Hradecký slunovrat žánrové hranice v hudbě neuznává

Už vás nebaví festivaly, kde se pravidelně opakují jedna a ta samá jména vystupujících. Pak je dobrou volbou Hradecký slunovrat, jehož šestý ročník se v krásném areálu zámku v Hradci nad Moravicí uskuteční o víkendu 28. a 29. června. Pořadatelé opět připravují pestrý program, dokazující, že hudba se obejde bez žánrových hranic. Každý pondělní večer je odhaleno nové jméno. A zajímavé, posuďte sami: Kafka Band, skupina osobnostní nejen z hudebního světa (hudebník a výtvarník Jaromír Švejdík, spisovatel Jaroslav Rudiš a další), s jejich novým programem nazvaným Amerika. Populární formace Sto zvířat, mezinárodně úspěšné duo Tara Fuki, energická skupina Ghost of You, svérázný hudebník a producent Ventolin či kapela Dunaj, která se po letech vrací na scénu. 

Zpěvné a chytré písničky nabídne Jarret a vzpomínku na legendární skupinu čp. 8 partička muzikantů kolem bývalého člena kapely Petra Linharta. Každý rok si diváci objeví na Hradeckém slunovratu pro ně dosud neznámou zahraniční kapelu, pro níž pak v anketách hlasují jako pro hvězdu festivalu. Letos bude jistě na podobné překvapení aspirovat Irdorath - divoká world music z Běloruska, která neomezeně a naprosto svobodně využívá nejrůznější kulturní vlivy ve svých vlastních kompozicích. Mnoho dalších kapel ještě čeká na své uveřejnění, ale již teď je jisté, že největší hvězdou tohoto ročníku bude Värttinä, finská legenda a jedna z nejdůležitějších skupin světové world music.

Jaroslav Kmenta v Salonu Mechtilde

Na Hradecký slunovrat ale nejezdí návštěvníci zdaleka jen za hudbou. Velkým lákadlem je Salon Mechtilde, tak se souhrnně jmenuje program zahrnující diskuze, přednášky, výstavy nebo projekce filmů. Název je poctou Mechtildě Lichnovské, výjimečné ženě, která se ve svém životě věnovala podpoře kultury a společenského života, přátelila se se spisovateli, mysliteli či malíři, upozorňovala na nebezpečí nacismu a Adolfa Hitlera a sama napsala 17 knih. Tato moderní a emancipovaná žena milující svobodu a oplývající kritickým myšlením i vysokou inteligencí byla ztělesněním toho, co se Hradecký slunovrat snaží naplňovat. Prvními ohlášenými hosty této scény jsou investigativní novinář Jaroslava Kmenta a hudební publicista Jiří Plocek.

Festival představil také zcela nový vizuál z díly grafičky Jany Reichel, jejíž práci mnozí návštěvníci festivalu již dobře znají, právě ona je totiž autorkou etiket vín z Vinařství Krásná hora. "Pro mě je ten festival o naději," říká Jana a dodává: "O naději, že to ještě někde mezi lidmi funguje. Tak to vnímám: muzika, jídlo, víno, debaty... za vraty zámku, taková oáza. Není to jen o zážitku. Ale o inspiraci, setkání."

Konkurz na Welcome scénu s rekordní účastí

Také letos proběhl konkurz na Welcome scénu, která bude opět umístěná v neplacené zóně volně přístupné i pro návštěvníky zámku. Počet přihlášených skupin se zastavil na počtu 148 (130 českých, 6 ze Slovenska a 12 polských). 

„V počtu přihlášek je to zatím jednoznačný rekord ze všech ročníků HS a jistota, že tato scéna opět bude mít vysokou úroveň a představí skvělé kapely," říká Ondra Oborný, kterého spolu s Milanem Tesařem z Radia Proglas čeká těžký úkol vybrat čtrnáct šťastných, kteří si zahrají na Hradeckém slunovratu 2019. 

Hradecký slunovrat ukazuje, že je v programu docela dobře možné spojit interprety všech žánrů od folklóru až po čistou elektroniku, aniž by vznikl nestravitelný mišmaš. Mezi muzikanty, kteří zde již vystoupili, se ale šíří i šuškanda o skvěle reagujícím publiku i zdejší pohostinnosti, která neopomíjí kvalitní víno a vybranou gastronomii, názorně předvádějící, že to jde i bez všudypřítomných klobás, šizených bramboráků a jen údajně asijských nudlí.

"Na pestré a kvalitní nabídce jídel i nápojů, si dáváme opravdu záležet a jsme rádi, že se tato informace šíří. Dokonce jisté mlsné jazyky tvrdí, že Hradecký slunovrat je vlastně takový gastrofestival s výbornou hudbou,” poznamenává šéf festival Vašek Müller.


GALERIE

Související obsah:

» Čekání na letní Hradecký slunovrat si fanoušci autentické hudby zkrátí zimní verzí   (Karel Souček, 11. 10. 2017)
» Hradecký slunovrat nabídne spoustu originální muziky za pouhé tři stovky   (Karel Souček, 20. 12. 2016)
» Hradecký Slunovrat láká na velmi atraktivní program   (Hana Poláchová, 22. 03. 2016)
» Na Hradecký slunovrat nejen za vínem, ženami a zpěvem   (Karel Souček, 19. 05. 2017)
» Pohádkový zámek přivítá o víkendu Hradecký slunovrat   (Karel Souček, 19. 06. 2016)
» Ghost Of You na Flédě pokřtili Black Yogu, dnes se dočká Café V lese   (Ondra Kocáb, 16. 03. 2018)
» Indies Scope zvou na křty svých novinek   (Karel Souček, 07. 03. 2018)
» Kafka Band – místa silná a ještě silnější   (Karel Souček, 13. 03. 2014)
» Tara Fuki hlásí nové album Winna   (Karel Souček, 23. 10. 2014)
» Finská vichřice Värttinä oslaví v Praze narozeniny   (Karel Souček, 30. 01. 2013)
» Värttinä přiváží do Čech zbrusu novou desku   (Karel Souček, 20. 03. 2013)
» Sto zvířat si s chutí zahraje i v bordelu   (Karel Souček, 08. 11. 2012)
» Pětadvacetileté nitro kapely Sto zvířat je ve vrcholné formě   (Karel Souček, 09. 09. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru