavý, kdyby se Ondřej Ježek s Dušanem Neuwerthem spojili v jednoho producenta. Všichni se zasmáli, ale pak jsme se bavili dál a shodli se, že by to spolu vážně produkovat mohli. Tak jsme si s nimi dali sraz v hospodě a oni řekli ano. Do chvíle, než jsme začali nahrávat v Sonu, panovala jistá oboustranná nervozita, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Pak se ale ukázalo, že si ti dva opravdu rozumí a dokážou velice dobře spolupracovat. Takže na začátku všeho byla vtipná hláška, která se proměnila v dobrej nápad."

Jak dlouho vznikaly písně na album? Nahrávali jste zase v Benasu na Seči a až poté šli s tímto materiálem do studia nebo tomu byl tentokrát jinak?
Márdi: Materiál na novou desku vznikal dva roky. Doma jsem nahrál zhruba třicet nápadů. Pak jsme jeli s kapelou na soustředění do našeho oblíbeného studia Benas a tam jsme dohromady zpracovali polovinu. Dotáhnul jsem všechny texty, což je u mě na celém procesu to nejtěžší, a výslednej demosnímek jsme poslali producentům Dušanovi Neuwerthovi a Ondřejovi Ježkovi. Společně s nimi jsme vybrali finálních jedenáct písniček a vyrazili do studia Sono. Tam jsme to všechno nahráli znova a úplně nejlíp."

Kvalita je vaše deváté studiové album. Můžete prozradit, jakou desku z těch devíti máte nejraději a proč?
Márdi: „Samozřejmě nejradši mám teď tuhle, protože je čerstvá a právě se narodila. Časem tyhle poporodní stavy zmizí a Kvalita bude se všema předchozíma deskama na stejný úrovni. Je to jako s dětma. Každá obsahuje něco proč ji milovat a proč se trochu rozčílit. Čas všechno prověří a objeví se přednosti a asi i věci, které by šly změnit. Doufám, že těch důvodů ke změnám tam bude minimální množství."Vaše aktuální turné Vypsaná fiXa 25 let tour jste zahájili v pardubickém klubu Žlutý pes. Koncert prý byl vyprodán během několika minut. Máte k tomuto místu nějakou zásadní vzpomínku?
Márdi: „Žlutý pes je místo, kde to všechno začalo. Tady jsme se dali dohromady. Měli jsme zde úplně první koncert, jeden čas jsme zde i zkoušeli a stalo se tu toho opravdu dost. Něco si radši ani nepamatuju. Úplně nejšílenější fáze byla, když zde náš kytarista dělal barmana a vrcholem všeho bylo, když jsme zde na Silvestra uspořádali beach párty. Venku bylo mínus deset, v klubu pobíhala spousta lidí v plavkách a celej klub byl zavezenej pískem."

Letos poprvé budete hrát ve Foru Karlín. Je to další z met, kterou chce mít Vypsaná fiXa zapsanou ve své kariéře?
Márdi: „Koncert je už vyprodán a to je myslím na kapelu našeho typu opravdu krásnej výkon. Moc si toho vážíme. Další meta je Glastonbury, to už bych byl spokojenej úplně."

A otázka na závěr: Co dál?
Márdi: „Co dál? Musíme dál pořádně mávat praporem. Nic jinýho se nedá dělat." 
Foto: Ondřej Pýcha

Související obsah:

» Vypsaná fiXa si bude sama sobě dělat předkapelu   (Karel Souček, 04. 06. 2014)
» Krásný smutný den Vypsané fixy je tady!   (Ondra Kocáb, 05. 04. 2014)
» Vypsaná fiXa se na "Tady to někde je" vrací do undergroundových let   (Ondra Kocáb, 04. 03. 2017)
» Vypsaná fiXa spolu s dětmi z Montessori zhudebnila Malého prince   (Ondra Kocáb, 17. 01. 2016)
» Fixa v novém klipu oslavuje mikrofon   (Karel Souček, 22. 04. 2014)
» Vypsaná fixa: díky za vytvoření extrémního šílenství!   (Martina Černá, 22. 12. 2013)
» Čtvrtstoletí oslaví Vypsaná fiXa novou deskou a velkým turné   (Karel Souček, 12. 04. 2019)
» Vypsaná Fixa vyprodala Akropoli i s lehce smutným programem   (Ondra Kocáb, 13. 12. 2018)
» vypsaná fiXa jede na upíří vlně   (Karel Souček, 17. 02. 2013)
» Název nového alba Vypsané fiXy si musí fanoušci vyluštit sami   (Karel Souček, 06. 02. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Larkin Poe oznamují novým singlem She´s A Self Made Man vydání pátého studiového alba
28.03.

Larkin Poe oznamují novým singlem She´s A Self Made Man vydání pátého studiového alba

Již vloni v říjnu, když Larkin Poe oznámily termíny turné a koncertu v Praze, se proslýchalo, že kapela připravuje...


Lenka Nová se na novém albu inspirovala dopisy fanoušků
27.03.

Lenka Nová se na novém albu inspirovala dopisy fanoušků

Dopisy. Tak zní název nového alba zpěvačky Lenky Nové. Termín vydání měla už dlouho naplánován na 21. března...


Objevte utajený irský poklad
27.03.

Objevte utajený irský poklad

Tahle reportáž bude poměrně odlišná od těch, které tady běžně vídáte. Hlavním důvodem je, že jde o reportáž...


Tibetská kniha mrtvých - Bardo Thödol
26.03.

Tibetská kniha mrtvých - Bardo Thödol

Pražská RockOpera hlásí ještě poslední 2 dny k volnému pouštění celé představení Bardo Thödol. DVD z této...


Ústečtí IDIO&IDIO zvou do punkového semináře
26.03.

Ústečtí IDIO&IDIO zvou do punkového semináře

Kapela Idio&Idio z Ústí nad Labem se věnuje poprocku s přesahem do punku i jiných žánrů. Skupina staví na českých...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Here to Stay
25.03.

Here to Stay

» United Flavour

Here to Stay je třetí studiová deska mezinárodní formace United Flavour sídlící...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru